Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Sprawdzamy co warto o nim wiedzieć

rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR to obecnie must have każdej osoby fizycznej, a często także przedsiębiorcy. Dzięki prowadzeniu konta bankowego można w krótkim czasie dokonywać przelewów między różnymi rachunkami, gromadzić środki oraz korzystać z różnych funkcji, związanych na przykład z konkretnym planem taryfowym.

Jak wybrać odpowiedni rachunek ROR? Jakie transakcje można wykonywać z rachunku indywidualnego, a jakie nie powinny mieć na nim miejsca? Czy można korzystać z konta indywidualnego, wykonując transakcje firmowe?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecnie niemal każdy Polak posiada własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ROR. Jest to indywidualne konto bankowe, przeznaczone dla osoby fizycznej, z którego można wykonywać transakcje bankowe różnego rodzaju. Wszystkie operacje dozwolone na rachunkach określa Prawo Bankowe, a zapisy oparte na tych wytycznych dostępne są najczęściej w regulaminie rachunku bankowego.

Rachunek rozliczeniowy to miejsce, na którym klient może gromadzić swoje środki i gospodarować nimi. Plusem posiadania rachunku ROR jest przede wszystkim wygoda i fakt, że nie trzeba trzymać dużej ilości gotówki na przykład w miejscu zamieszkania. Posiadając kartę do rachunku, możemy dowolnie dysponować swoimi środkami, czasem korzystając z gotówki, czasem płacąc kartą płatniczą. Posiadacz konta bankowego może wykonywać z niego przelewy pieniężne, zlecenia zapłaty, czy inne transakcje.

Warto przeczytać: Kasowy PIT dla przedsiębiorców, czyli rozwiązanie w przypadku braku płatności za faktury

Jak działają rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe?

Rachunek ROR to po produkt, który opisany jest ciągiem 26 cyfr. Dzięki nim można łatwo znaleźć konto bankowe i przesłać na nie środki pieniężne. Składowe numeru rachunku bankowego to:

  • dwucyfrowa liczba kontrolna, widniejąca na początku numeru rachunku,
  • sześć bloków czterocyfrowych, które stanowią dalszą część rachunku.

Rachunek rozliczeniowy jest dostępny także online. Obecnie większość osób korzysta z bankowości internetowej, co znacząco ułatwia codzienne gospodarowanie pieniędzmi. Jest jednak jak najbardziej możliwe posiadanie konta bankowego bez dostępu do bankowości online. W takim przypadku konieczne jest po prostu zapamiętanie numeru swojego konta bankowego. Większości transakcji można dokonywać poprzez odpowiednią placówkę bankową.

Każdy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy posiada własny plan taryfowy, który określa stawki płatności za konto bankowe oraz podpiętą do niego kartę płatniczą. Zależnie od oferty danego banku, plan taryfowy można zmieniać w ramach określonego rachunku.

Transakcje bankowe na rachunku ROR

Rachunek indywidualny jest zasadniczo przeznaczony do dokonywania rozliczeń prywatnych. Oznacza to, że na konto wpływać mogą wszelkie transakcje związane z wynagrodzeniem za pracę czy opłatami, a wychodzić transfery odnoszące się do wydatków, oszczędności itd. W świetle prawa bankowego, na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie można jednak wykonywać transakcji związanych z działalnością gospodarczą. I choć wielu przedsiębiorców powołuje się na fakt, że prawo nie nakłada obowiązku posiadania konta firmowego, a dokonywanie rozliczeń firmowych z konta indywidualnego do 15 tysięcy złotych jest dozwolone, warto wiedzieć, że taki stan rzeczy nie zobowiązuje banku do udostępniania rachunku prywatnego do celów firmowych. Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego jak najbardziej może znaleźć się przepis, odwołujący się do art. 49 Prawa Bankowego, który opisuje rodzaje i przeznaczenie rachunków bankowych. Obecnie wszystkie banki mają w regulaminie zapis, dotyczący przeznaczenia i sposobów użytkowania danego konta, z którym każdy użytkownik rachunku powinien się zapoznać.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy a konto oszczędnościowe ROR

Choć rachunek ROR to skrót od określenia „rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy”, tego rodzaju konto jest w istocie produktem, który pozwala dokonywać rozliczeń związanych z codziennymi wydatkami. Oczywiście zwykłe konto bankowe jak najbardziej można wykorzystywać po to, aby gromadzić na nim oszczędności. Nie jest to jednak stricte konto oszczędnościowe. Przede wszystkim, w przypadku produktu przeznaczonego do oszczędności właśnie, mamy najczęściej do czynienia z oprocentowaniem kwoty, którą wpłacamy na rachunek. Oznacza to, że oszczędności rosną – zazwyczaj im większą kwotę wpłacimy na rachunek, tym oprocentowanie konta oszczędnościowego będzie wyższe. Ważne jest także, by pamiętać, że konto oszczędnościowe można podpiąć pod rachunek ROR. Aby założyć konto tego rodzaju, trzeba więc najpierw posiadać zwykłe konto bankowe.

Rachunek oszczędnościowy pozwala na uporządkowanie środków, które mamy na koncie i zaoszczędzeniu konkretnej kwoty. Zalety konta oszczędnościowego to przede wszystkim:

  • oprocentowanie konta oszczędnościowego i możliwość zaoszczędzenia konkretnej sumy w ciągu roku,
  • uporządkowanie oszczędności i oddzielenie ich od konta, z którego dokonujemy codziennych wydatków,
  • różne bonusy i funkcje, proponowane przez bank dla stałych użytkowników konta oszczędnościowego,
  • brak „zamrożenia” pieniędzy na konkretny czas, jak ma to miejsce w przypadku lokat.

Dla kont oszczędnościowych powstało sporo alternatyw, takich jak fundusze inwestycyjne, czy właśnie lokaty, które mają konkretne oprocentowanie w ciągu roku.

Jak otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

Założenie konta bankowego jest bardzo proste i można to zrobić zarówno online, jak i w placówce. Jak założyć konto osobiste? Obecnie możliwe jest zaaplikowanie o rachunek na stronie internetowej konkretnego banku, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością potwierdzenia tożsamości oraz zweryfikowania prawdziwości dowodu osobistego. Można to zrobić na przykład za pomocą wideoweryfikacji, zrobienia specjalnego zdjęcia twarzy, czy też wybierając opcję potwierdzenia za pomocą kuriera. Założenie rachunku bankowego w placówce jest prostsze i nieco szybsze, ponieważ taka weryfikacja może nastąpić od razu.

Nowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy będzie posiadał swój własny unikalny numer, a także dane do bankowości internetowej. Prowadzenie rachunku jest w takim przypadku dużo prostsze i pozwala na wygodne korzystanie z usług bankowych.

Rodzaje rachunku bankowego – jak dobrać je do naszych potrzeb?

Jest wiele rodzajów rachunków bankowych, dostępnych w ofertach różnych placówek. Jeśli chodzi o ilość kont, przypisanych do jednego klienta nie ma tutaj tak naprawdę limitu – można posiadać kilka rachunków bankowych w tym samym banku. Co ważne, wszystkie będą widoczne po zalogowaniu się na profil klienta.

Rachunki dzielą się pod kątem funkcji, ale także przeznaczenia. Wybór rachunku bankowego warto zacząć od zadania sobie pytania, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wyróżniamy między innymi konto walutowe, umożliwiające płatności w innych walutach niż polski złoty, konto oszczędnościowe, konto firmowe, rachunek dla młodych, konto dla młodzieży (często jest to rachunek dla dziecka powyżej 13 roku życia), czy wspomniany już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, służący do transakcji innych niż związane z działalnością gospodarczą.

Każdy rachunek to osobny plan taryfowy. Wybór rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego powinien brać pod uwagę plusy i minusy danej taryfy. Warto także wiedzieć, że najczęściej samo konto bankowe jest bezpłatne, natomiast comiesięczne płatności, pobierane przez bank, związane są zazwyczaj właśnie z kartą. Jeśli chcesz mieć kilka rachunków bankowych, ale ważne jest dla Ciebie uniknięcie opłat, warto wybrać jedną kartę płatniczą do głównego konta bankowego, z którego korzystasz najczęściej.

Konto osobiste to produkt, który posiada większość osób fizycznych, a także przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz działalność, ważne jest sprawdzenie oferty kont firmowych w wybranym banku. Pozwoli Ci to oszczędzić kłopotów związanych z wykonywaniem transakcji firmowych z konta indywidualnego i uniknąć ewentualnego wypowiedzenia umowy rachunku.

Warto przeczytać: IBAN, czyli międzynarodowy numer konta bankowego. Dlaczego warto go znać?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.