Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiana danych działalności gospodarczej. Ile przedsiębiorca ma czasu na złożenie wniosku i gdzie powinien go wysłać?

zmiana danych

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca powinien pamiętać o zgłaszaniu wszelkich zmian danych firmowych do odpowiednich jednostek. Przede wszystkim mowa o Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku zmiany adresu siedziby firmy, nowego numeru rachunku bankowego czy zmiany profilu działalności, należy o tym poinformować CEIDG. Czasem przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia dokumentów w innych rejestrach, do których firma została wpisana. Sytuacja dotyczy działalności regulowanych lub prowadzonych na podstawie koncesji czy zezwolenia. W tych przypadku o zmianach danych firmy należy informować urząd, który wydał odpowiednie pozwolenia.

Przedstawiamy, które zmiany przedsiębiorca jest zobowiązany zgłosić prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Warto przeczytać: Zamknięcie działalności gospodarczej. Oto co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o likwidacji firmy

Jakie zmiany danych należy zgłosić?

Kiedy decydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, rejestrujemy ją za pośrednictwem wspomnianego CEIDG. Tym samym, gdy zmieniają się dane ewidencyjne lub informacyjne firmy, należy je zgłosić do CEIDG. Do danych ewidencyjnych zalicza się między innymi imię i nazwisko, PESEL, kod PKD, dane kontaktowe jak numer telefonu czy też adres do doręczeń.

W przypadku zmiany danych ewidencyjnych, przedsiębiorca ma 7 dni na złożenie wniosku do CEIDG. Natomiast dane informacyjne mogą zostać zaktualizowane w dowolnym momencie, gdyż nie mają one bezpośredniego wpływu na innych uczestników obrotu gospodarczego. W CEIDG można również zgłosić informacje związane z formą opodatkowania przedsiębiorstwa czy rodzaju prowadzonej księgowości. Dzięki temu trafiają one automatycznie do ZUS-u oraz urzędu skarbowego.

Wniosek do CEIDG

Podobnie jak rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG, wniosek o zmianę danych jest bezpłatny. Można go złożyć na trzy sposoby. Pierwszy z nich to oczywiście online, za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl. Warto pamiętać, że należy posiadać Profil Zaufany bądź podpis kwalifikowany.

Wniosek o zmianę danych w CEIDG można również złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Trzecia opcja to wysyłka pocztą, gdzie dokument musi być własnoręcznie podpisany. Dodatkowo, podpis musi być poświadczony przez notariusza. Przedsiębiorca w jednym wniosku może uwzględnić kilka zmian, jeżeli istnieje taka potrzeba.

Zmiana klasyfikacji działalności

Rejestrując działalność gospodarczą, przedsiębiorca jest zobowiązany do klasyfikacji obszaru działalności swojej firmy. W Polsce zostało to uporządkowane za pośrednictwem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Pozwala ona posegregować branże oraz sektory, w których prowadzony jest biznes.

Dlatego jeżeli przedsiębiorca decyduje się na zmianę rodzaju prowadzonej działalności, podobnie musi złożyć wniosek w CEIDG. Zmiany PKD mogą wynikać:

  • ze zmiany profilu działalności – należy zmienić kod PKD przeważającego rodzaju działalności, czyli główny kod PKD
  • z rozszerzenia zakresu działalności – należy dodać kody PKD dla działalności dodatkowych,
  • zawężenia zakresu działalności – wtedy należy wykreślić nieaktualne kody PKD.

W przypadku planowanych zmian w firmie, warto pamiętać, że wniosek o nowych danych ewidencyjnych należy zgłosić w ciągu 7 dni. Pozostałe mogą zostać złożone w dowolnym terminie.

Warto przeczytać: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Sprawdzamy jakie korzyści przysługują podatnikom

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.