Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Barter, czyli sposób na brak środków w firmie. Czym jest umowa barterowa i kto może na niej skorzystać?

Barter

Na świecie istnieją różne formy wymiany usług czy towarów. Oprócz klasycznych transakcji bezgotówkowych możliwe jest także rozliczanie się z partnerem biznesowym w sposób niematerialny. Jeśli Twoja firma nie posiada dużych funduszy, ale zależy Ci na rozwoju, lub potrzebujesz konkretnych usług do prowadzenia swojej działalności, i zamiast pieniędzy możesz odwdzięczyć się tym samym, barter może być czymś dla Ciebie.

Czym jest barter?

Barter to forma handlu, w której do wymiany nie jest wykorzystywany pieniądz. Zamiast tego między stronami transakcji nawiązywana jest umowa, na podstawie której wymienia się między sobą towary lub usługi. Przedmioty transakcji powinny mieć równoważną wartość, ale nie jest to reguła. W barterze jedna strona może wymienić swoje dobra na usługi i odwrotnie, tak samo jak dopuszczalna jest wymiana samych towarów. Jest to pierwotna forma handlu, stosowana od czasów starożytnych, i chociaż w dzisiejszych czasach to transakcje gotówkowe dominują w handlowym krajobrazie, barter nadal ma się całkiem dobrze.

Wymiana barterowa to opcja często wykorzystywana przez małe przedsiębiorstwa lub firmy, które chcą spróbować nowej usługi lub towaru, niekoniecznie wydając przy tym fortunę. To także dobry sposób na nawiązanie nowych biznesowych znajomości.

Wymiana usług, czyli na czym polega umowa barterowa?

Barter, jak zostało wspomniane, to forma handlu znana już od czasów starożytnych. Dawniej, by rozwinąć biznes, bardziej niż dziś potrzebne było wsparcie osób, które obracały innymi dobrami. Wtedy handel gotówkowy nie był tak rozwinięty, więc oferowano wymianę w postaci towarów lub usług. Dziś większość przedsiębiorców operuje gotówką, ale mniejsze działalności, które nie mają dużych środków, często korzystają z opcji umowy barteru.

Umowy barterowe mogą być zawierane pomiędzy firmami, firmą a osobą fizyczną, osobami fizycznymi, a także pomiędzy instytucjami publicznymi. Co ważne, w takiej transakcji obie strony muszą ustalić równowartość wymienianych dóbr lub usług, co może być czasami trudne do oszacowania.

Co musi zawierać umowa barterowa?

Sama umowa barterowa to klasyczny kontrakt, w którym opisuje się wymianę z uwzględnieniem wszystkich koniecznych parametrów. Ponieważ umowa barteru nie dotyczy transakcji finansowych, wartość danej usługi ma wartość szacunkową. Co musi zawierać umowa barterowa? Jeśli chcesz czuć się pewnie, powinieneś umieścić w niej podstawowe dane, takie jak:

  • miejsce i termin zawarcia samej umowy,
  • określony rodzaj i wartość towarów lub usług, będących przedmiotem umowy,
  • termin wykonania umowy lub wymiany towarów,
  • możliwości i warunki odstąpienia od umowy,
  • dane stron umowy i podpisy.

Chociaż może się wydawać, że sam barter to luźna propozycja, jest to w istocie ważna umowa handlowa, z której korzysta naprawdę sporo firm. Umowa barteru może opiewać na usługi lub towary warte sporo pieniędzy, dlatego dobrze skonstruowana umowa jest podstawą w przypadku takiej formy handlu. Wzór umowy barterowej można znaleźć online. Najważniejsze jest, żeby w danym kontrakcie znalazły się wszystkie, jak najbardziej szczegółowe informacje.

Barter w XXI wieku, czyli jak zawiązać współpracę

Choć sama idea barteru nie zmieniła się mocno od czasów starożytnych, to obecnie szukanie kontrahenta, chętnego na wymianę barterową jest nieco łatwiejsze i wygląda trochę inaczej. Jeśli prowadzisz mały biznes i potrzebujesz osoby lub firmy, która wesprze Cię swoimi zasobami w zamian za to samo, możesz szukać na przykład online. Wiele małych firm posiada swoje konto w mediach społecznościowych – to dobre miejsce, aby zareklamować usługi i zakomunikować, czego się szuka. Osobę do współpracy barterowej można znaleźć również za pomocą poczty pantoflowej oraz korzystając z networkingu. Różnego rodzaju szkolenia lub warsztaty zawsze są okazją do poznania nowych osób z branży, z którymi można wejść we współpracę. Wymiana barterowa towarów to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób, chcących wzbogacić swoją firmę bez konieczności wydawania dużej ilości pieniędzy.

Od starożytności do współczesności, czyli funkcje barteru

Wykorzystanie barteru w działalności ma wiele plusów. W dawnych czasach pomagało biznesom wzrastać, a niektórym  przedsiębiorstwom w ogóle funkcjonować. Bez wymiany dobór i towarów, prowadzenie nawet niewielkiej firmy nie było praktycznie możliwe.

Handel to ciągła wymiana i negocjacje, i choć obecnie większość procesów odbywa się przy użyciu pieniądza, usługi w barterze mogą być bardzo pomocne.

Paradoksalnie, funkcje barteru to nie tylko kwestie praktyczne. Taka forma transakcji pozwala też na bliższe poznanie innych osób, które zajmują się podobną działalnością. Nawiązywanie interakcji w ramach barteru może zaowocować wieloletnią współpracą biznesową oraz przyjaźniami w codziennym życiu.

Barter to także duża pomoc w początkach działalności. Takie wsparcie może dać niewielkim firmom zastrzyk pozytywnej energii, który sprawi, że biznes rozwinie się w dobrym kierunku.

Rodzaje barteru

Choć taka forma handlu, jaką jest barter, wydaje się dość prosta, warto wiedzieć, że istnieje kilka różnych jego rodzajów. Zjawisko to można zróżnicować przede wszystkim ze względu na zasięg. Rodzaje barteru to między innymi:

  • barter bezpośredni — polegający na bezpośredniej wymianie towarów między dwiema osobami lub firmami,
  • barter pośredni – włączający do współpracy pośrednika. Może to być np. platforma internetowa lub agencja,
  • barter korporacyjny – dotyczy charakteru samej transakcji i polega na wymianie towarów lub usług pomiędzy firmami, zainteresowanymi strategiami marketingowymi lub biznesowymi. W jego skład wchodzić mogą wszelkie kursy i szkolenia biznesowe,
  • barter online – działający głównie w sieci.

Istnieje wiele rodzajów barteru. Każdy z nich to osobny zestaw cech i różny zasięg działania.

Barter między firmami a urząd skarbowy

Mimo iż umowa barterowa dotyczy bezpłatnej wymiany towarów i usług, po jej zawiązaniu należy zawsze rozliczyć się z urzędem skarbowym. Dzieje się tak z powodu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku umowy barterowej obydwie strony powinny z tytułu świadczonych usług lub wymienianych towarów opłacić podatek VAT. Kwota podatku powinna być obliczona na podstawie faktycznej ceny za daną usługę lub dobro. Obliczenie podatku VAT od umowy barterowej może wydawać się skomplikowane, dlatego warto znać wartość oferowanej przez siebie usługi lub dobra. Pomoże to obliczyć podatek i przygotować odpowiednią umowę.

Barter to dobra opcja na początku działalności oraz w jej trakcie. Dzięki tego rodzaju wymianie można spróbować wielu rzeczy oraz znacząco rozwinąć własną firmę, bez ponoszenia dużych kosztów. Obecnie, dzięki wielu platformom, pomagającym znaleźć osoby do współpracy, wymiana barterowa jest prostsza niż kiedykolwiek. Warto skorzystać z tej formy wymiany choćby po to, żeby spróbować innych form handlu.

Warto przeczytać: Darowizna od rodziców – czy trzeba płacić od niej podatek?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.