Linia kredytowa dla firm – czym jest i kto może z niej skorzystać?
Jest wiele różnych form finansowania własnej działalności. Oprócz klasycznych pożyczek, czy też wsparcia w rodzaju dotacji, istnieją także różne formy kredytów. Dobrym i elastycznym rozwiązaniem jest linia kredytowa dla firm, która jest rodzajem kredytu odnawialnego z elastycznym dostępem do otrzymanych środków.
Linia kredytowa dla firm – co to znaczy?
Choć linia kredytowa często utożsamiana jest ze zwykłym kredytem, charakterystyka tego finansowania jest nieco inna. Linia kredytowa dla firm to rodzaj kredytu odnawialnego, przyznawanego w formie środków dostępnych na koncie klienta. W trakcie aplikowania o ten rodzaj pożyczki klient ustala z bankiem kwotę, która będzie dla niego dostępna, i może z niej w dowolny sposób korzystać. Oznacza to, że w przypadku uzyskania linii kredytowej, bank nie pyta, na co przeznaczone będą środki – mogą one być wykorzystane zarówno na cele prywatne, jak i firmowe. Kredyt odnawialny, jakim jest linia kredytowa, powiązany jest z rachunkiem ROR lub kontem firmowym. Środki można z niego wypłacić w dowolnej chwili, a każdy wpływ na konto jest jednocześnie spłatą zadłużenia. Linia kredytowa dla firm jest przyznawana na określony czas, zazwyczaj jest to 12 miesięcy. Po tym czasie kredyt odnawialny może zostać przedłużony.
Warto sprawdzić: Ranking kont firmowych
Kto może skorzystać z linii kredytowej?
Linia kredytowa to rozwiązanie, z którego może skorzystać zarówno konsument indywidualny, jak i przedsiębiorca. Różnica tkwi jednak w kwocie finansowania. Zasadniczo, maksymalna kwota limitu dla klienta indywidualnego wynosi 150 tysięcy złotych. Jeśli natomiast chodzi o firmę, może ona liczyć nawet na 500 tysięcy złotych limitu bez zabezpieczeń rzeczowych. W przypadku, gdy przedsiębiorca dysponuje jakiegoś rodzaju zabezpieczeniem hipotecznym, przyznany limit kredytowy w linii kredytowej może wynieść nawet 5 milionów złotych. Ustalenia zależą oczywiści od oferty banku i historii kredytowej danego przedsiębiorcy. Każdy bank ma nieco inne zasady przyznawania tego rodzaju pożyczki.
Zalety kredytu liniowego
Kredyt linowy dla firm to dobra opcja dla osób kontrolujących swoje finanse. Dzięki dostępności środków, z pieniędzy można korzystać w każdym momencie. Ważne jest jednak, aby kredyt odnawialny tego rodzaju regularnie spłacać, tak, by na koncie nie pojawiły się zaległości. Ostateczny termin spłaty jest zazwyczaj ustalany indywidualnie, jednak, jak już zostało wspomniane, każdy wpływ na konto powiązane z kredytem uznaje się za jego spłatę. Jakie są główne korzyści z korzystania z kredytu liniowego? Wskazać należy przede wszystkim:
- stały dostęp do środków finansowych w razie potrzeby – z pieniędzy można skorzystać w każdej chwili,
- elastyczność spłaty – choć ostateczny okres rozliczeniowy jest wskazany odgórnie, kredyt możesz spłacać w każdym niemal terminie,
- kontrola nad finansami i wydatkami poprzez dostęp do dedykowanego konta – mając do niego wgląd, masz też świadomość, ile pieniędzy zostało wydanych.
Limit kredytowy w linii kredytowej – jak naliczane są odsetki?
Limit kredytowy to ciekawa opcja dla przedsiębiorstw, przede wszystkim ze względu na prostotę, jaką się charakteryzuje. Co ważne, odsetki w limicie kredytowym naliczane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty. Po spłacie zadłużenia, limit staje się znów dostępny. Tego rodzaju rozwiązanie jest proste i daje dużą elastyczność, jeśli w danym miesiącu chcemy wykorzystać nieco mniej środków. Może się oczywiście zdarzyć, że bank naliczy niewielką prowizję, jeśli na przykład w danym miesiącu wypłacimy mniej pieniędzy, niż jest to założone – jednak nie zawsze takie restrykcje się pojawiają w umowie.
Odnowienie linii kredytowej
Sama linia kredytowa dla firm to oczywiście umowa kredytu, która podpisywana jest na określony czas – zazwyczaj jest to, jak wspomniano, 12 miesięcy. Jeśli kredytobiorca chce wydłużyć okres kredytowania, może wnioskować o odnowienie linii kredytowej. To często spotykana opcja i banki oczywiście są na taką ewentualność przygotowane; warto jednak wiedzieć, że za odnowienie linii kredytowej często trzeba będzie zapłacić. Prowizja naliczana jest najczęściej raz do roku jako procent od wskazanego przez klienta limitu. Każdy bank ma swoją własną tabelę prowizyjną i przy wnioskowaniu o kredyt klient powinien znać jej wysokość. Za każdym razem, kiedy będziesz chciał odnowić linię kredytową, bądź więc przygotowany na potencjalną dodatkową opłatę. Odnowienie linii kredytowej może także nastąpić automatycznie – wszystko zależy od podpisanej z bankiem umowy.
Jeśli chodzi o koszty odnowienia limitu, są one różne. Najczęściej oprocentowanie waha się od 2 do 2,5, a czasem 3 procent. W tabeli wskazana jest także minimalna kwota kredytu, która pojawi się na dedykowanym rachunku.
Oferty linii kredytowych
Firmy mogą dziś wybierać w ofertach linii kredytowych. Warto jednak mieć świadomość, że jest kilka typów tego rodzaju kredytu odnawialnego. Jeśli szukasz większego finansowania, odpowiednia może być hipoteczna linia kredytowa będąca kredytem długoterminowym, zabezpieczonym hipotecznie; ten rodzaj pożyczki można również wziąć na dowolny cel. Wyróżniamy także linię kredytową ratalną, przeznaczoną na zakup sprzętu na raty, oraz oczywiście linię kredytową dedykowaną dla firm czy linię kredytową dla konsumentów.
Obecnie wiele banków oferuje różnego rodzaju atrakcyjne oferty dla firm, zależne od wysokości zaciągniętego kredytu i ustalonego okresu spłaty. Popularna jest linia kredytowa Santandera, ale tego rodzaju kredyt oferują też takie banki jak ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Credit Agricole, mBank, czy Alior Bank.
Przyznanie linii kredytowej wiąże się w zasadzie z takimi samymi formalnościami, jak w przypadku klasycznego kredytu. I w tym przypadku banki biorą pod uwagę potencjalną wypłacalność klienta, czyli historię kredytową, wpływy na konto i ogólną stabilność firmy.
Dla kogo linia kredytowa?
Linia kredytowa to rozwiązanie praktycznie dla każdego. Często korzystają z niej osoby fizyczne, ale w kontekście biznesowym jest to dobre rozwiązanie dla średnich i małych przedsiębiorstw. Preferencyjne warunki mogą dotyczyć jednoosobowych działalności gospodarczych, również tych, które dopiero rozpoczynają działalność. Oczywiście kwota kredytu odnawialnego będzie w tym przypadku niższa, niż linia kredytowa dla firm większych, które mają już określone zaplecze finansowe.
Linia kredytowa to dobre rozwiązanie dla firm, które cenią sobie elastyczność oraz takich, które dopiero się rozwijają, a ich działalność jest dynamiczna. W początkach biznesu przedsiębiorcy często mierzą się z wydatkami, których nie są w stanie przewidzieć; limit odnawialny na koncie jest w tym przypadku opcją, która pozwoli im odpowiednio zareagować na te potrzeby.
Firmowa linia kredytowa – na co ją przeznaczyć?
Dodatkowe finansowanie może być potrzebne na każdym etapie prowadzenia działalności. Konieczność wzięcia kredytu lub skorzystania z innego rodzaju pomocy finansowej często pojawia się wraz z rozwojem firmy. Kiedy przedsiębiorstwo rozrasta się, zatrudnia się nowe osoby i pojawia się potrzeba zakupu nowego sprzętu, firmowa linia kredytowa będzie bardzo pomocna.
W różnych rodzajach działalności na pewnym etapie pojawiają się także dodatkowe potrzeby. Finansowanie może być konieczne w przypadku ekspansji zagranicznej, na przykład przy organizowaniu nowej placówki, czy w celu zakupu dodatkowego sprzętu. Również poszerzanie zakresu swojej działalności wiąże się z dodatkowymi kosztami. Często są to ogromne kwoty, którymi firma na co dzień nie dysponuje.
Otwarcie linii kredytowej jest dobrym pomysłem także po to, aby poprawić sobie historię kredytową. Spłata tego rodzaju kredytu jest prosta z uwagi na połączony z nim rachunek – w takim przypadku, jak zostało wspomniane, każdy wpływ na konto jest spłatą zadłużenia. Szybkie spłacenie kredytu sprawi, że jako przedsiębiorca będziesz mógł wnioskować w przyszłości o dowolny kredyt.
Warto przeczytać: Kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność – z czym się wiąże?
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich