Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak uzyskać dofinansowanie dla firm jednoosobowych na zakup sprzętu?

dofinansowanie dla firm jednoosobowych

Wiele jednoosobowych działalności poszukuje finansowania na zakup sprzętu, zwłaszcza jeśli jest to dopiero początek ich kariery. Obecnie firmy mogą skorzystać z różnych form wsparcia. Dofinansowanie dla firm jednoosobowych na zakup sprzętu to jedna z możliwości, jakie oferują przedsiębiorcom różne instytucje. Czy łatwo jest uzyskać finansowanie na początku działalności? Na jakie formy wsparcia finansowego dla firm można liczyć? Jaki sprzęt można zakupić w ramach dotacji?

Dofinansowanie dla firm jednoosobowych

Mali przedsiębiorcy na co dzień muszą liczyć się z różnymi kosztami, zwłaszcza w początkach prowadzenia działalności. Nic dziwnego, że wielu z nich szuka różnych opcji finansowania, które pomogłyby im wystartować. Obecnie sporo różnych instytucji oferuje dotacje lub zwrotne pożyczki dla jednoosobowych firm, dopiero zaczynających swoją działalność. Aby otrzymać dofinansowanie na rozwój firmy, możesz udać się na przykład do urzędu pracy, Banku Gospodarstwa Krajowego, czy w ramach dotacji unijnych na własny biznes. W pierwszym przypadku musisz być osobą bezrobotną, natomiast pożyczka jest bezzwrotna. Pieniędzy nie musisz zwracać także, jeśli zawnioskujesz o dotacje z Unii Europejskiej. Pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego będziesz musiał zwrócić, jednak jest ona oferowana na bardzo korzystnych warunkach, dodatkowo może zostać umorzona.

Wspomniane formy wsparcia finansowego można przeznaczyć na różne aktywności oraz środki trwałe. Większość z nich jest oferowana w początkach działalności. Dofinansowanie na rozwój firmy nie jest trudne do zdobycia, co, jednak jeśli potrzebujesz wsparcia na zakup sprzętu już w trakcie prowadzenia działalności?

Dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej na zakup sprzętu

Firmy, które dopiero wchodzą na rynek, mogą skorzystać z wielu różnych dotacji. Otrzymane środki przedsiębiorca może wydać na kwestie organizacyjne, kursy, pomoc prawną czy wynagrodzenia dla pracowników. Może za nie kupić także sprzęt. Jednak w trakcie prowadzenia działalności również możesz ubiegać się o dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej na zakup sprzętu dla firmy.

Gdzie wnioskować o dotacje dla firm jednoosobowych? Możesz sprawdzić kilka miejsc. Warto wiedzieć, że dla małych firm dostępne są między innymi:

  • dotacje unijne dla firm w ramach ścieżki SMART – to program, który umożliwia zyskanie finansowania dla przedsiębiorstw każdej wielkości. Firmy muszą zrealizować konkretny cel, a środki mogą być wykorzystane między innymi na pokrycie kosztów prowadzenia działalności badawczo rozwojowej oraz zakup usług związanych ze wsparciem innowacji. Środki unijne dla przedsiębiorców to często wybierana przez przedsiębiorców opcja.
  • wsparcie z urzędu pracy dla już istniejących firm – mogą o nie wnioskować działalności, które na jedno nowe stanowisko posiadają 2 pełne etaty, nie zalegają z opłatami z tytułu danin publicznych i istnieją na rynku minimum 6 miesięcy. Są to dotacje na wyposażenie miejsca pracy, a środki można przeznaczyć na szkolenia lub zakup sprzętu.
  • dotacje na zakup maszyn z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które można przeznaczyć między innymi na zakup sprzętu.
  • dotacje z Lokalnych Grup Działania – przeznaczone na działalność dla osób mieszkających na wsi.
  • dotacje z Polskiego Funduszu Rozwoju – skierowane do początkujących lub młodych firm.

Wysokość dofinansowania dla firm jednoosobowych jest różna i zależy od instytucji, oferującej wsparcie.

Dofinansowania dla jednoosobowych firm – co możesz kupić za bezzwrotne dotacje?

Jak widać, dotacji dla małych firm nie brakuje, warto jednak wiedzieć, co można kupić w ramach takich środków. Oczywiście każdy projekt ma swoje własne obostrzenia, dlatego warto dokładnie poczytać, jakie wymogi musi spełnić osoba wnioskująca o różne formy wsparcia finansowego dla firm. Na przykład dotacje z urzędu pracy skierowane są często dla firm zatrudniających pracowników i to na rozwój stanowisk pracy powinno się je przeznaczyć. W ramach tego rodzaju dotacji nie można najczęściej samochodu, kasy fiskalnej czy nieruchomości. Ze środków z dotacji rolniczych możesz z kolei zakupić potrzebny sprzęt rolniczy. Pieniądze z większości dotacji możesz przeznaczyć na przykład na:

  • komputery,
  • maszyny rolnicze,
  • urządzenia i meble biurowe,
  • ubrania robocze,
  • szkolenia i reklamę.

Katalog jest oczywiście bardzo szeroki, jednak wszystko zależy od konkretnej instytucji, oferującej dotacje i tego, jakie warunki zapisane są we wniosku o dofinansowanie.

Warto przeczytać: Błędy w dokumentacjach o finansowanie. Ekspert wskazuje na co warto zwrócić uwagę ubiegając się o dotacje

Dotacje dla firm jednoosobowych – jak napisać wniosek?

Dofinansowanie jednoosobowych przedsiębiorstw może pochodzić z wielu instytucji, a stopień trudności wnioskowania o środki zależy od konkretnej jednostki. Obecnie wiele placówek pomaga w napisaniu wniosku. O większość dotacji można aplikować online, a odnośniki do stron internetowych znajdują się na oficjalnej stronie rządowej biznes.gov.pl. Na stronach poszczególnych instytucji opisany jest każdy grant czy dotacja wraz z warunkami, które trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie. Jeśli nie jesteś pewien, jak zawnioskować o pomoc, warto spytać o radę osoby, która jest odpowiedzialna za generowanie i procesowanie formularzy. Składanie wniosków o dofinansowanie wcale nie musi być trudne, a warto wiedzieć, że jest to często pierwszy krok do rozwoju działalności jednoosobowej firmy.

W rozwoju działalności jednoosobowej firmy pomoże także bezpłatne doradztwo prawne czy finansowe, z którego można skorzystać, nawet jeśli nie wnioskujesz o konkretne dofinansowanie.

Inne sposoby finansowania sprzętu w firmie

Jeśli nie chcesz ubiegać o dotacje unijne dla firm jednoosobowych lub dofinansowanie z urzędu pracy, lub też nie spełniasz warunków, które by Ci na to pozwalały, warto skorzystać z innych rozwiązań. Choć programy oferujące dofinansowanie dla firm są bardzo atrakcyjne, wiele działalności korzysta na przykład z opcji leasingu. To forma umowy, która za niewielkie pieniądze pozwala przedsiębiorcy użytkować samochód, czy inny sprzęt, z możliwością późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach. Jeśli Twoja firma ma już za sobą pierwsze kroki w biznesie, wiele banków oferuje również korzystne kredyty czy pożyczki dla przedsiębiorców. Produkty te są często nisko oprocentowane i chętnie udzielane przez daną instytucję finansową. W bankach można uzyskać finansowanie na konkretne sprzęty albo typ działalności. Istnieją kredyty dla rolników, czy pożyczki na zielone zmiany, wspierające ekologiczne rozwiązania w firmie. Niemal każdy bank ma obecnie w swojej ofercie jakiś pakiet, oferujący nisko oprocentowaną pożyczkę dla firmy.

Jakie są jeszcze formy wsparcia dla jednoosobowych firm?

Oprócz zakupu sprzętu kluczową kwestią dla większości firm są pracownicy. Jeśli w początkach działalności nie stać Cię na zatrudnienie osoby do pracy, możesz skorzystać z opcji stażu z urzędu pracy. To program dla kandydatów, którzy rekrutowani są przez PUP. Instytucja kieruje ich do danej firmy na okres 3 do 6 miesięcy i za ten okres wypłaca tak zwane stypendium stażowe, wynoszące 120 procent zasiłku dla bezrobotnych. Warunkiem takiej umowy jest zatrudnienie danego stażysty w firmie po zakończeniu stażu.

Podobne oferty proponowane są też z funduszy unijnych. Stawka dla stażysty jest w takim przypadku nieco wyższa, choć zazwyczaj i tak bywa niższa niż minimalne wynagrodzenie krajowe.

Wśród wielu form pomocy finansowej dla małych firm, jednymi z najpopularniejszych są dotacje unijne dla firm jednoosobowych lub inne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Początkujące firmy chętnie korzystają także z dotacji z urzędu pracy, gdzie wysokość dofinansowania dla firm jednoosobowych jest całkiem wysoka. Najpopularniejsze jest finansowanie na start działalności, jednak aby starać się o dotację trzeba mieć status bezrobotnego, na co niewiele osób może sobie tak naprawdę pozwolić. Warto jednak być na bieżąco i szukać różnych form finansowania w sieci. Dotacji na zakup sprzętu jest naprawdę sporo, zwłaszcza dla małych, jednoosobowych firm.

Warto przeczytać: Dotacje dla samozatrudnionych w 2024. Jak przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.