Niezłożenie odpowiedniej deklaracji czy brak zapłaty podatku w wyznaczonym terminie może nieść za sobą konsekwencje karnoskarbowe. Jednak jeśli przedsiębiorca jest świadomy popełnionego błędu, ma prawo do złożenia czynnego żalu. Jest to dobrowolne zawiadomienie o wykroczeniu bądź przestępstwie skarbowym, którego dokonaliśmy. Kierując go do naczelnika urzędu skarbowego, należy powiadomić o popełnieniu czynu zabronionego i jednocześnie dopełnić obowiązki, w tym uregulować zaległe zobowiązanie.
Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, w artykule 16 uregulowano instytucję czynnego żalu. W paragrafie 1. czytamy: „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące czynnego żalu.
Warto przeczytać: Analiza SWOT – co to i jak to zrobić?
Czynny żal: jakich sytuacji dotyczy?
Warto wiedzieć, że czynny żal można załatwić na trzy sposoby: w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Jednak nie każdemu przysługuje ta instytucja. Jakich konkretnie sytuacji dotyczy?
- Niezłożenie deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie.
- Nierzetelne wystawienie faktury czy dowodu zakupu.
- Błędne prowadzenie ksiąg rachunkowych
- Brak zapłaty podatku w wyznaczonym terminie (PIT, CIT, VAT).
- Zaniżenie stawek VAT.
- Nieuprawnione stosowanie zwolnienia z podatku VAT.
- Wyłudzenie należności celnych.
- Zaniżenie wymiaru podatku.
W przypadku popełnienia wyżej wymienionego wykroczenia czy przestępstwa, należy niezwłocznie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego bądź naczelnika urzędu celno-skarbowego o tym fakcie. Ważne jest, aby przed złożeniem pisma, naczelnik urzędu skarbowego bądź organy ścigania nie rozpoczęły czynności zmierzających do wykrycia naszego wykroczenia/przestępstwa. Dlatego kluczowy jest termin złożenia czynnego żalu.
Kogo nie dotyczy czynny żal?
Jest również kilka wyjątków, w których nie można skorzystać z czynnego żalu. Dotyczy to osób, które zostały już wezwane w związku z popełnionym czynem zabronionym, a organy podatkowe udokumentowały już popełnienie przestępstwa; trwa już postępowanie kontrolne; zorganizowały grupę bądź nakłaniały inną osobę w celu popełnienia przestępstwa skarbowego.
Należy pamiętać, że nie wystarczy napisać czynnego żalu. Aby był on skuteczny należy wypełnić zaległe obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego. W szczególności mowa o złożeniu zaległej deklaracji podatkowej oraz zapłacie w całości zaległej należności, nie zapominając o odsetkach.
„Nie ma określonego terminu na złożenie czynnego żalu. Pamiętaj jednak, że czynny żal nie odniesie skutku, jeśli zostanie złożony w czasie, gdy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, a także po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania. Czynność służbowa organu to na przykład: przeszukanie, czynność sprawdzająca lub kontrola zmierzająca do ujawnienia czynu zabronionego” – czytamy na stronie biznes.gov.pl.
Czynny żal: krok po kroku
Pismo czynnego żalu należy złożyć do urzędu, w którym się rozliczamy. W przypadku wyboru nieodpowiedniego urzędu, pismo zostanie przesłane do właściwego organu. Warto wiedzieć, że nie ma konkretnego formularza na czynny żal. Poniżej zamieszczamy informacje, które muszą znaleźć się w piśmie.
- Podstawowe dane osoby składającej czynny żal.
- Dane adresata, którym jest naczelnik urzędu skarbowego.
- Charakter popełnionego czynu i jego okoliczności.
- Wskazanie osób, które miały związek z popełnionym czynem zabronionym.
- Informacja czy popełniony czyn został naprawiony (albo w jakim terminie będzie naprawiony).
Nie ma konkretnego terminu, w którym należy rozpatrzyć czynny żal. W przypadku pozytywnej decyzji, naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od nałożenia kary za niedopełnienie obowiązków. Jednak nie poinformuje o tym fakcie w osobnym piśmie.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia czynnego żalu, będzie prowadzone postępowanie na zasadach określonych w kodeksie karnym skarbowym.
Poniżej przygotowaliśmy wzór czynnego żalu, który może być złożony w urzędzie skarbowym. Wniosek w formacie PDF dostępny jest TUTAJ.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)