Kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność – z czym się wiąże?

Informacje o autorze

20 sierpnia 2024
Udostępnij:

Jeśli prowadzisz działalność, być może na jakiś etapie będziesz potrzebował dodatkowego finansowania. Wielu przedsiębiorców, mających dodatkowe wydatki, stara się o kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność. Czy trudno jest uzyskać tego rodzaju wsparcie? Co musisz przygotować, aby dostać kredyt dla JDG?

kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność

Kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność – czy to skomplikowane?

Wiele firm na pewnym etapie działalności potrzebuje uzyskać dodatkowe środki finansowe. Wydatki mogą być związane z zakupem sprzętu, nowymi inwestycjami, czy marketingiem firmy. Jeśli na pewnym etapie działalności nie masz poduszki finansowej, możesz wnioskować o kredyt gotówkowy w wybranym przez siebie banku.

Ważne jest jednak aby pamiętać, że biorąc kredyt na firmę, będziesz musiał dostarczyć bankowi dokumenty, potwierdzające zdolność kredytową Twojej firmy oraz jej istnienie. Są one wymagane w przypadku wnioskowania o pożyczkę.

Warto przeczytać: Otwierasz pierwszy biznes? Dowiedz się, jak założyć działalność gospodarczą

Kredyt gotówkowy dla JDG – co jest potrzebne, żeby go uzyskać?

Choć uzyskanie kredytu gotówkowego jest zasadniczo prostsze, niż otrzymanie kredytu hipotecznego, to staranie się o większą gotówkę w przypadku małej firmy wymaga, jak już wspomniano, dostarczenia do instytucji pewnych dokumentów. W przypadku jednoosobowej działalności są to:

  • dane z CEIDG – NIP I REGON, oraz dokumenty potwierdzające ich nadanie, a także zaświadczenie o wpisaniu przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej,
  • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami z ZUS i urzędu skarbowego,
  • czasami deklaracja PIT za okres maksymalnie dwóch lat,
  • jeśli prowadzisz konto firmowe w innym banku niż tym, w którym aplikujesz o kredyt, wyciąg z konta bankowego w celu sprawdzenia wysokości Twoich dochodów,
  • książka przychodów i rozchodów,
  • wniosek kredytowy.

Banki dość chętnie przyznają kredyty dla jednoosobowych działalności, jeśli jednak prowadzisz działalność krótszy czas, bądź masz mniejsze dochody, instytucja może zażądać od Ciebie dodatkowych dokumentów, takich jak biznesplan, czy na przykład zaświadczenie o dochodach małżonka.

Ile czasu trzeba prowadzić działalność?

W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej, wymagania dotyczące czasu jej prowadzenia różnią się w zależności od banku i wysokości kwoty kredytu. Najczęściej jednak banki oczekują, że działalność jest prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy. Są oczywiście banki, które oferują kredyty firmom, prowadzącym działalność minimalnie przez 6 miesięcy. W takim przypadku najprawdopodobniej potrzebne będą jednak dodatkowe dokumenty, jak choćby wspomniany wyżej biznesplan czy poręczenia od innych podmiotów. Są także instytucje, które wymagają, aby działalność była prowadzona przez co najmniej 24 miesiące.

Jak już zostało wspomniane, każdy bank ma inne wymagania odnośnie czasu działania firmy w kontekście kredytu gotówkowego. Warto również pamiętać, że oprócz czasu prowadzenia działalności, banki biorą pod uwagę inne czynniki, takie jak wysokość dochodów, forma księgowości, czy też sytuacja finansowa firmy.

Kredyt przy jednoosobowej działalności – na co uważać?

Choć wzięcie kredytu na JDG jest często spotykanym rozwiązaniem, warto mieć świadomość potencjalnych zagrożeń, związanych z pożyczeniem od instytucji finansowej większej ilości gotówki. Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na kredyt dla jednoosobowej działalności, dokładnie sprawdź ofertę danej instytucji. Często zdarza się, że oprocentowanie kredytu, oferowane przez bank, przez jakiś okres jest niskie, później jednak okazuje się, że trzeba płacić dużo więcej. Oczywiście biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, zalecane jest wzięcie kredytu w banku, a nie innego rodzaju instytucji finansowej. Banki mają także najczęściej korzystne oferty i proponują pożyczki na preferencyjnych zasadach, o ile historia kredytowa jest dobra, a wpływy na konto regularne.

W przypadku aplikowania o kredyt warto przede wszystkim zwrócić uwagę na cały koszt kredytu, czyli kwestę łącznego oprocentowania i kosztów dodatkowych, takich jak prowizje czy ubezpieczenia. Istotne będą także terminy spłaty oraz ostateczna wysokość rat.

Pamiętaj także, że kredyt to również współpraca z doradcą. Jeśli jest dobra i stabilna, warto wybrać ofertę, za którą stoi odpowiednia osoba.

Czy warto wziąć kredyt dla JDG?

Firma, która szuka dodatkowego finansowania, może pozyskać środki z różnych źródeł. Część z nich, jak kwestia dotacji czy sponsoring, wymaga dużego zaangażowania i zajmuje sporo czasu. Kredyt gotówkowy jest jedną z najprostszych form uzyskania gotówki, jeśli aktualnie możesz pochwalić się korzystną historią kredytową. Większość decyzji kredytowych jest wydawana szybko, a pieniądze są na koncie nawet po 1-3 dniach, warto jednak zaznaczyć, że mówimy tu o kredytach konsumenckich. Analizowanie wniosku o kredyt w przypadku firmy może potrwać nieco dłużej, jednak nadal jest to jeden z najszybszych sposobów uzyskania finansowania.

Dodatkowe pieniądze na firmę mogą mocno pomóc w rozwoju biznesu. Ważne jest jednak, żeby przed aplikowaniem o kredyt wyznaczyć sobie cele i zastanowić się, na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Dla banku może to być istotne w kwestii formalnej, choć oczywiście instytucja nie będzie sprawdzać, na co przeznaczyłeś środki już po przyznaniu kredytu. Żeby jednak uzyskać dobry kredyt dla firm, najlepiej mieć ustalone cele, na które przeznaczysz pieniądze.

Kredyt gotówkowy na jednoosobową działalność, czy dotacja?

Jak już zostało wspomniane, jest sporo form finansowania jednoosobowych działalności gospodarczych. Wiele firm decyduje się na dotacje, które można dostać dość łatwo, jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą. Dotacje z PFRON, Unii Europejskiej czy Powiatowego Urzędu pracy oferowane są najczęściej osobom, które dopiero chcą założyć działalność. Instytucje te oferują jednak czasem dotacje także dla firm już istniejących. Można je przeznaczyć na potrzebny sprzęt lub inne wydatki związane z rozwojem biznesu – warto jednak mieć świadomość, że w przypadku dotacji, lista celów, na które chcesz przeznaczyć środki, jest ograniczona.

Plusem dotacji jest na pewno to, że nie będziesz musiał jej zwracać. Staranie się o dotację wymaga jednak czasu, wymogi są też bardziej restrykcyjne. W przypadku kredytu gotówkowego zasady są natomiast luźniejsze, a kwestia przeznaczenia środków mniej uregulowana.

Na co przeznaczyć kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Prowadzenie jednoosobowej działalności związane jest z pewnymi kosztami. Dlatego też wiele firm poszukuje dodatkowego finansowania, zwłaszcza kiedy działalność jest już rozwinięta. Środki finansowe są najczęściej przeznaczane na nowe sprzęty; dzieje się tak często, jeśli przedsiębiorca ma w planie zatrudnić nowych pracowników.

Na co jeszcze można przeznaczyć kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności? Często finansowania wymagają kwestie związane z marketingiem. Oczywiście, sporo rzeczy da się zrobić za darmo, jednak aktywności związane z pozycjonowaniem domeny w wyszukiwarkach internetowych, eventy, czy też płatna promocja, wymagają już dodatkowego finansowania.

Czasem środki są potrzebne także na wynajęcie lokalu, czy też otwarcie filii w innym mieście. Wszystkie te sytuacje wymagają pozyskania dodatkowego finansowania, które możesz uzyskać za pomocą kredytu gotówkowego w wybranym przez Ciebie banku.

Warto przeczytać: Rodzaje działalności gospodarczej. W jakiej formie możesz prowadzić własny biznes?

Polecamy

Więcej w tym dziale: