Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Praca na etacie i działalność gospodarcza, czyli jak efektywnie połączyć etat z własnym biznesem?

praca na etacie i działalność gospodarcza

Założenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z dużym ryzykiem i niepewnością. Dlatego też wielu początkujących przedsiębiorców woli łączyć etat z własnym biznesem. Czy praca na etacie i działalność gospodarcza są do pogodzenia? Wiele osób uważa, że tak, warto jednak mieć na uwadze kilka kwestii.

Praca na etacie i działalność gospodarcza – czy da się to pogodzić?

Jeśli zaczynasz rozkręcać swój własny biznes i nie wiesz jeszcze, jak dokładnie będzie on funkcjonował, dobrze jest nie porzucać pracy na etacie od razu. Choć na początku pogodzenie etatu z działalnością może wydawać się trudne, taka opcja jest bezpieczna dla osób, które nie mają odłożonych dużych funduszy na start. Plusem łączenia etatu z działalnością gospodarczą jest na pewno bezpieczeństwo. Jeśli Twój biznes nie wyjdzie, możesz wrócić do wykonywania pracy etatowej i za jakiś czas spróbować znowu.

Z drugiej strony, stała praca zajmuje sporo czasu, dlatego też połączenie jej z działalnością może generować problemy organizacyjne. Sporo osób, które zaczynają swoje biznesy w trakcie pracy na etacie, cierpi na brak czasu – stała praca plus własna działalność zabierają sporo energii. Osoby decydujące się na taką ścieżkę często pracują do późna, by jakoś połączyć te dwie przestrzenie.

Warto przeczytać: Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

Jak mieć dwie prace i nie zwariować?

W początkach działalności, pracy na pewno nie będzie bardzo dużo. Jeśli jednak plan na biznes się uda, i działalność zacznie nabierać rozpędu, doba może się znacząco skurczyć.

W takim przypadku warto uporządkować sobie nieco plan dnia i przede wszystkim zadbać o właściwy wypoczynek. Przynajmniej jeden dzień w tygodniu, przeznaczony tylko i wyłącznie na odpoczynek, jest absolutną koniecznością, aby mieć energię na zajęcie się działalnością gospodarczą po pracy etatowej. Dobrze jest też pamiętać, że nie wszystko da się zrobić od razu. Rozkręcenie własnego biznesu wymaga czasu i nie warto narzucać sobie presji, by pierwsze owoce pojawiły się po kilku miesiącach. Kluczem jest jak zwykle umiar i pracowanie tyle godzin, żeby mieć energię na inne życiowe aktywności.

Działalność gospodarcza a konto firmowe

Prowadząc działalność gospodarczą, warto mieć świadomość, że w większości przypadków potrzebne Ci będzie konto firmowe. Choć polskie prawo nie zmusza przedsiębiorców, zarabiających mniej niż 15 tysięcy złotych miesięcznie do posiadania konta firmowego, to jednocześnie banki nie mają obowiązku udostępniać konta indywidualnego do celów firmowych. Zgodnie z prawem bankowym, które reguluje przeznaczenie kont bankowych, rachunek ROR może służyć tylko i wyłącznie do wykonywania transakcji indywidualnych, natomiast transakcje związane z firmą nie powinny na nim występować. Z tego tez powodu, transakcje na rachunkach klientów bywają przez bank monitorowane. Sporo banków oferuje konta firmowe w podstawowej opcji bezpłatnie, jednak najczęściej, aby nie płacić nic za rachunek firmowy, należy spełnić kilka warunków, takich jak na przykład wpływy na konto w konkretnej kwocie.

Warto sprawdzić: Ranking kont firmowych

Praca na etacie a zakaz konkurencji

Zakładając działalność gospodarczą i pracując jednocześnie na etacie, warto mieć świadomość, że w niektórych branżach obowiązują klauzule o zakazie konkurencji. Są one powszechne na przykład w dziennikarstwie, prawie, handlu, ale także innych sektorach. Klauzula o zakazie konkurencji ma na celu ochronę wiedzy, technik pracy oraz niektórych narzędzi, używanych w przedsiębiorstwie, przed pracownikami, którzy chcieliby wykorzystać je u innego pracodawcy lub we własnej działalności. Najczęściej obejmuje ona okres pracy w danej firmie. Klauzula może znajdować się bezpośrednio w umowie, lub stanowić osobny załącznik.

Złamanie zakazu konkurencji może zaistnieć, jeśli zostaną spełnione łącznie trzy warunki:

  • pracodawca poniósł udowodnioną szkodę na skutek działań pracownika,
  • winę za wyrządzenie szkody pracodawcy ponosi pracownik,
  • szkoda jest następstwem naruszania zakazu konkurencji.

W takim przypadku złamanie zakazu konkurencji będzie skutkować koniecznością zapłacenia pracodawcy odszkodowania, którego może on domagać się na drodze powództwa cywilnego.

Działalność gospodarcza – aspekty prawne

Założenie własnej działalności gospodarczej jest dość proste, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim każda firma, nieważne jak mała, musi mieć siedzibę i nazwę, dlatego obydwie te rzeczy warto przemyśleć zawczasu. Na etapie planowania należy także wybrać formę opodatkowania firmy. Może to być:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, które będzie korzystne dla przedsiębiorców z dochodami do 120 tysięcy złotych rocznie – w takim przypadku stawka podatku wynosi 12%,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawki podatkowe wahają się w tym przypadku od 2% do 17%, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności oraz wysokości dochodów,
  • podatek liniowy – opodatkowanie jest w tym przypadku stałe i wynosi 19%, więc może być korzystne dla przedsiębiorców, które mają duże przychody.

Po zaplanowaniu powyższych kwestii należy dokonać wpisu do bazy CEIDG, co jest równoznaczne z formalnym założeniem działalności gospodarczej. Aby zakończyć wszystkie formalności, trzeba także zgłosić firmę do ZUS-u oraz urzędu skarbowego.

Założenie działalności gospodarczej, gdy pracujesz na etacie – jak zacząć?

Założenie własnej działalności wiąże się z pewnymi kosztami. Są to przede wszystkim comiesięczne składki ZUS. Dodatkowo sporo biznesów generuje wydatki takie, jak zakup sprzętu, czy surowców. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej branży planujesz rozpocząć własny biznes, jednak w większości przypadków własna działalność będzie Cię trochę kosztować.

Jeśli nie jesteś na to przygotowany, warto pomyśleć o pozyskaniu funduszy. Istnieje sporo dotacji dla jednoosobowych działalności, które są oferowane przez różne instytucje. Wśród nich można wymienić dotacje z urzędu pracy, PFRON, czy programy unijne. Dla początkujących przedsiębiorców jest także możliwa pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Warto jednak pamiętać, że w niektórych instytucjach warunkiem, aby uzyskać dotację na założenie działalności gospodarczej, jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. W takim przypadku praca na etacie i działalność gospodarcza wykluczają się, zawsze jednak można zacząć swój biznes od działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana a działalność gospodarcza

Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia biznesu bez rejestracji swojej firmy w bazie CEIDG. Jest to dobry sposób na rozpoczęcie swojego biznesu bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz skomplikowanej dokumentacji. Choć działalność nierejestrowana nie wymaga odprowadzania podatku w postaci miesięcznych zaliczek, w jej trakcie należy prowadzić uproszczoną księgowość i wykazać dochody z tego tytułu w zeznaniu podatkowym.

Sama działalność nierejestrowana może być prowadzona do pewnej kwoty – chodzi tutaj oczywiście o miesięczne wpływy. Do niedawna były to przychody nieprzekraczające połowy ówczesnej pensji minimalnej krajowej, obecnie ten limit to 75% płacy minimalnej, czyli 3181,50 zł brutto. W lipcu 2024, wraz z ponownym wzrostem płacy minimalnej, będzie to 3225 zł brutto. Po przekroczeniu tej kwoty osoba prowadząca działalność tego rodzaju jest już zobowiązana do oficjalnego założenia działalności gospodarczej.

Praca na etacie i działalność gospodarcza – czy to się opłaca?

Jeśli masz pomysł na biznes, ale nie jesteś pewien, w jakiej branży chcesz działać, a także, czy założenie działalności gospodarczej jest na pewno czymś dla Ciebie, warto na początku pracować także na etacie. Założenie własnej działalności bez dodatkowego zabezpieczenia może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie biznesu. Własna działalność, gdy pracujesz na etacie, pozwoli Ci bez stresu sprawdzić, czy taka droga jest dla Ciebie najlepsza.

Działalność gospodarcza to dodatkowe źródło dochodu, które później może stanowić główną część zarobków. Aby zrezygnować z etatu, dobrze jest jednak zaczekać, aż Twoja marka będzie na tyle stabilna, by żyć tylko i wyłącznie z własnej działalności. Jeśli będziesz w stanie połączyć działalność z etatem na samym początku, na pewno poradzisz sobie także w świecie biznesu.

Warto przeczytać: Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
olek 5 lip 2024 (11:55)

Dzięki portalowi Wydawnictwa Wiedza i Praktyka, takim jak "Portal Księgowego", zawsze jesteśmy na bieżąco z najnowszymi przepisami i zmianami w prawie podatkowym. To ogromne wsparcie w codziennej pracy księgowego. Więcej na https://www.wip.pl.