PayPo – co to jest i jak działa?

Informacje o autorze

28 października 2024
Udostępnij:

Wśród różnych form płatności internetowych, sporą popularność zdobywa ostatnimi czasy opcja z odroczonym terminem płatności. Usługa PayPo to sposób na opłacenie zakupów internetowych, nawet jeśli nie mamy na ten moment odpowiednich środków na koncie.

paypo - co to

Płatności PayPo – co dokładnie kryje się pod tą nazwą i czy tego rodzaju rozliczenia są bezpieczne? Co wynika z takiej formy płatności dla przedsiębiorców?

Usługa PayPo – czym dokładnie jest?

Zamawiając towary w sieci, z pewnością nie raz spotkałeś się z opcją odroczonych płatności. Tego rodzaju możliwość sprawia, że klient jest w stanie zapłacić za zakupy, nie mając realnie środków na koncie, by później zwrócić je bez prowizji. Dzięki płatnościom odroczonym można kupić sporo potrzebnych produktów jeszcze przed wypłatą czy spodziewanym przelewem. Na opłacenie wartości zakupionych dóbr, klient ma czas 30 dni. Jeśli zmieści się w tym terminie, usługa PayPo będzie bezpłatna. Jeśli nie – za raty trzeba będzie już zapłacić.

Jak płacić PayPo?

Z usługi paypo korzysta coraz więcej sklepów internetowych czy platform do sprzedaży internetowej. Wśród najpopularniejszych znajdują się między innymi:

  • AliExpress,
  • Sinsay,
  • Media Markt,
  • Home&You,
  • Reserved,
  • Sephora,
  • CROPP.

Co ciekawe, z systemu odroczonych płatności można korzystać także w niektórych sklepach stacjonarnych, takich jak Empik, CC, czy choćby Wittchen. Jeśli robisz zakupy w sieci, pod koniec zakupów możesz wybrać różne formy uregulowania należności. Jedną z nich jest płatność PayPo. W tym przypadku należy wybrać odpowiedni przycisk i zatwierdzić opcję spłaty. Płatność jednym przelewem, w ciągu 30 dni nie generuje kosztów. Często można jednak od razu wybrać opcję płatności na raty, która z góry obarczona jest konkretnymi, wyszczególnionymi w planie spłaty odsetkami.

Jak działa PayPo?

PayPo to pośrednik, który oferuje możliwość płatności odroczonych. Oznacza to, że w momencie wyboru opcji paypo, pieniądze natychmiast przesyłane są podmiotowi sprzedającemu dane towary ze środków pośrednika. Klient natomiast płaci należność właśnie PayPo. Dla przedsiębiorcy taka opcja to czysty zysk, ponieważ to pośrednik przesyła sklepowi pieniądze, których jeszcze od klienta nie otrzymał.

Co ciekawe, usługa PayPo oferuje także możliwość zwrotu towaru w czasie określonym przez regulamin danego sklepu. Oznacza to, że w momencie zakupu i wyporu usługi płatności odroczonych, pieniądze przelewane są na konto sklepu, jednak w przypadku, w którym zdecydujesz się zwrócić część towarów, środki za towar również zwracane są pośrednikowi. Oznacza to, że kwota do zapłaty, widoczna na Twoim koncie pomniejszy się, i w terminie wskazanym w formularzu zapłacisz pośrednikowi tylko tę kwotę, którą faktycznie uregulowałeś w danym sklepie.

Zdarza się, że aby skorzystać z opcji PayPo, będzie trzeba wykonać przelew weryfikacyjny o wartości 1 złotego. Taka operacja ma na celu sprawdzenie, czy osoba, korzystająca z usługi jest wypłacalna i będzie w stanie uregulować swoje zobowiązanie we wskazanym terminie.

Usługi płatności odroczonych a płatność po terminie

Choć usługi płatności odroczonych wydają się wygodną i bezproblemową opcją, warto pamiętać, że są one bezpłatne tylko pod warunkiem zapłaty za towary we wskazanym terminie. Na uregulowanie płatności jest 30 dni. W większości przypadków klient sam musi pamiętać o terminie, choć niektóre sklepy oferują opcję przypominania o zbliżającym się czasie płatności.

Jak już wspomniano, jeśli klient zapłaci pośrednikowi do 30 dni, płatność PayPo jest całkowicie bezpłatna. Spóźniając się jednak choćby jeden dzień, jesteśmy już narażeni na koszty. W przypadku opóźnienia spłaty jest ona rozkładana na raty. I choć wydaje się to całkiem wygodną opcją, to warto wiedzieć, że w takim przypadku odroczone płatności działają tak, jak płatne raty w większości sklepów. Odsetki płacone są oczywiście pośrednikowi – sklep nie bierze udziału w windykacji.

Ile kosztuje płatność w ratach?

Jak już zostało wspomniane, usługa PayPo jest płatna, jeśli spóźnisz się ze spłatą. W takim przypadku następuje automatyczne rozłożenie płatności na raty, a za każdą transzę pobierana jest prowizja, która może wynosić od 1% do nawet 15% od całej kwoty zakupu. Kwoty są więc różne i mogą finalnie wynieść od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych za jedne zakupy.

Co ciekawe, korzystanie z płatności PayPo wpływa na zdolność kredytową. Jeśli spłacisz zakupy w terminie, nic się nie stanie, jednak w przypadku zaległości i rozłożenia na płatność w ratach, Twoja zdolność kredytowa zmniejszy się. Warto więc z opcji odroczonych płatności korzystać z rozsądnie. W racjonalnym korzystaniu z płatności odroczonych pomaga limit, który w PayPo wynosi maksymalnie 3 tysiące złotych. Nie jest on jednak dostępny dla każdego – początkujący użytkownicy mogą zadowolić się limitem o 300 do 800 złotych przy jednej płatności.

Czy warto wybrać formę płatności PayPo?

Opcja odroczonej płatności to na pewno bardzo wygodny sposób dokonywania zakupów, nawet jeśli nasz portfel świeci pustkami. Często zdarza się, że potrzebujemy danego produktu lub usługi „na już”. W takim przypadku opcja odroczonej płatności jest świetnym rozwiązaniem. Warto jednak mieć świadomość, że sama możliwość wybrania dowolnej rzeczy, za którą możemy zapłacić dopiero później, sprawia, że kupujemy więcej, niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach. Istnienie usługi kreuje więc dodatkowe potrzeby konsumpcyjne, a łatwość, z jaką można spłacić zobowiązanie, sprawia, że kupować jest znacznie łatwiej.

Kupowanie bez wydawania pieniędzy w momencie dokonywania transakcji sprawia także, że ewentualne konsekwencje braku wypłacalności nie zawsze są brane pod uwagę w chwili podjęcia decyzji. Oznacza to, że sporo osób może nie spłacić zakupów w terminie, co sprawi, że będzie konieczne zapłacenie wysoko oprocentowanych rat. Problemem może stać się nagminne kupowanie za pomocą odroczonej płatności i popadnięcie w ten sposób w spiralę długów.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wybranie opcji PayPo będzie jednak bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które przyciągnie do Twojego sklepu dodatkowych klientów. Zwłaszcza, że ewentualne dochodzenie do uregulowania należności od klienta jest po stronie pośrednika.

Zalety opcji „kup teraz zapłać później”

Opcja odroczonej płatności ma oczywiście sporo plusów. Dzięki płatnościom odroczonym możliwe jest, jak już wspomniano, zakupienie potrzebnych dóbr lub usług jeszcze przed otrzymaniem wypłaty lub wyczekiwanego przelewu. Usługi płatności odroczonych są jednak dedykowane osobom zorganizowanym, które są w stanie obliczyć, ile będą mogły wydać na zakupy. Także będą pamiętać o terminie spłaty. W takim przypadku zalety opcji „kup teraz zapłać później” są nie do przecenienia i stanowią bardzo wygodną alternatywę.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, posiadającego sklep internetowy, opcja PayPo jest bardzo korzystna. Po pierwsze może przyciągnąć klientów, którzy nie mają środków na to, aby dokonać zakupów w danym momencie, lub są zorientowani na rozwiązania cyfrowe. Zwiększa to atrakcyjność firmy na rynku. Po drugie, samo istnienie tego rodzaju płatności zwiększa podaż. Tym samym sprawia, że firma sprzedaje więcej towarów, niż gdyby posiadała tylko klasyczne opcje płatnicze. Warto także ponownie zaznaczyć, że w tym przypadku ryzyko jest znikome, ponieważ to pośrednik bierze na siebie ewentualną niewypłacalność klienta.

Spłaty zakupów PayPo stacjonarnie i w sieci

Choć opcja odroczonej płatności kojarzy się raczej z zakupami w sieci, wiele sklepów stacjonarnych również udostępnia alternatywę tego rodzaju. Aby zapłacić w ten sposób stacjonarnie, należy mieć ściągniętą aplikację PayPo. Po zalogowaniu się do niej należy wybrać opcję „sklepy stacjonarne”. Wszystkie placówki, w których jest możliwość dokonania tego rodzaju płatności, są w aplikacji wyszczególnione. Po wyborze danego sklepu należy wygenerować specjalny kod, który pojawi się wybraniu przycisku „wygeneruj kod”. Z kodem należy podejść do kasy, gdzie informacja zostanie zeskanowana, a pieniądze przelane z konta pośrednika. Oczywiście, tak samo jak w przypadku płatności internetowych, o spłacie należy pamiętać, aby uniknąć płatności na raty. Pieniądze przelewamy już firmie PayPo, która odpowiada za aplikację, dzięki której pobraliśmy kod i zapłaciliśmy stacjonarnie za zakupy.

Polecamy

Więcej w tym dziale: