Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zacząć programować? Sprawdzamy jak podjąć pracę w tym zawodzie

jak zacząć programować

Wśród wielu zawodów, które biją obecnie rekordy popularności, programowanie jest jednym z najbardziej rozchwytywanych. To zajęcie, które daje stabilność finansową i wiele możliwości rozwoju. Czy aby zostać programistą trzeba mieć skończone studia informatyczne? Jak zacząć programować i czy to się opłaca?

Czym jest programowanie?

Niemal każda duża firma zatrudnia obecnie co najmniej kilku programistów. Rozwiązują oni różne problemy i projektują zadania skoncentrowane w przestrzeni cyfrowej.

Stereotypowy obraz programisty, który ślęczy nad komputerowym kodem w zaciemnionym pokoju, jest oczywiście uproszczeniem, ale posiada w sobie ziarno prawdy. Programowanie polega często na śledzeniu danych przez wiele godzin, po to, aby rozgryźć dany problem. Proces programowania polega tak naprawdę na wpisywaniu w przestrzeń cyfrową różnych kodów, które mają wywołać określony efekt – naprawić usterkę, lub powołać do życia nowe funkcje.

Warto zaznaczyć, że są różne rodzaje programowania. Zasadniczo dzielimy je na dwa typy: programowanie front-end i back-end. Pierwszy rodzaj związany jest ze wszystkim tym, co widzi użytkownik na stronie internetowej, czy w aplikacji. To projektowanie strony, jej użyteczność i wszystkie rzeczy istotne z punktu widzenia użytkownika. Programowanie back-end to z kolei pobieranie i przetwarzanie wszystkich danych, które pochodzą z front-endu. W tej sekcji programista będzie musiał rozwiązywać wszelkie głębsze problemy i postawić na wieloetapową analizę.

Programowanie dla początkujących

Programowanie to zajęcie dla osób, które lubią zadaniowy tryb pracy. Choć sporo firm zatrudnia obecnie programistów na etat, jest to często praca, w której trzeba spędzić nieco więcej czasu niż etatowe 8 godzin. Czy warto zostać programistą? Jeśli masz smykałkę do informatyki i lubisz rozwiązywać problemy, taka posada da Ci zarówno korzyści finansowe, jak i stabilność. Obecnie większość biznesów przeniosła się do przestrzeni cyfrowej, a niemal każda firma obsługuje swoją własną stronę internetową. I choć mogłoby się wydawać, że zawód programisty jest już passe, zapotrzebowanie na programistów ciągle rośnie. Korzyści z bycia programistą to między innymi:

  • stabilność finansowa i stosunkowo wysokie płace,
  • rozwój i możliwość wyboru różnych modeli pracy i stanowisk,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • stosunkowo niski koszt nauki – programowania można nauczyć się samodzielnie.

Programiści, którzy wybrali sobie jeden z dominujących na rynku języków programowania, mogą przebierać w ofertach pracy i na ten moment nie wydaje się, żeby ta koniunktura się skończyła.

Warto przeczytać: Cyberbezpieczeństwo to przyszłość IT. Badanie Just Join IT odkrywa perspektywy branży

Nauka programowania od zera, czyli czy trzeba mieć studia informatyczne?

Zostać programistą może prawie każdy i to wcale nie jest żart. Warto jednak zdać sobie sprawę, z tego, z czym taka praca się wiąże. Choć w programowaniu sprawdzą się raczej ścisłowcy, wiele osób mówi, że proces ten jest w istocie patrzeniem w sposób niestandardowy na pewne abstrakcyjne problemy, dziejące się w przestrzeni cyfrowej. Wydaje się, że właśnie przez tę abstrakcyjność, powstała nazwa jednego z najpopularniejszych języków programowania, czyli Pythona. To język wykorzystywany w różnych dziedzinach – od tworzenia aplikacji czy stron, po analizę danych. Jest jednym z pierwszych, po które sięgają początkujący programiści, by postawić swoje pierwsze kroki w świecie programowania. Równie popularnym językiem jest JavaScript, który pozwala zarówno tworzyć aplikacje w zaawansowanej formie, jak i budować interaktywne elementy na każdej stronie internetowej.

Nauka programowania, choć wydaje się skomplikowana, jest w efekcie dostępna niemal dla każdego. Aby zostać programistą nie trzeba mieć ukończonych studiów informatycznych – wystarczy odpowiedni kurs i determinacja, aby nauczyć się konkretnego języka programowania, który można będzie później wykorzystać w pracy.

Jak zacząć naukę programowania?

Jeśli chcesz zacząć naukę programowania, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie o to, gdzie widzisz siebie jako programistę. Jeśli szukasz pracy w programowaniu front-end, warto postawić na języki takie jak Java. W programowaniu back-end lepszy będzie natomiast Python.

Wybór konkretnego języka programowania jest w zasadzie kluczowy, choć ważny jest też cały background. Aby zacząć naukę programowania warto wybrać odpowiednią szkołę lub, jeśli masz ograniczony czas, kurs językowy.

Wiedza zdobywana samoistnie w sieci jest na pewno tańsza, choć może powodować, że nie wszystko przyswoisz poprawnie. W internecie istnieje sporo darmowych kursów programowania, jednak nie wszystkie wyjaśnią ten proces od początku do końca. Korzystając z tego rodzaju rozwiązań, warto stawiać na kursy i programy polecone przez kogoś zaufanego, lub posiadające dobre opinie.

Jeśli chcesz poznać metody nauki programowania, możesz także wybrać tak zwany bootcamp programistyczny. To trwający zazwyczaj od 10 do 20 tygodni intensywny kurs, podczas którego zdobywasz stosowne uprawnienia, którymi będziesz mógł pochwalić się w wybranej pracy. Tego rodzaju nauka jest pewna i może utorować Ci drogę do sukcesu, jednak będzie Cię trochę kosztować.

Umiejętności programistyczne możesz zdobyć także na studiach informatycznych, jednak nauka jest w tym przypadku wydłużona. Podstawy programowania możesz tak naprawdę zdobyć także za darmo z internetowych kursów online.

Nauka języków programowania

Jak już zostało wspomniane, nauka języków programowania to podstawa w pracy programisty. Wybierając konkretny język, stawiamy na przyszłość, dlatego dobrze jest przyjrzeć się temu zagadnieniu jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

Przy zainteresowaniu programowaniem typu front-end, oprócz wspomnianego już języka JavaScript, pomocny będzie także CSS, czy HTML5. Jeśli natomiast chcesz pracować w programowaniu back-end, również przyda Ci się Java, ale także takie języki jak Ruby, Node.js i oczywiście Python.

Dla programistów zainteresowanych grami komputerowymi konieczna będzie znajomość takich języków jak C++, czy C#. Jeśli natomiast chcesz tworzyć aplikacje mobilne, postaw na język Swift i uniwersalną Javę.

Pierwsza praca, czyli jak zacząć programować?

Kiedy przejdziesz już pierwsze kursy lub ukończysz wybraną szkołę, będziesz posiadał konkretne umiejętności. Warto się nimi pochwalić w swoim CV oraz portfolio programisty. Wpisując dany kurs i umiejętności do CV, otwierasz sobie de facto drzwi do kariery.

Ofert pracy dla programistów jest całkiem sporo. Dużo firm oferuje jednak kontrakty B2B, co sprawia, że aby zacząć współpracę, trzeba mieć już założoną działalność gospodarczą. Zanim więc zaczniesz wysyłać aplikacje, zrób małe badania rynku i sprawdź, czy wybrane przez Ciebie firmy oferują umowy o pracę. Jeśli nie, pierwszym krokiem powinno być dla Ciebie założenie działalności gospodarczej. Nauka podstaw programowania to jedno, odpowiedni status może jednak mieć w przypadku Twojej kariery nadrzędne znaczenie.

Portfolio programisty, czyli autoprezentacja

Jeśli starasz się o pracę w konkretnej firmie, oprócz CV powinieneś stworzyć także własne portfolio programisty. To kluczowy element w każdym zawodzie, w którym liczy się kreatywność i zaradność. Co powinno znaleźć się w takim portfolio? Bardzo ważna jest warstwa wizualna, ale strona internetowa, na której chcesz zaprezentować swoje umiejętności, powinna przede wszystkim działać bez zarzutu. Dobrym pomysłem jest przedstawienie kilku swoich dotychczasowych projektów (nawet jeśli były tworzone na przykład jako zaliczenie na studia czy na potrzeby kursu) w formie linków czy kafelek na głównej stronie. Ważne jest, aby w miarę możliwości pod każdym projektem dopisać krótkie success story, czyli wyniki, jakie osiągnęła dana strona czy aplikacja.

Nauka języków programowania a działalność gospodarcza

Jak już zostało wspomniane, sporo firm zatrudnia programistów na umowę B2B. Nauka programowania jest więc już bardzo często na starcie kojarzona z koniecznością założenia swojej własnej działalności gospodarczej. Ponieważ tego rodzaju ścieżka zawodowa związana jest z wieloma kosztami, warto najpierw znaleźć miejsce, które oferuje współpracę, a dopiero później zakładać działalność gospodarczą.

Oczywiście wiele firm oferuje dla programistów także etat – sporo programistów pracuje jednak jako freelancerzy, ponieważ w takim systemie pracy można często zarobić więcej, niż na umowie o pracę.

Początek nauki programowania bywa trudny, jednak w efekcie prawie zawsze się opłaca. Nauka podstaw programowania może być uciążliwa dla osoby, która nigdy nie miała styczności z programowaniem, jednak przy odrobinie ciekawości może się okazać wspaniałą przygodą.

Warto przeczytać: Kobiety w IT to przyszłość. Tak uważają w firmie dmTECH

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.