Od początku tego miesiąca funkcjonuje program Mały ZUS Plus, w ramach którego przedsiębiorcy mogą płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. W ciągu zaledwie 10 dni do nowego rozwiązania zgłosiło się 35 tys. przedsiębiorców.
Już od ponad roku funkcjonuje program Mały ZUS, który został rozszerzony na początku lutego. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. zł. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków z nowej formuły programu może skorzystać 320 tys. przedsiębiorców.
Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu kilku pierwszy dni lutego do małego ZUS-u zgłosiło się blisko 35 tys. przedsiębiorców. Natomiast od początku istnienia programu, który uprawnia do opłacania mniejszych składek ZUS zarejestrowało się ponad 203 tys. podmiotów.
Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Więcej o tym, jak ubiegać się o ulgę przeczytasz tutaj.
Rządowy program Mały ZUS obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Z tej ulgi można skorzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga ta dotyczy jednak tylko ubezpieczenia społecznego. W przypadku składki zdrowotnej przedsiębiorca opłaca ją w całości.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)