Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dofinansowanie do wypoczynku dla pracownika — jakie niesie korzyści?

Pracodawca ma możliwość dofinansowania wypoczynku pracowników oraz ich rodzin. Tzw. wczasy pod gruszą finansowane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych firmy. Przysługują osobom, które skorzystają z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych. Środki takie pracownik może wykorzystać zarówno na wyjazd krajowy, zagraniczny jak i pobyt w sanatorium. Jakie korzyści płyną z tego benefitu? Podpowiadamy.

Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy

Obecnie osoby, które poszukują pracy, sprawdzają informacje o interesujących ich firmach, korzystając z forów internetowych, a także poleceń znajomych. Przedsiębiorstwa, które dbają o swoich pracowników, zapewniając im odpowiednie warunki do pracy, mają więc większe szanse na pozyskanie nowych specjalistów. Darmowa opieka medyczna czy zajęcia sportowe, a także dofinansowanie wypoczynku pozwalają firmie zyskać wizerunek atrakcyjnego pracodawcy, czyli budować swój employer branding.

Wzrost satysfakcji, zaangażowania i wydajności pracownika

Pracownicy, którzy mają możliwość wyjazdu na wczasy, odpoczynku i zdystansowania się od codziennych obowiązków, zazwyczaj wracają z wakacji wypoczęci, pełni nowych pomysłów, chęci i sił do pracy. Z tego powodu dofinansowanie wczasów wpływa pozytywnie na ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Zaangażowany pracownik to najcenniejszy kapitał każdej firmy identyfikujący się z organizacją, w której pracuje. Osoby usatysfakcjonowane z możliwości, jakie oferuje im ich pracodawca, czując się częścią przedsiębiorstwa, starają się angażować w rozwoju firmy i umocnienia jej wizerunku. W organizacjach, które zapewniają pracownikom intratne warunki pracy, fluktuacja kadr jest na dużo niższym poziomie, tym samym koszty zatrudnienia, wdrożenia nowych pracowników, a także koszty i czas integracji z zespołem są znacząco niższe.

Przeciwdziałanie kumulowaniu się zaległych urlopów

Ze względu na to, że prawo do wykorzystania dofinansowania urlopu nie przechodzi z roku na rok, a wygasa z końcem roku kalendarzowego, wielu zatrudnionych, aby co roku otrzymywać świadczenie, wykorzystuje swój urlop na bieżąco, co przeciwdziała jego kumulowaniu. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik ma prawo do wypoczynku i nie może się go zrzec, a pracodawca zobligowany jest do udzielenia niewykorzystanego urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Niższe koszty wyjazdu na urlop

Zasady związane między innymi z wypłacaniem świadczeń reguluje ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Nie podaje ona jednak ani minimalnej ani maksymalnej kwoty jaką pracodawca może zaoferować swoim pracownikom w ramach tzw. wczasów pod gruszą. W związku z tym to firma określa wysokość świadczenia w przyjętym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dofinansowanie do wypoczynku, a tym samym obniżenie kosztów wyjazdu na urlop to niewątpliwa korzyść, którą doceni każdy pracownik. Osoby, które często nie mogłyby sobie pozwolić na wypoczynek, mają możliwość wyjazdu, zaś pracownicy, którzy do tej pory spędzali wakacje w kraju, dzięki zwiększonej liczbie środków mogą wybrać kierunki zagraniczne, na przykład wakacje w Meksyku.

Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym 

Pracoholizm szkodzi nie tylko pracownikowi, ale również pracodawcy. Obecnie ze względu na coraz częściej spotykane wśród pracowników wypalenie zawodowe stosuje się pojęcie work-life-balance, które mówi o równowadze między pracą a życiem prywatnym. Mimo że kariera jest ważną częścią życia każdej osoby, a wykonując zadania zawodowe, powinniśmy robić to jak najlepiej potrafimy, to jednak nie można doprowadzić do zaburzenia równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

W związku z tym coraz więcej pracodawców wprowadza wiele różnego rodzaju rozwiązań, między innymi elastyczny lub skrócony czas pracy, większą liczbę dni urlopu, a także właśnie dofinansowanie wypoczynku. W związku z tym, coroczny wyjazd pracownika na dłuższe wakacje jest niezwykle istotny, aby pomóc mu osiągnąć balans między życiem zawodowym i prywatnym, co będzie się wiązało nie tylko z korzyścią dla niego i jego rodziny, ale również dla pracodawcy.

Partnerem Publikacji jest LogosTour

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.