Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Inwestowanie w ETF – poradnik dla początkujących

Analitycy finansowi od lat obserwują trend polegający na rosnącej popularności lokowania zgromadzonego kapitału w rozmaite fundusze inwestycyjne. W związku z wysoką inflacją oraz niezwykle niskim oprocentowaniem lokat i kont oszczędnościowych, zjawisko to jeszcze bardziej się pogłębia. Jednym z coraz popularniejszych sposobów na inwestycję kapitału są fundusze ETF. Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat inwestycji w ETF.

ETF – co to jest i jak działa?

ETF to skrót z języka angielskiego – exchange-traded found. Jest to wyspecjalizowany fundusz inwestycyjny, którego zadaniem jest odwzorowywanie ceny wybranego aktywu, np. akcji, obligacji, surowców czy metali szlachetnych. ETF-y dość mocno różnią się od klasycznych funduszy inwestycyjnych, ponieważ obrót nimi przebiega na zbliżonych zasadach jak w przypadku akcji. W związku z tym, są one dość płynne i elastyczne.

Aby stać się posiadaczem ETF-ów, trzeba zaopatrzyć się w specjalne jednostki. Obecnie dostęp do ETF-ów oraz innych funduszy inwestycyjnych jest wręcz nieograniczony. Każda osoba, która posiada komputer lub telefon z dostępem do internetu, może założyć rachunek maklerski na giełdzie online, a następnie ulokować swoje środki w wybrany fundusz. Odwiedź witrynę i poznaj szczegóły dotyczące korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w fundusze ETF.

ETF na WIG20 – co warto wiedzieć?

Na Giełdzie Papierów Wartościowych popularnym indeksem jest WIG20. Notowane są na nim największe spółki. Jest to indeks niezwykle popularny i cieszący się uznaniem wśród wszystkich inwestorów. Inwestując w fundusze ETF śledzące WIG20, czyli ETF20L oraz WIG20TR, można zainwestować w akcje najważniejszych polskich spółek – zarówno tych publicznych należących do skarbu państwa jak i podmiotów prywatnych.

Inwestycja w surowce i metale szlachetne za pomocą ETF-ów

Akcje to tylko jedna z wielu opcji, która stoi przed osobami zainteresowanymi pomnażaniem swojego kapitału za pośrednictwem funduszy ETF. Kolejną możliwością jest inwestycja w surowce i metale szlachetne. Na taki krok inwestorzy decydują się zazwyczaj wtedy, gdy na rynku akcji zauważalne jest znaczne przewartościowanie.

W tym przypadku przedmiotem ETF-ów są kontakty terminowe i spółki, które produkują oraz przetwarzają te surowce. Tego typu ETF-y bez trudu znajdziemy na giełdach online. W tej chwili domów maklerskich w internecie jest bardzo dużo, dlatego początkujący inwestorzy bez trudu znajdą sposób na zainwestowanie swoich środków w ETF. Warto pamiętać o tym, że tego typu fundusze ETF są notowane na giełdach w USD (dolar amerykański), dlatego przy realizowaniu inwestycji koniecznie trzeba uwzględnić aktualny kurs waluty PLN i USD.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.