Właściwe zarządzanie finansami to zagadnienie kluczowe, niezależnie od wielkości firmy. Błędy w tej kwestii mogą miec daleko idące skutki. Zgodnie z danymi CB Insights, aż 70 proc. startupów upada właśnie z tego powodu. W przypadku większych firm za 82 proc. upadłości odpowiadają opóźnione płatności (statystyki U.S. Bank).
Co ciekawe, tego problemu nie rozwiązał do tej pory nawet rozwój narzędzi technologicznych opartych na sztucznej inteligencji. Teraz wyzwanie rzuca mu polska firma Columb Technologies, której rozwiązanie również oparte jest na AI.
Doświadczenie motywacją do działania
Firma jest włascicielem platformy Taxxo. To zaawansowane narzędzie do digitalizacji i automatyzacji procesów finansowych. Za jego pośrednictwem od lat jej założyciele mają kontakt z firmami o różnej wielkości. Dzięki temu możliwe było najlepsze poznanie potrzeb i wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć.
„Zauważyliśmy, że jednym z największych wyzwań jest zarządzanie płynnością finansową –kluczową dla stabilności firmy. Wynikało to albo z braku czasu, albo narzędzi, bo nawet zaawansowane i kosztowne systemy IT nie koncentrują się na cash flow i nie wychwytują istotnych zależności. Uznaliśmy, że to miejsce dla nas. Postanowiliśmy zbudować rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję i pozwalające na szacowanie ryzyka opóźnień w płatnościach” – mówi Małgorzata Latuszek, CEO Columb Technologies.
Prace nad PaymentsX rozpoczęły się jeszcze w 2024 roku. Największym wyzwaniem było opracowanie założeń oraz metod prognozowania cash flow w taki sposób, aby stworzyć rozwiązania dopasowane do różnych branż i skal działalności. Do tego procesu przygotowano się solidnie. Pomogła w nim Rada Projektu, do której zaproszono ponad 20 doświadczonych dyrektorów finansowych oraz ekonomistów ze środowisk akademickich.
PaymentsX od Columb Technologies
Ok. 80 proc. prac projektowych stanowią działania R&D związane z tworzeniem, trenowaniem oraz testowaniem modeli w rzeczywistych warunkach biznesowych. Zastosowanie AI w przypadku PaymentsX nie ogranicza się jedynie do prostej automatyzacji procesów. W rozwiązaniu wykorzystano to, że sztuczna inteligencja pozwala precyzyjnie prognozować, uwzględniać wiele zmiennych czynników i wykrywać istotne zjawiska.
„Na przykład klienci, którzy «rolują» płatności, czyli zawsze mają kilka nieopłaconych faktur i ci, którzy zawsze płacili terminowo, ale nagle się zadziało w ich biznesie i przestali płacić. Dzięki AI można zobaczyć finanse z innej perspektywy i podjąć zupełnie inne decyzje w odniesieniu do takich grup klientów” – wyjaśnia CEO Columb Technologies.
Platforma wykorzystuje wyspecjalizowane, autorskie modele finansowe trenowane na rzeczywistych danych przedsiębiorstw. Te obejmują setki tysięcy dokumentów i miliony transakcji. Dzięki temu twórcy zapewnili wysoki poziom skuteczności analiz i prognoz.
Siłą PaymentsX jest także możliwość łączenia informacji z różnych źródeł – systemów księgowych, plików Excel, raportów czy nawet skanów dokumentów – bez konieczności kosztownych i czasochłonnych integracji. To pozwala na skrócenie czasu wdrożenia rozwiązania w firmie do kilku minut. Model może również zostać dostosowany do specyfiki branży i skali działalności.
Wsparcie PARP kluczowe dla rozwoju Columb Technologies
Projekt obecnie znajduje się w fazie pilotażu. Już teraz można jednak stwierdzić, że PaymentsX może stać się jednym z pierwszych narzędzi, które w praktyce wprowadzą predykcyjne zarządzanie finansami do codziennego funkcjonowania mniejszych firm. Skala użyteczności platformy może być więc ogromna.
Jej potencjał został dostrzeżony również przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Spółka Columb Technologies otrzymała ponad 5 mln zł dofinansowania z programu FENG w ramach „Ścieżki SMART” – nabór projektów B+R. To kluczowa pomoc w realizacji najważniejszych części projektu, zgodnie z ideą działania firmy.
„Dofinansowanie z funduszy unijnych umożliwiło nam realizowanie projektu w pełnym jego zakresie i zaangażowanie do projektu wysoko wykwalifikowanej kadry. Większość prac to prace badawczo-rozwojowe wymagające dużo czasu i dużych nakładów finansowych. Wierzymy, że warto inwestować w badania i rozwój, tworzyć własne modele AI od podstaw, bo to daje przewagę rynkową i umożliwia tworzenie unikalnych rozwiązań” – podsumowuje Małgorzata Latuszek.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :)