MamBiznes.pl

Czy pracodawca może zmniejszyć wysokość zasiłku chorobowego pracownika?

Pobieranie danych ...

Dostarczyłam po terminie zwolnienie lekarskie do firmy. Czy z tego powodu pracodawca może wypłacić mi tylko 60 proc. zasiłku chorobowego?

Nie. Nie ma bowiem żadnego przepisu na podstawie którego pracodawca sam może zmniejszyć wysokość zasiłku chorobowego w związku opóźnieniem w dostarczeniu zwolnienia lekarskiego.

Przepis art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa określa miesięczną wysokość zasiłku chorobowego. Zasiłek ten wynosi:

Zasiłek chorobowy ustala i wypłaca pracodawca, jeżeli zatrudnia nie więcej niż 20 osób. Natomiast ZUS wypłaca i ustala wysokość zasiłku, jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala pracodawca lub ZUS. Dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 w przypadku pracowników, albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...