Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Europa Środkowo-Wschodnia nadal nie jest atrakcyjna dla funduszy VC. Program finansowany przez UE ma to zmienić

finansowanie startupy

Startupy z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymują zaledwie ułamek kapitału od funduszy venture capital w Europie. Aby zmniejszyć lukę inwestycyjną powstał program Healthy Investment Central Eastern Europe.

Badania wskazują, że jeszcze w 2021 roku inwestycje funduszy venture capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej stanowiły zaledwie 3,2% wszystkich inwestycji w Europie. Aby pobudzić innowacje i napływający kapitał dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, stworzono program Healthy Investment Central Eastern Europe (HICEE). Jest on wspierany finansowo przez UE.

„Badania dowodzą, że luka inwestycyjna w Europie Środkowo-Wschodniej wynika z braku masy krytycznej zarówno po stronie projektów, jak i inwestorów. Program Healthy Investment Central Eastern Europe (HICEE) rozwiązuje ten problem, koncentrując się na wspieraniu Biur Transferu Technologii, pielęgnując dzielenie się wiedzą poprzez budowanie potencjału oraz tworząc odpowiednią infrastrukturę inwestorską dla przedsięwzięć będących na wczesnym etapie (…)” – wyjaśnia Magda Krakowiak, dyrektor EIT Health Accelerator.

Program ma dostrzegać główne wyzwanie, które stoją przed startupami z dziedziny zdrowia oraz nauk przyrodniczych.

Warto przeczytać: Polacy stworzyli jeden z najlepszych startupów AI na świecie. Wycena ElevenLabs przekroczyła 1 mld USD

Więcej inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej

W ostatnich latach na rynku startupów nie brakowało pieniędzy. W USA tylko w 2021 roku wartość inwestycji funduszy venture capital przekroczyła rekordowe 345 mld dolarów. W Polsce, jak wskazuje Szymon Janiak, również mieliśmy owocne lata, kiedy kapitał publiczny trafiał do wszystkich młodych biznesów.

„(…) nie było dotychczas takiej sytuacji, w której tak dużo zostało zainwestowane na polskim rynku startupów. Polska nadal jest rynkiem wschodzącym, a venture capital u nas zaczął realnie funkcjonować na początku lat 2000. Nie mamy za sobą tak długiej historii startupów, jak mają to np. Stany Zjednoczone. Dlatego musimy szybciej uczyć się pewnych rzeczy, aby nadgonić znacznie rozwinięte rynki” – mówił dla Mam Biznes Szymon Janiak, współzałożyciel funduszu Czysta3.vc.

Jednak na rynku pojawiły się spore dysproporcje jeśli spojrzymy na inwestycje funduszy venture capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do zaangażowania VC w Europie Zachodniej. Dlatego aby pobudzić innowacje młodych startupów, powstał program HICEE. Na czele projektu stoi EIT Health, czyli europejska sieć innowatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Pierwsze działania programu będą prowadzone u partnerów, czyli w Polsce, na Węgrzech, Słowacji oraz Słowenii. Inwestycje będą kierowane do startupów na wczesnym etapie rozwoju, co pozwoli na przyciągnięcie lokalnych i międzynarodowych inwestorów.

„Healthy Investment Central Eastern Europe jest ważnym krokiem w kierunku kultywowania dynamicznego ekosystemu innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Aby zapewnić powszechne przyjęcie wyników projektu, wykorzystamy szeroki zasięg EIT Health InnoStars i jego programu Regional Innovation Scheme, działającego w 13 skromnych i umiarkowanych regionach. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu interesariuszy, inwestorów i innowatorów wierzę, że program pozostawi trwały ślad w krajobrazie gospodarczym i obszarze opieki zdrowotnej w regionie” – dodaje Balazs Furjes, Dyrektor Zarządzający EIT Health InnoStars.

Program ma wyposażyć w nowe metodologie co najmniej 10 organizacji wspierających startupy, takich jak Biura Transferu Technologii. W Polsce głównym beneficjentem jest Cobin Angels.

Warto przeczytać: „Czasy, w których dostawało się łatwo pieniądze na rozwój startupu skończyły się i szybko nie wrócą” – Szymon Janiak, współtwórca Czysta3.vc

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.