Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polacy stworzyli jeden z najlepszych startupów AI na świecie. Wycena ElevenLabs przekroczyła 1 mld USD

Startup ElevenLabs, założony przez Piotra Dąbkowskiego oraz Mateusza Staniszewskiego, jest już wart ponad 1 mld USD. Tym samym polska firma zarejstrowana na rynku amerykańskim stała się „jednorożcem”.

ElevenLabs to startup założony przez Polaków na rynku amerykańskim w 2022 roku. Spółka w zawrotnym tempie osiągnęła globalny sukces i aspiruje do miana najlepszych startupów AI na świecie. ElevenLabs specjalizuje się we wdrażaniu sztucznej inteligencji głosowej, a dostarczane przez nich narzędzia pozwalają przekształcić tekst w mowę. Platforma w wersji beta została uruchomiona dokładnie rok temu i szybko przyciągnęła ponad milion użytkowników.

Jeszcze w połowie 2023 roku ElevenLabs pozyskał 19 mln dolarów w ramach serii A. W styczniu 2024 roku w ramach serii B startup pozyskał 80 mln dolarów. Tym samym wycena polsko-amerykańskiego startupu przekroczyła 1 mld dolarów. W planach na ten rok jest wprowadzenie nowych produktów na rynek oraz praca nad aplikacją mobilną, która umożliwi odsłuchiwanie tekstów publikowanych na stronach internetowych.

„Zaangażowanie naszego zespołu wywarło już trwały wpływ na sztuczną inteligencję głosową. Dzięki temu nowemu finansowaniu możemy podejmować jeszcze większe wyzwania i skupiać się na utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w zakresie badań i rozwoju produktów” – powiedział Piotr Dąbkowski.

Warto przeczytać: SpeedUp Energy Innovation powiększył swój portfel o cztery startupy. Fundusz wspiera innowacyjne rozwiązania z obszaru energetyki czy ekologii

Globalny sukces Polaków

Niedawno pisaliśmy, że 2021 rok był rekordowy na rynku amerykańskim pod względem wartości inwestycji funduszy venture capital w startupy. Jeszcze trzy lata temu zainwestowano 345 mld dolarów. Pomimo że w ubiegłym roku pękła bańka startupowa, to nie przeszkodziło to ElevenLabs w osiągnięciu sukcesu. Wycena firmy działającej na rynku sztucznej inteligencji przekroczyła 1 mld dolarów i tym samym stała się „jednorożcem”.

Startup został założony przez Piotra Dąbkowskiego oraz Mateusza Staniszewskiego jeszcze w 2022 roku. Firma od początku prowadzi badania nad głosowymi technologiami, a ich inspiracją były kiepskie dubbingi filmów amerykańskich. ElevenLabs został zarejestrowany w USA, jednak z narzędzi spółki użytkownicy korzystają na całym świecie.

„Nasza ambicja pozostaje taka sama – zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z treścią, przełamując bariery językowe i komunikacyjne. Tworzymy najnowocześniejsze technologie, aby udostępniać treści w różnych językach i głosach, aby umożliwić każdemu dostęp do ważnych informacji i historii (…)” – dodaje Mateusz Staniszewski.

ElevenLabs

Źródło: ElevenLabs

Na początku 2023 roku startup uruchomił swoją platformę w wersji beta i bardzo szybko przyciągnęła ona milion użytkowników. Następnie, w połowie 2023 roku ElevenLabs pozyskał 19 mln dolarów i wtedy jego wycena sięgała 100 mln dolarów. Z rozwiązań startupu korzystają producenci filmów czy gier. Kapitał jest przeznaczany na dalszy rozwój produktów skierowanych do konkretnych sektorów.

ElevenLabs ma w planach wprowadzenie na rynek kolejnych trzech produktów w tym roku. Trwają również prace nad aplikacją mobilną, która umożliwi odsłuchanie tekstu pisanego na m.in. stronach internetowych. Firma planuje również otwarcie lokalnych hubów, w Nowym Jorku oraz Warszawie.

Spółka w szybkim tempie zyskała zaufanie inwestorów. Wśród aniołów biznesu, którzy wsparli ElevenLabs znalazł się współzałożyciel Instagrama, Mark Krieger czy założyciel O’Reilly Media, Tim O’Reilly. Warto również wspomnieć, że Piotr Dąbkowski pracował wcześniej w Google jako inżynier uczenia maszynowego, a Mateusz Staniszewski był specjalistą ds. strategii wdrożeń w Palantir. Założyciele ElevenLabs znają się jeszcze z czasów dzieciństwa.

Ponadto, jeszcze w ubiegłym roku uruchomiono program „ElevenLabs Grants”, w ramach którego firma będzie wspierać startupy na wczesnym etapie rozwoju przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w technologii głosowej.

Warto przeczytać: 100 mln dolarów na humanoidalne roboty. Startup 1X Technologies z kluczowym finansowaniem

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Muchan 24 sty 2024 (08:22)

Jednakże nie potrwa to długo. Można powiedzieć, że dzisiaj się to zmienia. Już teraz jest kilkanaście alternatyw dla elevenlabs. I są to bardziej darmowe.