MamBiznes.pl

INTRASTAT – pytania i odpowiedzi

Pobieranie danych ...

Od 1 maja 2004 roku w Polsce stosowane są dwie deklaracje INTRASTAT: WYWÓZ i INTRASTAT – PRZYWÓZ. Deklaracje te składamy do wytypowanej jednostki właściwej, terytorialnej izby celnej.

Jakie informacje w deklaracji INTRASTAT?

Deklaracja zawiera dane identyfikacyjne, takie jak:

Rozkładamy INTRASTAT na czynniki pierwsze

1. Termin składania deklaracji

Deklarację INTRASTAT należy złożyć do 10 dnia następnego miesiąca. Deklarację taką przedsiębiorca może składać osobiście lub przez osobę przez niego upoważnioną.

2. Kto może złożyć deklarację INTRASTAT w imieniu firmy/osoby?

Upoważnionym przedstawicielem, tzw. deklarującą stroną trzecią, może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która sporządza deklaracje statystyczne dla systemu INTRASTAT w imieniu osoby zobowiązanej, dokonującej wewnątrzwspólnotowej wymiany handlowej. Na mocy upoważnienia. Przedstawicielem może być: pracownik osoby zobowiązanej lub jej prokurent, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, agent celny. To od osoby zobowiązanej zależy, kto będzie wypełniał i przesyłał deklaracje INTRASTAT. Warto zauważyć, że czynności dokonywane przez przedstawiciela w granicach upoważnienia, pociągają za sobą skutki bezpośrednio dla podmiotu zobowiązanego, który ustanowił przedstawiciela. Bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest to, że upoważnienie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Nie ma odrębnych wzorów upoważnień dla przedstawicieli składających deklaracje INTRASTAT w imieniu podmiotu zobowiązanego i do tego celu powinny być stosowane warunki udzielania pełnomocnictwa.

3. Czy można złożyć kilka deklaracji w ciągu miesiąca?

Ustawodawca, mając na uwadze, iż może być bardzo różnorodny obrót towarowy z krajami Unii Europejskiej, dał możliwość częściowego składania deklaracji INTRASTAT, które składane będą przez podmiot lub jego przedstawiciela w trakcie trwania okresu sprawozdawczego. Bardzo ważne jest, aby suma deklaracji częściowych była odzwierciedleniem całego obrotu towarowego zrealizowanego w danym okresie sprawozdawczym.

4. Czy można na jednej deklaracji zgłosić wywóz i przywóz?

Deklaracje INTRASTAT składa się oddzielnie dla przywozu i oddzielnie dla wywozu. Mogą one być składane w formie pisemnej lub z wykorzystaniem systemu informatycznego, czyli z wykorzystaniem elektronicznego zgłoszenia INTRASTAT.

5. Co będzie, jeżeli zobowiązani nie złożą deklaracji INTRASTAT?

W przypadku kiedy podmiot zobowiązany do dokonania zgłoszeń INTRASTAT nie dopełni formalności w terminach i na zasadach określonych w krajowych przepisach o statystyce publicznej, rozporządzeniu ministra finansów sprawie zgłoszeń INTRASTAT, organ celny wyśle upomnienie na piśmie, wzywając osobę zobowiązaną do konieczności dokonania zgłoszenia lub skorygowania INTRASTAT. Jeżeli osoba zobowiązana, mimo powiadomienia jej, nie dopełniła swojego obowiązku, nie reaguje – organ celny może nałożyć karę pieniężną. Kara pieniężna w wysokości 3000 zł, za dany okres sprawozdawczy, może zostać nałożona odrębnie za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych wywozu i przywozu.

6. Co to jest system EKSTRASTAT?

System EKSTRASTAT – jest to nazwa stosowana do określenia systemu statystyki obrotu towarowego z krajami trzecimi, tj. z krajami spoza Unii Europejskiej.
Źródłem danych dla tego systemu są informacje pochodzące z jednolitego dokumentu administracyjnego SAD. System ten nie nakłada żadnych obowiązków na przedsiębiorstwa prowadzące obrót towarowy z krajami Unii Europejskiej. Ważny jest fakt, iż po 1 maja 2004 roku przedsiębiorcy, prowadzący wymianę towarową z krajami spoza Unii Europejskiej, nadal są zobowiązani do wypełniania dokumentu SAD wg nowej instrukcji.

Instrukcja wypełniania deklaracji INTRASTAT

Deklaracja

Deklaracja INATRASTAT – PRZYWÓZ będzie ma na celu:

Korekta

Korekta zgłoszenia INTRASTAT  polega w szczególności na:

Nazewnictwo

1. Ilekroć będzie mowa o INTRASTAT-PRZYWÓZ, mamy na myśli IMPORT, a inaczej – nabycie wewnątrzunijne.

2. Ilekroć będzie mowa o INTRASTAT-WYWÓZ, mamy na myśli EKSPORT, a inaczej – dostawę wewnątrzunijną.

Zgłoszenie – jaki formularz?

Aby dokonać zgłoszenia INTRASTAT w przywozie musimy posłużyć się formularzem INTRASTAT-PRZYWÓZ. Niedopuszczalne jest wykorzystanie deklaracji INTRASTAT-PRZYWÓZ do dokonanie zgłoszenia INTRASTAT w wywozie.

Korekta zgłoszenia – jaki formularz?

Korekta zgłoszenia INTRASTAT-PRZYWÓZ może być zrobiona jedynie na deklaracji INTRASTAT-PRZYWÓZ. Niedopuszczalnym jest wykorzystanie deklaracji INTRASTAT-PRZYWÓZ przy dokonaniu zgłoszeń bądź korekty WYWÓZ.

Korekty zgłoszenia nie dokonujemy w przypadku, kiedy:

Korekty zgłoszenia nie dokonujemy po upływie 2 lat od daty zgłoszenia. Warto tu dodać, iż deklaracje INTRASTAT przechowujemy tylko przez okres 2 lat.

Jak wypełnić deklaracje?

Zasady wypełniania deklaracji INTRASTAT:/>

Gdy zabraknie miejsca

Co zrobić, gdy zabraknie miejsca na jednej deklaracji?

/>

Natomiast pola:

należy w tym przypadku na dodatkowych formularzach pozostawić niewypełnione.

Gdy dane są błędne

Co zrobić jeżeliwszystkie danena deklaracji są błędne?

Pamiętajmy, że pola:

      – 6 (łączna wartość fakturowa w PLN),
      – 7 (łączna wartość statystyczna w PLN),
      – 8 (łączna liczba pozycji),

pozostawiamy bez zmian, wg informacji Ministerstwa Finansów z dnia 2 kwietnia 2004 r., są to pola kontrolne, nie zaś merytoryczne i przy korekcie nie należy ich zmieniać.

Jeżeli dochodzi do korekty deklaracji INTRASTAT-PRZYWÓZ w zakresie dodania nowych pozycji w zgłoszeniu, należy wypełnić pola 1 (okres sprawozdawczy), 2 (rodzaj deklaracji), 3 (kod izby celnej), 4 (odbiorca), 5 (przedstawiciel – w przypadku dokonania korekty przez przedstawiciela) oraz pola 9-21 (dotyczy obrotu towarowego).

Zmiany w deklaracji

Co zrobić, jeżeli chcesz anulować jakąś pozycję?

      natomiast pola:

      – 9 (nr pozycji),

      – 21 (wypełniający),

      – pola 10-20 (dotyczą obrotu towarowego), należy je pozostawić niewypełnione.

Co zrobić, jeżeli chcesz skorygować deklarację?

Należy pamiętać, że korekcie podlegają jedynie te pozycje, które były nieprawidłowo wypełnione w momencie zgłoszenia INTRASTAT (np. zgłoszenie miało wadliwy kod towaru. Inna niż właściwa masa netto, zgłoszono inny towar).

Nie koryguje się zmian, które miały miejsce w późniejszym terminie od daty zgłoszenia (np. zmiany umów, rabaty ilościowe, rabaty wartościowe, korekty faktury).

Zerowa deklaracja

Czy wypełniam deklarację, jeżeli nie mam obrotu w okresie sprawozdawczym?

Pozostałe pola do 20 pozostają niewypełnione. Pole 21 (wypełniający) należy wypełnić.

Czy do deklaracji INTRASTAT dołączam inne dokumenty?

Do zgłoszenia INTRASTAT-PRZYWÓZ nie dołączamy żadnych innych dokumentów, na podstawie których deklarowane są dane (kopii faktur, listów przewozowych, dokumentów wysyłkowych, rachunków ubezpieczeniowych), Dokumenty takie przechowywane są w siedzibie firmy bądź siedzibie przedstawiciela.

Czy wypełniam kilkakrotnie deklaracje, jeżeli przywożę ten sam towar?

Jeżeli w danym okresie sprawozdawczym wystąpi kilka przywozów towarów sklasyfikowanych jednym kodem CN, realizowanych tylko w obrębie Unii Europejskiej, pozycje dotyczące tych towarów powinny być komasowane (sumowane) w jednej pozycji, o ile pozostałe dane mają to samo oznaczenie kodu. Chodzi tu o pola:

       – 11 (kod kraju wysyłki),

       – 12 (kod warunków dostawy),

       – 13 (kod rodzaju transakcji),

       – 15 (kod rodzaju transakcji),

       – 16 (kod kraju pochodzenia).

Jak wypełnić deklaracje, jeżeli niska jest wartość towaru?

Jeżeli mamy do czynienia z niską wartością towarów – mniejszą, bądź równą 100 euro – które wystąpiły w trakcie trwania jednego okresu sprawozdawczego, lub do jednego kraju Wspólnoty były przywożone jednym środkiem transportu, należy ująć je łącznie w jednej pozycji zgłoszenia, wypełniając przy tym pola:

       – 11 (kod kraju wysyłki),

       – 19 (wartość fakturowa w PLN),

       – 14 (kod towaru – podając przy tym następujący kod towau: 99 50 00 00).

Co zrobić, jeżeli jeden towar mam na kilku rodzajach transportu?

Jeżeli mówimy o przywozie towarów rozmontowanych lub nie zmontowanych dla celów transportu, a objętych jedną fakturą, jednak załadowanych na kilka środków transportu, w deklaracji INTRASTAT-PRZYWÓZ należy zadeklarować to pod jedną pozycją towarową (łączna wartość towarów), natomiast jeżeli przesyłki te zostały dokonane w ciągu kilku okresów sprawozdawczych, deklarację wypełniamy w momencie otrzymania kompletu przesyłki, czyli najprawdopodobniej za ostatnim transportem. Jeżeli w ww. przypadku mamy do czynienia z kilkoma rodzajami transportu, np. morskim, kolejowym, samochodowym, to w pozycji 15 (kod rodzaju transportu) podajemy najcięższy środek transportu lub najwyższą wartość.

W wypadku przywozu różnych części do pojazdów mechanicznych statków powietrznych można ująć różnoraki części pod jedną pozycją towarową i podać kod towaru, który odnosi się do towarów obejmujących ponad 50 proc. wartości przywożonych części.

Jak zgłosić towary podlegające uszlachetnieniu?

Towary otrzymywane w celu uszlachetniania bądź naprawy muszą być zgłaszane do systemu INTRASTAT z bezwzględnym podaniem wartości otrzymywanych rzeczy, surowców, materiałów, natomiast wywóz ww. towarów po naprawie bądź uszlachetnieniu bezwzględnie musi być zgłoszony do systemu INTRASTAT z podaniem wartości rzeczy, materiałów, surowców, powiększonej o koszt usługi.
Naprawa środków transportu nie podlega rejestracji w systemie INTRASTAT.

Wykaz towarów, których przywóz lub wywóz nie jest objęty obowiązkiem sprawozdawczości w ramach systemu INTRASTAT:

Podsumowanie

Obowiązek dostarczania danych do systemu INTRASTAT obejmuje osoby fizyczne lub prawne, które realizują wymianę handlową z 24 krajami Unii Europejskiej i które są podatnikami VAT. Osoby te zobowiązane są do deklarowania wartości wewnątrzwspólnotowych dostaw bądź wewnątrzwspólnotowych nabyć.

Osoby fizyczne, które nie są podatnikami VAT nie są zobowiązane do wypełniania deklaracji statystycznych dla systemu INTRASTAT. Rolnicy, płacący podatek VAT wg wspólnego systemu ryczałtowego, są zwolnieni z obowiązku dostarczania danych do systemu INTRASTAT.

Transakcje handlowe o bardzo małej wartości, w przypadku których stosuje się uproszczoną procedurę rozliczania podatku (procedura zryczałtowanego poboru i zwrotu podatku VAT) oraz transakcje o bardzo małym rocznym wolumenie obrotów handlowych (nie przekraczających w ciągu roku kwoty 10 000 euro), które są zwolnione z obowiązków rozliczania podatku VAT są również zwolnione z obowiązku składania deklaracji statystycznych do systemu INTRASTAT.

Dodatkowe zwolnienia podmiotów z obowiązku w systemie INTRASTAT wynikają z określonych wartości progów statystycznych, które całkowicie lub częściowo zwalniają małe i średnie przedsiębiorstwa z tego obowiązku.

Na rok 2004 obowiązywały następujące progi statystyczne:

Podmioty są zobowiązane od maja 2004 roku do wypełniania deklaracji INTRASTAT w przypadku, gdy wartość ich obrotów towarowych z krajami Unii Europejskiej w ciągu czterech miesięcy 2004 roku jest wyższa od progu asymilacji.

Paweł Sankowski

Pobieranie danych ...