MamBiznes.pl

Nowe obowiązki pracodawców wysyłających pracowników do pracy w Niemczech

Pobieranie danych ...

Minister gospodarki rozporządzeniem z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec, określił nowe zasady wysyłania pracowników do pracy w Niemczech. Akt ten wprowadził nowe limity zatrudnienia polskich pracowników w Republice Federalnej Niemiec w sektorze usług budowlanych, sprzątania i czyszczenia obiektów oraz działalności dekoratorów wnętrz.

Regulacje ustawowe

Na podstawie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy minister gospodarki wydał rozporządzenie w sprawie wymaganych dokumentów, trybu i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w Republice Federalnej Niemiec.

Rozporządzenie to omawia limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich pracodawców w sektorze usług budowlanych, sprzątania i czyszczenia obiektów oraz działalności dekoratorów wnętrz, jest określany według postanowień umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz.U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476). Limit ten jest rozdzielany na okres, który rozpoczyna się dnia 1 października, a kończy dnia 30 września roku następnego. Limit jest liczony w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza natomiast zatrudnienie jednej osoby w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego.

Rozdziału limitu dokonuje minister właściwy do spraw gospodarki, w drodze decyzji, w której określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, zwanych dalej „przydziałem”. Przydział przyznawany jest na wnioskowany okres obliczeniowy. Integralną częścią decyzji jest zezwolenie, określające przydział i okres obliczeniowy. Zezwolenie sporządzane jest w języku polskim oraz niemieckim i wydawane jest w celu przedstawienia we właściwym niemieckim urzędzie.

Limity ustawowe i okresy obliczeniowe

W okresie obliczeniowym dokonywane są następujące rozdziały limitu:

Maksymalny przydział, jaki może być przyznany pracodawcy, jest uzależniony od średniej liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określonej w zaświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.

Maksymalny przydział obliczany jest według następującego wzoru:

Lmax= A x 0,8 x 12 miesięcy – W

gdzie:
L max- maksymalny przydział na okres obliczeniowy,
A – średnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego, określona w zaświadczeniu
W – suma osobomiesięcy, jaką pracodawca wykorzystał na realizację umów o dzieło w rozpatrywanym okresie obliczeniowym na podstawie poprzednio uzyskanych zezwoleń przez zarejestrowanie we właściwym niemieckim urzędzie; w przypadku gdy termin ważności poprzednio udzielonych zezwoleń nie upłynął, uznaje się, że pracodawca wykorzystał cały przyznany przydział

Jeżeli maksymalny przydział, jest wyższy od wnioskowanego przez pracodawcę, minister właściwy do spraw gospodarki przyznaje wnioskowany przydział.

Należy pamiętać, że przydział jest przyznawany na wniosek pracodawcy. Jest on z mocy rozporządzenia zobowiązany do złożenia go do ministra właściwego do spraw gospodarki w następujących terminach:

Wydawanie decyzji

Decyzja dotycząca zgody na wysłanie pracownika do pracy do Niemiec może być wydana, jeżeli pracodawca spełnia łącznie następujące warunki:

Jeżeli pracodawca nie spełnia warunku do otrzymania pozytywnej decyzji w sprawie wysłania pracownika do Niemiec i jest on następstwem:

– to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających pracodawców spełniał warunek prowadzenia na terenie kraju działalności gospodarczej przez okres, co najmniej jednego roku poprzedzającego złożenie wniosku dotyczącego wysłania pracowników, przy jednoczesnym założeniu, że nowo powstały pracodawca podjął działalność gospodarczą i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.

Warunki, w jakich wydawana jest decyzja administracyjna dotycząca wysyłania pracowników do Niemiec, stosuje się odpowiednio do pracodawców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie uzyskanych zezwoleń, jeżeli zmiana nazwy, przekształcenie formy prawnej, połączenie lub podział pracodawcy następuje w czasie wykonywania umów o dzieło na podstawie ważnego zezwolenia.

Minister gospodarki może na uzasadniony wniosek pracodawcy dotyczący dokończenia prac związanych z umową o dzieło wydać decyzję w bieżącym okresie obliczeniowym na dokończenie umów o dzieło. Przydział na dokończenie umów o dzieło nie może wynosić więcej niż 20 proc. liczby osobomiesięcy przyznanej przez właściwy niemiecki urząd na daną umowę o dzieło i nie może przekroczyć łącznie liczby 100 osobomiesięcy.
Pracodawcy winni opatrzyć niniejszy wniosek dopiskiem „wnioskiem o dokończenie umów o dzieło”.

Do wniosku o dokończenie umów o dzieło pracodawca załącza następujące dokumenty:

„Zwykły przydział” zachowuje ważność do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym. Natomiast zezwolenia wydane na okoliczność powołanych powyżej prac dokończeniowych w obrębie umów o dzieło zachowują ważność przez okres trzech miesięcy od daty ich wydania, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września w danym okresie obliczeniowym. Pracodawcy, którzy otrzymali zezwolenia, zwracają ministrowi właściwemu do spraw gospodarki oryginał zezwolenia po jego wykorzystaniu, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia upływu ważności zezwolenia. Po upływie 14 dni od daty upływu terminów składania wniosków podawana jest do publicznej wiadomości lista pracodawców, którym przyznano przydział, wraz z liczbą przyznanych osobomiesięcy. Ogłoszenia dokonuje się w gmachu będącym siedzibą ministra właściwego do spraw gospodarki stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki.

Niezgodny z wnioskowanym sposób wykorzystania przydziału przyznanego na dokończenie umów o dzieło może być podstawą do wydania kolejnej decyzji odmawiającej przyznania przydziału. Pracodawcy obecnie do wniosku o przyznanie przydziału pracodawca nie muszą załączać arkusza informacyjnego, którego wzór określał do tej pory załącznik nr 2 rozporządzenia.

Wniosek i inne dokumenty

W celu uzyskania zezwolenia na realizację umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec polski pracodawca składa następujące dokumenty:

Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na realizację umów o dzieło w RFN wynosi 616 zł. W przypadku złożenia pełnomocnictwa należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Dowód opłaty należy dołączyć do wniosku.
Opłatę należy wnieść na następujący rachunek: 60 1030 1508 0000 0005 5001 0038

Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, ul. Nowogrodzka 43, 00-691 Warszawa
Tytułem opłata skarbowa za udzielenie zezwolenia na pobyt pracownika w RFN na podstawie umowy o pracę/dzieło/ zlecenie.
Osoby spoza granic Polski winny posłużyć się numerem konta:
SWIFT CODE: CITIPLPX
IBAN: IBAN (space) PL60 1030 1508 0000 0005 5001 0038

Dokumenty przedkładane w Ministerstwie Gospodarki powinny być opatrzone podpisem i imienną pieczęcią pracodawcy oraz zawierać klauzulę „Przedkładam jako załącznik do wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt mojego pracownika/pracownicy w RFN. Dokument taki powinien zawierać także datę, od kiedy pracodawca chciałby wysłać pracownika do pracy do Niemiec. Warto podkreślić zgoda otrzymana w Ministerstwie Gospodarki zachowuje ważność przez okres 3 miesięcy od daty wydania, jeżeli z ich treści nie wynika inna data ważności”.

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy przy oddelegowaniu pracownika?

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam kodeks pracy oraz decyzja nr 181 Komisji Europejskiej z dnia 13 grudnia 2000 r. w sprawie wykładni art. 14 ust. 1, 14a ust. 1, 14b ust. 1 i 2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w zakresie ustawodawstwa właściwego dla pracowników delegowanych.
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Należy podkreślić, że kodeks pracy nie rozróżnia podróży służbowej od delegacji czy oddelegowania pracownika. Podróżą służbową poza granice kraju jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika (zob. wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 30 maja 2001 r.; I PKN 424/2000).

Do pracownika, który z mocy umowy o pracę wykonuje stale pracę w określonym miejscu (miejscowości) za granicą, bez osobnego wyznaczenia mu przez pracodawcę zadania i terminu jego wykonania w tym miejscu, nie ma zastosowania § 14 zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1994 r. w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (M.P. z 1995 r. Nr 1, poz. 10 ze zm.), ponieważ regularne udawanie się do tego miejsca i wykonywanie w nim pracy nie mieści się w pojęciu odbywania wielokrotnych podróży służbowych za granicą.

Pracownik przemieszczający się w obrębie Unii Europejskiej powinien podlegać tylko jednemu ustawodawstwu zabezpieczenia społecznego, za wyjątkiem wyraźnie przewidzianych okoliczności (art. 13 ust. 1 rozporządzenia). Systemem zabezpieczenia społecznego, który ma zastosowanie do osób, które z przyczyn związanych z pracą przenoszą się z jednego państwa członkowskiego do drugiego, jest na ogół system państwa nowego zatrudnienia. Zatem wiele będzie zależało od czasu oddelegowania danego pracownika w powiązaniu w obowiązkami składkowymi.

Podatki powinny być opłacane zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polska a Niemcami, czyli w kraju oddelegowania.
Warto pamiętać, że możliwość oddelegowania pracownika jest ograniczona do 12 miesięcy i oddelegowanie może nastąpić w miejsce innego pracownika, któremu upłynął 12-miesięczny okres oddelegowania. Tylko w drodze wyjątku, dopuszczalne są przypadki oddelegowania pracowników na okres przekraczający 12 miesięcy.

Pracodawca, który oddelegowuje pracowników musi spełnić następujące warunki:

Dodatkowe informacje

Przedsiębiorcy wnioski o wydanie pozwolenia na prace dla swoich pracowników w Niemczech winni składać na oryginalnym formularzu, który można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki.

Formularz można składać osobiście w Ministerstwie Gospodarki przy Placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie – stanowisko ds. obsługi interesantów w godzinach 8.15 – 16.00. Wnioski można również nadsyłać pocztą na adres: Ministerstwo Gospodarki, skr. poczt. P-22, 00-950 Warszawa.

Pozwolenia wysyłane są pocztą przez kancelarię główną Ministerstwa Gospodarki za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub wydawane bezpośrednio osobie, która została upoważniona do jego odbioru (upoważnienie musi zawierać nr dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru pozwolenia).

Odbiór decyzji pozytywnej następuje również na stanowisku ds. obsługi interesantów po okazaniu dowodu wniesienia stosownej opłaty (w przypadku obowiązku jej uiszczenia) oraz stosownego upoważnienia do odbioru podpisanego przez wnioskodawcę, jeżeli decyzji nie może odebrać osobiście wnioskodawca.

Niezbędnych informacji udzielą:

Osoby te rozpatrują wnioski złożone przez wnioskodawców według pierwszej litery nazwy lub nazwiska pracodawcy.

Podstawa prawna:

Przemysław Gogojewicz

Pobieranie danych ...