Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Program „Seeds of Bravery” dla ukraińskich startupów. Wartość finansowania wyniesie 20 mln euro

finansowanie startupy

Projekt Seeds of Bravery o wartości 20 mln euro jest kierowany do ukraińskich startupów, aby wesprzeć rozwój ich innowacyjnych pomysłów. Program jest finansowany przez Komisję Europejską.

Jeszcze w listopadzie pisaliśmy, że Ukraina była regionem dynamicznego rozwoju startupów w 2021 roku. Pomimo wybuchu wojny rok później, większość młodych firm zdecydowała się kontynuować swoją działalność i starać się pozyskać finansowanie na dalszy rozwój. Komisja Europejska zorganizowała program Seeds of Bravery o wartości 20 mln euro. Finansowanie ma pomóc ukraińskim startupom odbudowę i funkcjonowanie w trudnych warunkach.

Celem programu jest stymulowanie innowacyjnych pomysłów płynących z ukraińskiego rynku i wsparcie, aby wychodziły one poza granice kraju. Dzięki finansowaniu, lokalne biznesy będą mogły spróbować swoich sił na globalnym rynku.

„Rozwój innowacji jest jednym z naszych priorytetów. To jest sposób na rozwój gospodarki cyfrowej, zwiększenie PKB i wzmocnienie naszej armii. W ramach projektu „Seeds of Bravery” planujemy pomóc około 200 ukraińskim startupom. To szansa na rozwój naszej społeczności. Wierzymy w zdolność naszych przedsiębiorców do wdrażania rewolucyjnych pomysłów. Dlatego jesteśmy wdzięczni Europejskiej Radzie ds. Innowacji, która również dostrzega ten potencjał i nadaje potężny impuls rozwojowi innowacji na Ukrainie” – powiedział Mychajło Fiodorow, wicepremier ds. Innowacji, Edukacji, Nauki i Rozwoju Technologii.

Warto przeczytać: SpeedUp Energy Innovation powiększył swój portfel o cztery startupy. Fundusz wspiera innowacyjne rozwiązania z obszaru energetyki czy ekologii

Finansowanie startupów

Jak wskazywały badania za 2021 rok, na Ukrainie dynamicznie rozwijały się technologiczne pomysły. Raport „Startups and Business Ecosystem” przedstawiający obecną kondycję ukraińskich startupów wskazuje, że część z nich przeniosła swoją działalność na polski rynek. Wsparcia w tym zakresie udzieliła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pomimo trudności, ponad 30% startupów z Ukrainy pozyskało w ciągu ostatniego roku kapitał inwestycyjny. Z kluczowych danych dostępnych w raporcie, 2/3 młodych biznesów pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację rynkową. I co ciekawe, 30% startupów, które wzięły udział w badaniu zostało założonych już po wybuchu wojny, co pokazuje odporność ukraińskiego biznesu.

Ukraińskie startupy będą mogły również liczyć na europejskie wsparcie. W ramach programu Seeds of Bravery dostępnych będzie 20 mln euro. Unijny kapitał ma na celu odbudowę i wsparcie dalszego rozwoju dynamicznie rozwijającego się rynku. Warto podkreślić, że finansowanie mogą otrzymać startupy zarówno działające na terenie Ukrainy oraz te, które przeniosły swój biznes poza granice.

Co oferuje program? Bezzwrotne dotacje do 60 tys. euro, szkolenia dla przedsiębiorczych kobiet, możliwość pozyskania nowych partnerów biznesowych czy inwestorów. Na bezzwrotne dotacje zostanie przeznaczone łącznie 12 mln euro. Wnioski o dofinansowanie można składać w kilku kategoriach m.in. Innowacje, Przedsiębiorczość oraz Odbudowa Ukrainy.

„ (…) Dzięki temu wsparciu zamierzamy ustanawiać nowe rekordy na globalnej arenie technologicznej i udowadniać, że Ukraina jest prawdziwym centrum technologicznym. Wzywamy naukowców i przedsiębiorców z całej Ukrainy, aby wykorzystali tę szansę i stworzyli innowacyjne startupy, które mają potencjał do transformacji branż i zmiany świata” – powiedział Pavlo Kartashov, dyrektor Ukrainian Startup Fund.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby wziąć udział w programie, spółka musi być zarejestrowana na terenie Ukrainy bądź relokowana w państwie członkowskim UE. Ponadto, jeden z założycieli bądź współzałożycieli startupu musi posiadać obywatelstwo ukraińskie oraz pracować na pełen etat. Program Seeds of Bravery jest skierowany do ukraińskich startupów, które chcą wyjść poza granice kraju i rozwijać się globalnie.

Warto przeczytać: Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.