Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

SpeedUp Energy Innovation powiększył swój portfel o cztery startupy. Fundusz wspiera innowacyjne rozwiązania z obszaru energetyki czy ekologii

startupy

Fundusz SpeedUp Energy Innovation zakończył rok z czterema inwestycjami na koncie. Do spółek portfelowych dołączyły trzy polskie startupy oraz jeden czeski. W ciągu 5 lat fundusz wsparł już kilkanaście europejskich, młodych biznesów.

Fundusz SpeedUp Energy Innovation należy do SpeedUp Group. Jeszcze na koniec 2023 roku zdecydował się na cztery inwestycje w polskie oraz zagraniczne startupy z różnych obszarów. Wśród rodzimych, jeden zarządza odpadami, drugi działa w obszarze satelitarnej obserwacji Ziemi, natomiast trzeci zajmuje się badaniami i certyfikacją w branży motoryzacyjnej. Natomiast czeski biznes opracowuje innowacyjne rozwiązanie działające w modelu procurement as a service.

„Kończąc swój okres inwestycyjny fundusz SpeedUp Energy Innovation w dalszym ciągu będzie dysponował kapitałem na inwestycje kontynuacyjne (tzw. follow-on) oraz naturalnie przechodzi do fazy aktywnego wspierania rozwoju spółek portfelowych. Jako zaangażowany inwestor, zawsze pomagamy naszym founderom nie tylko w rozwoju biznesu, ale także w pozyskiwaniu kolejnych rund finansowania czy ekspansji na nowe rynki” – komentuje Bartek Gola, partner generalny SpeedUp Energy Innovation oraz CEO SpeedUp Group.

W ciągu ostatnich 5 lat, fundusz SpeedUp Energy Innovation zainwestował w 15 europejskich startupów. Ich wartość sięga 50 mln zł. SpeedUp Group nadal pozostaje aktywny inwestycyjnie i skupia się na poszukiwaniu rozwiązań z obszaru m.in. klimatu, energii czy edukacji.

Warto przeczytać: PKO Bank Polski coraz mocniej stawia na ESG i nawiązuje współpracę ze startupami klimatycznymi

Inwestycje SpeedUp Energy Innovation

Fundusz SpeedUp Energy Innovation sfinalizował 2023 rok czterema inwestycjami. Swoje portfolio powiększył o trzy biznesy z Polski oraz jeden startup z Czech. Fundusz kontynuuje strategię wsparcia dynamicznie rozwijających się firm z takich obszarów jak energetyka, ekologia czy mobilność. Dotychczas sfinansował on 15 europejskich biznesów kapitałem sięgającym 50 mln zł.

„Pomimo zakończenia okresu inwestycyjnego SpeedUp Energy Innovation, sama grupa SpeedUp w dalszym ciągu aktywnie poszukuje projektów inwestycyjnych koncentrując się na rynkach CleanTech, EnergyTech, EduTech, HRtech i HealthTech” – komentuje Robert Grygorowicz, manager inwestycyjny SpeedUp Group.

Pierwszy polski startup to ZEME. Firma opracowała platformę typu marketplace, które oferuje szereg usług takich jak np. giełda ogłoszeń odpadów, szybki proces wyceny, automatyzację kart KPO czy integrację z BDO. Dzięki rozwiązaniu spółki, przedsiębiorstwa mogą sprawnie i efektywnie prowadzić cały proces zarządzania odpadami. ZEME łączy wytwórców odpadów, firmy odpadowe oraz recyklingowe.

Do funduszu SpeedUp dołączył również startup Vumo, który specjalizuje się w fotografii oraz inspekcji aut. Ich klientami są m.in. dealerzy czy ubezpieczalnie. Produkty do fotografii opierają się na oprogramowaniu pozwalającym na robienie powtarzalnych zdjęć pojazdów, które później można efektywnie wykorzystywać np. na portalach ogłoszeniowych. Firma skupia się również na badaniu i certyfikacji pojazdów. Wykorzystuje przy tym AI zintegrowane z zestawem ruchomych kamer, dzięki czemu skanuje auto i weryfikuje jego stan zewnętrzny oraz ewentualne usterki.

Fundusz zainteresował się również startupem Orbify, który działa w obszarze obserwacji Ziemi i analizy danych geoprzestrzennych. Zarówno na rynku europejskim jak i amerykańskim oferuje platformę SaaS umożliwiającą efektywne badanie i zarządzanie wpływem na środowisko oraz planowanie i monitorowanie projektów proekologicznych. Orbify dostarcza swoim użytkownikom dane dotyczące określonego terenu na podstawie zdjęć satelitarnych, jak objętość biomasy czy delta CO2.

Ostatnia i jednocześnie zagraniczna inwestycja dotyczy spółki Partory. Czeski startup stworzył innowacyjną platformę, która łączy dużych nabywców przemysłowych z małymi, lokalnymi producentami. Tym samym eliminuje wszelkich pośredników i pozwalając na ustalanie konkurencyjnych cen. Firma działa w modelu Procurement as a Service. Według danych Grand View Research w 2022 roku wart był nieco ponad 6 mld dolarów.

Jak podkreśla fundusz, nadal będzie poszukiwać ciekawych oraz innowacyjnych rozwiązań z obszaru energetyki, klimatu, edukacji czy zdrowia.

Warto przeczytać: Program Data Seed dla startupów. Spółka Cloud Technologies prowadzi nabór projektów do innowacyjnego wykorzystania danych

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.