Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startupy z branży krypto i blockchain straciły na znaczeniu. Inwestycje funduszy VC spadły o blisko 70%

Branża krypto

Pomimo że kurs Bitcoina wzrósł w 2023 roku o ponad 150%, to startupy z branży kryptowalut nie miały łatwego czasu. W ubiegłym roku fundusze venture capital przeznaczyły o blisko 70% mniej kapitału na biznesy związane z krypto oraz technologią blockchain.

Według danych Crunchbase, w 2023 roku fundusze venture capital nie interesowały się startupami z zakresu kryptowalut i technologii blockchain. Łączna wartość inwestycji w ubiegłym roku wyniosła niespełna 10,7 mld dolarów, co oznacza spadek o 68% względem 2022 roku. Wysoką aktywnością wykazywał się jedynie fundusz Binance Labs, który należy do giełdy kryptowalutowej Binance.

Raport Messari pokazuje, że sam Binance Labs zainwestował w 25 projektów z takich obszarów jak NFT (niewymienne tokeny), DeFi (zdecentralizowane finanse). Fundusz był również zainteresowany sektorem Web3 Gaming, który jest uważany za przyszłość technologii blockchain.

Binance Labs

Źródło: Binance Labs

Warto przeczytać: Polacy stworzyli jeden z najlepszych startupów AI na świecie. Wycena ElevenLabs przekroczyła 1 mld USD

Brak zainteresowania startupami krypto

2023 rok nie był łatwy na rynku startupów. W szczególności trudno było pozyskać wystarczające finansowanie i udawało się to faktycznie nielicznym. Dane pokazują, że bańka startupowa w Stanach Zjednoczonych pękła już w ubiegłym roku. Porażki takich firm jak WeWork czy Bird na pewno nie budują zaufania do młodych biznesów.

Dane z raportu Crunchbase również nie pozostawiają suchej nitki na startupach kryptowalutowych i zajmujących się technologią blockchain. W 2023 roku fundusze venture capital zainwestowały jedynie 10,7 mld dolarów w tego typu biznesu. Jest to spadek o blisko 70% w porównaniu jeszcze do 2022 roku, kiedy to przeznaczono aż 33,3 mld dolarów na startupy krypto.

Co ciekawe, pomimo kiepskich danych za 2023 rok, to branża krypto zajęła trzecie miejsce pod względem inwestycji ogółem. Wciąż duże zainteresowanie wzbudza sektor NFT, czy też wspomniany Web3 Gaming.

Największą aktywność wykazywał fundusz Binance Labs, założony w 2018 roku, który należy do giełdy kryptowalutowej Binance. Wśród ubiegłorocznych można wymienić:

  • Neutron (10 mln dolarów): platforma do tworzenia międzyłańcuchowych smart kontraktów na Cosmos, pierwszym łańcuchu uruchomionym na Replicated Security.
  • Xterio (15 mln dolarów): platforma i wydawca gier Web3, łącząca gry free-to-play i na łańcuchu.
  • Helio Protocol (10 mln dolarów): zdecentralizowany protokół pożyczania stablecoinów na łańcuchu BNB, oferujący wielołańcuchowe StaaS i LS.

Warto przeczytać: Rynek NFT przeżywa od dłuższego czasu marazm. Jaka przyszłość czeka popularne aktywa cyfrowe?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.