MamBiznes.pl

Świadczenia za wypadki przy pracy

Pobieranie danych ...

Osoby podlegające ubezpieczeniom wypadkowym w razie wypadku bądź choroby zawodowej mogą otrzymać świadczenia finansowane z funduszu wypadkowego, funkcjonującego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czym jest wypadek?

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.), uważa za wypadek nagłe zdarzenie związane z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz (czyli uszkodzenie tkanek lub narządów człowieka) albo śmierć, które nastąpiło:

Nowością w definicji wypadku przy pracy jest określenie, że za wspomniany wypadek uważa się jedynie zdarzenie powodujące uraz lub śmierć. Nie mogą być już uznawane za wypadek tzw. zdarzenia bezurazowe, powodujące np. tylko straty materialne.

Tak jak wypadek przy pracy traktuje się też wypadek, któremu pracownik uległ:

Gdy przyczyny zewnętrzne powodują wypadek

Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenia wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, któremu uległy osoby podlegające, zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.), ubezpieczeniu wypadkowemu z innych tytułów niż stosunek pracy. Chodzi tu o zdarzenia powstałe podczas:

Kto ma prawo do świadczeń?

Prawa do świadczeń z funduszu wypadkowego nie mają ubezpieczeni poszkodowani w wypadkach, których jedyną przyczyną było naruszenie przez nich przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, wskutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa.

Świadczenia te nie przysługują również ubezpieczonym, którzy będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, bądź substancji psychotropowych, przyczynili się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Nowym rozwiązaniem jest zastrzeżenie, że poszkodowani wskutek wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, współpracują przy takiej działalności albo są duchownymi opłacającymi składki na swoje ubezpieczenie oraz członkowie ich rodzin nie mogą dostać świadczeń „wypadkowych”, jeśli w dniu wypadku lub złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu choroby zawodowej zalegają ze składkami na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 2 zł. Fundusz wypadkowy wypłaci im świadczenia, dopiero gdy spłacą całe zadłużenie.
Prawo do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, jednorazowego odszkodowania i dodatku pielęgnacyjnego przedawnia się w takich przypadkach jednak już po upływie 6 miesięcy od dnia wypadku lub złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z uwagi na chorobę zawodową.

Podstawa prawna: (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.

Pobieranie danych ...