Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Emisja akcji Kombinatu Konopnego dobiega końca. Jednak do pozyskania rekordowej kwoty nadal sporo brakuje

Na początku miesiąca ruszyła kolejna emisja akcji Kombinatu Konopnego. Tym razem spółka chciała pozyskać rekordowe 16,5 mln zł, jednak zapisy kończą się jutro, a dotychczas pozyskano ponad 1,6 mln zł.

W ramach nowych zasad crowdfundingu, o których pisaliśmy w ubiegłym miesiącu, Kombinat Konopny rozpoczął emisję akcji na platformie Emiteo. Spółka z branży konopnej dotychczas przeprowadziła z sukcesem trzy emisje, a teraz planowała pozyskać aż 16,5 mln zł na rozwój drugiego filaru działalności, jakim jest włókiennictwo. Zapisy zostały uruchomione 6 grudnia i potrwają do 29 grudnia do końca dnia. Obecnie wartość zebranych zapisów na akcje przekracza 1,6 mln zł (stan na 28.12 godz. 8:30). W przypadku, gdy spółka nie pozyska zakładanej kwoty, przewidziano poniższe rozwiązanie.

„Spółka odpowiednio rozdysponuje pieniądze, priorytetyzując działania w sposób, który pozwoli na osiągnięcie najszybszych efektów, w postaci zwiększenia sprzedaży produktów w celu dalszego jej rozwoju i generowania zysków. Głównymi celami w przypadku zebrania jedynie części środków z emisji, będzie wprowadzenie do sprzedaży kluczowych produktów z sektora włókienniczego, a także kontynuacja działań reklamowych dla pełnego portfolio produktów (zielarstwo + włókiennictwo), które w wymierny sposób przekładają się na wzrost przychodów Spółki. Dodatkowo niezależnie od sukcesu emisji, staramy się o fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju” – czytamy na stronie Emiteo.

Kombinat Konopny już od kilku lat rozwijał drugi filar, czyli włókiennictwo. Dotychczas do sprzedaży wprowadzono maty oraz kołdry konopne. Kolejnym kamieniem milowym spółki ma być pierwsza seria konopno-bawełnianych ubrań.

Warto przeczytać: Trwa emisja akcji Kombinatu Konopnego. Spółka chce pozyskać rekordową kwotę według nowych zasad crowdfundingu

Kolejna emisja Kombinatu Konopnego

Podniesiony limit wartości emisji do 5 mln EUR. Prowadzenie działalności platformy crowdfundingowej za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego. To tylko kilka nowych zasad, które objęły finansowanie społecznościowe w listopadzie. Jednym z rekordzistów emisji akcji jest Kombinat Konopny, który dotychczas przeprowadził trzy kampanie osiągając szybki sukces. Ostatnia odbyła się jeszcze na początku 2023 roku.

„Spółka mogłaby skorzystać z finansowania przy pomocy 1, bądź 2 podmiotów lub nieco większej grupy inwestorów. Po 3 udanych emisjach wiemy, że rozproszony akcjonariat stanowi ogromny potencjał intelektualno-kontaktowo-marketingowy, pozwalający szybciej rozwiązywać problemy w spółce, a także dodatkowo ją promując” – napisano na stronie emisji akcji.

W ramach kolejnej emisji akcji na platformie Emiteo, spółka z branży konopnej zdecydowała się na pozyskanie rekordowej kwoty 16,5 mln zł. Zapisy na akcje rozpoczęły się 6 grudnia, natomiast zakończenie planowane jest na 29 grudnia. Dotychczasowa wartość zapisów przekroczyła 1,6 mln zł, więc jest to wynik znacznie poniżej zakładanej kwoty.

Kombinat Konopny stara się również o fundusze z NCBR. W przypadku niepozyskania górnego limitu finansowania, spółka przeznaczy środki na wprowadzenie do sprzedaży kluczowych produktów z sektora włókienniczego. Warto przypomnieć, że koszt obsługi emisji jest szacowany na 1 mln zł.

Kombinat Konopny emisja

Źródło: Emiteo

Spółka może przedłużyć zapisy na akcje, jednak okres nie może być dłuższy niż 3 miesiące od rozpoczęcia emisji. Warto również podkreślić, że w przypadku nie uzyskania maksymalnej kwoty, inwestorom nie zostaną zwrócone kwoty wpłacone na objęcie akcji serii F.

Ubrania konopne

W ciągu ostatnich lat Kombinat Konopny skupiał swoją działalność na segmencie zielarskim. Od połowy 2023 roku spółka niemal w 100% koncentruje się na filarze włókiennictwa. Do sprzedaży już wprowadzono maty oraz kołdry konopne, jednak kamieniem milowym wciąż pozostaje pierwsza seria ubrań konopno-bawełnianych.

„(…) prowadzimy zintensyfikowane inwestycje oraz badania w obszarze tekstyliów konopnych. Stanowią one znaczącą pozycję pośród ponoszonych przez spółkę kosztów. Dzięki tym działaniom w bieżącym roku udało nam się wprowadzić do oferty pierwsze wyroby włókiennicze. Do końca roku planujemy wdrożyć do sprzedaży pierwsze koszulki wytworzone z naszej przędzy” – podkreśla spółka.

Do zwiększenia mocy produkcyjnych, potrzebna jest nowa hala oraz maszyny. Na ten cel miało zostać przeznaczone aż 6 mln zł z prowadzonej emisji. „W kolejnych latach pragniemy w dalszym ciągu rozszerzać zakres naszej produkcji włókienniczej, w szczególności w obszarze wyrobów płaskich i dzianin. W tym celu konieczna będzie rozbudowa zakładu produkcji włókienniczej oraz rozbudowanie parku maszynowego” – napisano na stronie Emiteo.

Jeszcze w 2021 roku, według raportu „Hemp Clothing Market”, wartość globalnego rynku odzieży konopnej wynosiła 2,29 mld USD. Prognozy wskazują, że do 2031 roku wartość ta przekroczy 23 mld USD.

Przypominamy, że emisja akcji Kombinatu Konopnego trwa do 29 grudnia, do końca dnia. Spółka może zdecydować się na wydłużenie zapisów.

Warto przeczytać: Nowe finansowanie dla funduszy venture capital od PFR Ventures. W 2024 roku może nastąpić ożywienie na rynku startupów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.