Polski start-up zmodyfikował pomysł Elona Muska. Właśnie pozyskał blisko 2,5 mln zł

Kolejny sukces polskiego start-upu Hyper Poland, który chce zbudować w Polsce kolej magnetyczną. W ramach kampanii crowdfundingowej pozyskał blisko 2,5 mln zł. Środki te pozwolą m.in. na stworzenie toru testowego. Jak przyznają twórcy projektu – zmodyfikowaliśmy pomysł Elona Muska.

Hyper Poland

Hyper Poland pozyskał blisko 2,5 mln zł na kolej magnetyczną; Fot. Materiały prasowe

Gdy Elon Musk prezentował pierwsze koncepcje Hyperloopa, wiele osób podchodziło bardzo sceptycznie do tego pomysłu. Polski start-up postanowił jednak rozwinąć ten pomysł w Polsce. Hyper Poland już wcześniej pozyskał niemałe finansowanie. Wsparcie udzieliło już im Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 16,5 mln zł. Później udało im się pozyskać blisko 2 mln zł. Teraz przyszedł czas na kolejne finansowanie w wysokości 2,5 mln zł w ramach crowdfundingu udziałowego.

– Zakładany pierwotnie cel zbiórki – 451 500 euro, został przekroczony, co pozwoli m.in. na intensyfikację badań nad unikalną, opracowaną przez Hyper Poland technologią magrail — rozwiązaniem pozwalającym na zastosowanie lewitacji magnetycznej w ramach istniejącej infrastruktury. – Dzięki takiemu podejściu najnowocześniejszy dostępny środek transportu nie będzie wymagał gigantycznych inwestycji w budowę całkowicie nowych torów i trakcji — tłumaczy CEO Hyper Poland, Przemysław Pączek.

Pozyskane środki pomogą firmie m.in. w badaniach nad technologią pasywnej lewitacji magnetycznej, jej adaptacją na kolei i budowie pełnowymiarowego toru testowego.

Magrail to dopiero pierwszy krok, o którym myślą inżynierowie z Hyper Poland. Drugim jest hyperrail, który — w skrócie — wiąże się z obudowaniem toru magrail tunelem próżniowym. W nim ruch magnetycznych pojazdów mógłby się odbywać z prędkością sięgającą nawet 1000 km/h. Wreszcie ostatni etap to hyperloop.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*