MamBiznes.pl

Rozliczenie delegacji. Co warto wiedzieć o podróżach służbowych?

Pobieranie danych ...

Podróże służbowe to nieodłączna część większości firm. Dotyczą zarówno pracowników, jak i samego przedsiębiorcy. Dzięki tego rodzaju podróżom można nawiązać cenne relacje biznesowe i nauczyć się nowych rzeczy. Każda delegacja jest jednak związana z kosztami. Jak powinno wyglądać rozliczenie delegacji i co zrobić, aby część wydatków zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Rozliczenie delegacji – co trzeba wiedzieć?

Delegacje mogą mieć różny charakter i długość trwania. Czasem firma wysyła pracownika do innego kraju, niekiedy wystarcza tylko podróż służbowa po Polsce. Wyjazdy służbowe pracowników to chleb powszedni każdego przedsiębiorcy, jeśli więc nie miałeś wcześniej kontaktu z tego rodzaju rozliczeniami, warto wiedzieć, że pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową przysługuje między innymi dieta i zwrot kosztów podróży. Dotyczy to również samego przedsiębiorcy. Część wydatków związanych z podróżą służbową może być zaliczana do kosztów podatkowych. W przypadku wyjazdu służbowego należy opierać się na rozliczeniu podróży służbowej, dokumencie, w którym wyszczególnione są wszystkie dane, potrzebne do zwrotu środków. Warto zaznaczyć, że pracodawca ma także prawo z góry zapłacić za noclegi, podróż, czy wyżywienie pracownika, a następnie wskazać wydatki w rozliczeniu podatkowym jako koszty uzyskania przychodu.

Warto przeczytać: Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Sprawdzamy co warto o nim wiedzieć

Dane na rozliczeniu podróży służbowej

Aby rozliczanie delegacji służbowych było prawidłowe, zarówno pracownik jak i pracodawca mają obowiązek monitorowania wydatków, związanych z podróżą. Wzór rozliczenia podróży służbowej z łatwością znajdziesz w Internecie. Aby rozliczyć delegację krajową lub zagraniczną, konieczne jest przedstawienie w zakładzie pracy stosownego dokumentu, na którym muszą się znajdować:

Warto zaznaczyć, że do dokumentu powinny być dołączone wszystkie faktury lub rachunki, pozwalające rozliczyć koszty podróży. Jeśli nie jest to możliwe, pracownik może złożyć pisemne oświadczenie, w którym wskaże wydatki oraz opisze, dlaczego nie dał rady dołączyć rachunków lub faktur, potwierdzających wydatki w podróży służbowej.

Jak rozliczyć delegację?

W procesie rozliczenia podróży służbowej warto wiedzieć, że oprócz wewnętrznych regulacji firmy, która może wskazać sposób i wysokość wydawania pieniędzy, obowiązuje także Kodeks pracy oraz dokument Państwowej Inspekcji Pracy  „Podróże służbowe krajowe i zagraniczne”. Regulacje określają na przykład wysokość diety czy obowiązek zapewnienia pracownikowi zwrotu za poszczególne wydatki. Jeśli chodzi o rozliczenie delegacji krajowej, zasady są dokładnie określone. Zgodnie z obowiązującymi normami pracownikowi przysługuje między innymi tak zwana dieta, czyli ekwiwalent pieniężny za czas spędzony w podróży służbowej. W czasie delegacji krajowej wynosi ona 45 zł za dobę. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli podróż służbowa trwa krócej niż 12 godzin, pracownikowi przysługuje połowa diety. Jeśli w ramach delegacji zapewniono pracownikowi śniadanie, wartość diety obniża się o 25%, a w przypadku obiadu o 50%.

Aby rozliczenie delegacji krajowej było poprawne, warto wiedzieć, jaka jest aktualna wysokość diety – wartości te mogą zmieniać się w zależności od czynników ekonomicznych. W przypadku krajowej podróży warto zwrócić uwagę także na koszty noclegu. Jeśli pracownik nie dostarczył faktur, a pracodawca nie zadbał o nocleg dla osoby będącej w delegacji, pracownikowi w podróży krajowej przysługuje w ramach ryczałtu 150 procent diety krajowej.

Rozliczenie delegacji zagranicznych

W przypadku delegacji krajowej wysokość diety jest jasna, natomiast jeśli pracownik odbywa podróż służbową do innego kraju, należy dokładnie sprawdzić obowiązujące stawki. Osobie w zagranicznej podróży służbowej przysługuje bowiem dieta w wysokości 100% stawki obowiązującej w danym kraju. Jeśli pracodawca zapewnił w trakcie podróży służbowej posiłki, należy odjąć odpowiednio 15% diety za śniadanie, oraz 30% za obiad lub kolację. Oznacza to, że nawet gdy pracodawca zapewni pracownikowi w podróży zagranicznej pełne wyżywienie, nadal należy mu się 25% diety.

Oczywiście w przypadku tego rodzaju delegacji również ma zastosowanie zasada 12 godzin – jeśli podróż trwa krócej, firma wypłaca pracownikowi tylko pół diety, jeśli natomiast delegacja trwała mniej niż 8 godzin, będzie to 1/3 diety.

Rozliczenie kosztów przejazdu

Jeśli chodzi o koszty przejazdu w miejsce docelowe, rozliczanie delegacji służbowych zależy od środka transportu. Jednym z prostszych sposobów jest zakup biletu dla pracownika przez firmę. Jeśli jednak podróż odbywa się samochodem, lub innym pojazdem służbowym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku, pracownikowi przysługuje zwrot w wysokości:

Jak już zostało wspomniane, rozliczenia kosztów delegacji należy dokonywać w formie pisemnej. W zeznaniu rocznym pracodawca może odliczyć niektóre wydatki, związane z podróżą służbową od kosztów uzyskania przychodu.

Zwrot kosztów podróży – co można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Rozliczenia kosztów delegacji należy dokonać do 14 dni od daty zakończenia podróży służbowej. Dotyczy to zarówno pracownika, jak i przedsiębiorcy jadącego w delegację. Odliczenia od podatku można natomiast dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym. Co można odliczyć od podatku w przypadku krajowej oraz zagranicznej podróży służbowej? Są to przede wszystkim:

Katalog wydatków, które można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jest szeroki, warunkiem jest jednak ich odpowiednie udokumentowanie. Wydatki na podróż służbową muszą służyć tylko i wyłącznie celom biznesowym i tak też powinny zostać określone.

Korzyści z delegacji

Delegacje pracownika i samych przedsiębiorców to sposób na bliższe poznanie swoich kontrahentów, ale także wzmocnienie więzi między pracownikami. Choć wysłanie pracownika w podróż służbową może wydawać się kosztowne, dzięki możliwości odliczenia znacznej części wydatków w zeznaniu rocznym, delegacje opłacają się zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Oczywiście dużo większe koszty poniesiesz, wysyłając pracownika w podróż zagraniczną, jednak takie wydatki również możesz odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym.

Warto wiedzieć, że podróże służbowe pozwalają osiągnąć wiele korzyści biznesowych. Dzięki nim Twoi pracownicy będą mogli się rozwinąć oraz nawiązać nowe relacje, które na pewno będą procentować w przyszłości.

Warto przeczytać: Kwestionariusz osobowy pracownika 2024 – jak wypełnić go prawidłowo?

Pobieranie danych ...