Platformy do prowadzenia księgowości online

Własny biznes nie tylko szansa na wyższe dochody, samorealizację i poczucie niezależności. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się także z licznymi obowiązkami. Należy do nich między innymi prowadzenie księgowości. Z pomocą przychodzą nowe technologie i platformy do prowadzenia rachunkowości online. Przeanalizowaliśmy ofertę jaką kierują do jednoosobowych firm. 

Księgowość internetowa, Źródło: YAY Foto

Postęp technologiczny spowodował, że dziś księgowość nie musi się wiązać z cyklicznymi wizytami w biurze rachunkowym. Na rynku jest wiele portali oferujących internetowe księgowanie. Niskie koszty usług to niejedyna korzyść. Przedsiębiorca nie musi zatrudniać osób zajmujących się rozliczeniami. Dodatkowo oszczędza też na infrastrukturze, gdyż nie musi inwestować w sprzęt oraz oprogramowanie instalowane na własnym serwerze. E-księgowość można prowadzić w tzw. chmurze obliczeniowej. Kolejnymi zaletami tej formy jest oszczędność czasu oraz łatwa dostępność –można się zalogować do swojego konta praktycznie z każdego miejsca na Ziemi.

Na co należy zwracać uwagę?

Na początku każdy przedsiębiorca powinien się zastanowić czego dokładnie potrzebuje. Wnikliwa analiza ofert oraz właściwe dopasowanie jej do własnej firmy pozwoli dodatkowo zmniejszyć koszty usług księgowych.

Jednym z najważniejszych punktów oferty, na którą należy zwrócić uwagę jest oczywiście cena. Różni się ona w zależności od zakresu usług, ale także okresu trwania umowy. Im dłuższy jest czas podpisanej umowy, tym  niższa jest miesięczna opłata za dostęp do aplikacji. Wbrew pozorom nie tylko ten parametr należy analizować przy wyborze platformy do prowadzenia księgowości online. Zanim wybierzemy ofertę dla siebie warto sprawdzić, która platforma oferuje doradztwo, udostępnia CRM, Jednolity Plik Kontrolny, umożliwia prowadzenie kadr, ewidencji pojazdów, środków trwałych, czy magazynu, udostępnia CRM. W zależności od potrzeb konkretnej firmy różna jest waga wymienionych parametrów. Przeanalizowaliśmy ofertę takich platform jak: iFirma.pl, wFirma.pl, Taxeon.pl, Superksiegowa.pl, 360ksiegowosc.pl, infakt.pl oraz Fakturomania.pl.

Porównanie wybranych aplikacji do prowadzenia księgowości

iFirma.plwFirma.plTaxeon.plSuperKsięgowosc.plInfant.plFakturomania.plComarch ERP XTSystim.plFirmao.pl
KsięgowośćKPIR,VAT, PITKPiR, VAT,PIT i ryczałtKPiRKPiR, VATKPiR, VAT, PITKR/KH, VAT, CITKPiR, VATKPIR, KR/KH, VAT, PIT, CIT, RyczałtKPiR, VAT, PIT
Środki trwałe, wyposażenieTAKTAKTAKTAKTAKNIETAKTAKTAK
Ewidencja pojazdówTAKTAKTAKTAKTAKNIENIETAKNIE
CRMTAKTAKNIENIENIETAKNIETAKTAK
KadryTAKTAKNIETAKNIENIETAKTAKTAK
Lista klientów, produktówTAKTAKTAKTAKTAKTAKTAKTAKTAK
Automatyczne wystawianie fakturTAKTAKTAKNIENIETAKNIETAKTAK
MagazynTAK (dla płatników VAT)TAKNIETAKNIENIETAKTAKTAK
Wsparcie księgowychTAKTAKTAKTAKTAKTAKTAKTAkTAK
Jednolity Plik KontrolnyTAKTAKTAKNIENIETAKTAKTAKTAK
Cena*/ miesiąc1 miesiąc**45 zł45 zł45,43 zł39 zł79 zł54 zł45 złod 28 zł***
6 miesięcy**37,5 zł35 zł35 złod 24 zł***
12 miesięcy**33,33 zł33,33 zł32,02 zł66,58 zł

49,58 zł

33 zł

od 22 zł***

*   ceny netto
** czas trwania umowy
*** W zależności od wybranej licencji oprogramowania Firmao (SIMPLE/STANDARD/FULL/FULL+)

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl