MamBiznes.pl

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić firmę w KRD i czy można to zrobić za darmo?

Pobieranie danych ...

Krajowy Rejestr Długów to baza, w której lepiej nie figurować. Jest ogólnodostępna i można w niej znaleźć dane firmy lub osoby, która ma zaległe zobowiązania finansowe. To ważna informacja dla osób, chcących zweryfikować wypłacalność swoich kontrahentów. Jak sprawdzić firmę w KRD i dlaczego to takie ważne?

Czym jest Krajowy Rejestr Długów?

KRD to dostępny w sieci spis, w którym znajdują się informacje o osobach i firmach, posiadających zadłużenie. Aby trafić do rejestru, musi zostać spełnione kilka warunków; samo posiadanie zobowiązania finansowego nie sprawia od razu, że firma czy osoba fizyczna w rejestrze się pojawi.

Sam Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku, aby monitorować i udostępniać dane o zobowiązaniach finansowych firm i osób. Baza została powołana do życia na podstawie ustawy o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych. Od czasu jej założenia, pobrano już ponad 403 miliony raportów.

KRD to prywatna firma, której celem jest pobieranie od wierzycieli informacji o dłużnikach i udostępnianie ich. Obecnie sporo firm traktuje tę bazę jako główne źródło informacji o firmach czy osobach prywatnych.

Warto przeczytać: Zmiana nazwy firmy. Jakie formalności należy spełnić?

Kto może sprawdzić raport KRD?

Raport KRD to specjalnie generowany dokument, który jest dostępny odpłatnie. Większość firm korzysta z KRD na zasadzie abonamentu. Część usług dostępnych jest jednak w ramach osobnej płatności. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że KRD jest firmą, która utrzymuje się z generowanych raportów o dłużnikach, stąd jej usługi są zróżnicowane. Na stronie internetowej można znaleźć wiele ofert, spersonalizowanych pod konkretnego klienta. Jednorazowe ściągnięcie raportu kosztuje kilkanaście złotych (ceny zmieniają się w zależności od zakresu danych, które chcemy pobrać, czy czasu, w jakim generowany jest raport). Co dokładnie możemy znaleźć w KRD? Usługi Krajowego Rejestru Długów to:

W KRD każdy może sprawdzić wiarygodność firmy. Jest to usługa ogólnodostępna po wniesieniu odpowiedniej opłaty.

Czy możliwe jest sprawdzenie firmy w KRD bezpłatnie?

Choć Krajowy Rejestr Długów to, jak wspomniano, prywatna firma, istnieje możliwość, aby sprawdzić siebie w KRD za darmo. Taka opcja jest dostępna raz na 6 miesięcy, a podstawą prawną jest Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 2010 roku. Zgodnie z ustawą, każdy konsument ma prawo do sprawdzenia swojej historii w rejestrze.

Jeśli masz niespłacone zobowiązania finansowe, i obawiasz się, że możesz pojawić się na liście KRD, sprawdzenie tego częściej niż raz na pół roku będzie już wymagało uiszczenia stosownej opłaty. Jeśli pracujesz z wieloma różnym kontrahentami, z pewnością bardziej interesować Cię będzie sprawdzenie informacji o innej firmie. W takim przypadku trzeba liczyć się z kosztami – nie jest możliwe sprawdzenie innej firmy w KRD bezpłatnie.

Jak sprawdzić siebie w KRD?

Sprawdzenie siebie w KRD to prosta czynność, żeby jednak ściągnąć pożądany raport, należy przejść kilka kroków. Przede wszystkim, aby uzyskać jakiekolwiek dane z rejestru, trzeba założyć konto na stronie KRD. Strona przekieruje nas do formularza rejestracyjnego, w którym należy podać między innymi NIP firmy, numer telefonu komórkowego czy adres email. To pierwszy krok – w następnym musimy już poczekać na połączenie od konsultanta.

Jeśli jednak chcemy sprawdzić siebie w KRD za darmo, możemy to zrobić innym sposobem. Należy w takim przypadku wejść na stronę konsument.krd.pl. Na dole strony możemy znaleźć informacje o wspomnianej już wyżej ustawie — po kliknięciu link zostaniemy przekierowani do strony logowania. Tam trzeba wypełnić podstawowe dane i czekać na dalsze instrukcje, które przyjdą na maila. Raport pobierzemy po zalogowaniu się do strony.

Po co sprawdzać rejestr długów?

Sprawdzanie rejestru długów jest istotnym krokiem zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Pomaga przede wszystkim w sprawdzeniu wiarygodności kontrahentów, oraz weryfikacji, czy nasza firma nie figuruje w rejestrze. Powody, dla których warto sprawdzać raport KRD to przede wszystkim:

Baza dłużników – kto może do niej trafić?

Choć baza dłużników to narzędzie, które z zasady ma wskazywać osoby, mające zadłużenia, wcale nie jest to jedyny warunek, który musi zostać spełniony, aby firma znalazła się w KRD. Przede wszystkim, aby być wyszczególnionym w rejestrze, trzeba spełnić wszystkie warunki, pozwalające na określenie danej firmy oraz osoby jako dłużnika. Są to:

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, można zostać wpisanym na listę dłużników KRD. Mając więc jakieś niespłacone zobowiązania i świadomość, że zostało nam doręczone wezwanie do zapłaty, warto mieć też na uwadze, że możemy pojawić się w bazie prędzej, czy później.

Niezapłacone zobowiązania finansowe, czyli konsekwencje wpisu do bazy dłużników

Choć wpis do KRD to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu, warto mieć świadomość, z czym faktycznie wiąże się pojawienie się w Krajowym Rejestrze Długów. Oprócz czekającej na nas windykacji wpis taki jest też ostrzeżeniem dla wszystkich instytucji finansowych, takich jak banki, czy też firmy pożyczkowe, które sprawdzają klientów przed udzieleniem im kredytu. Dotyczy to także leasingodawców, dostawców internetu, czy ubezpieczycieli, a nawet dostawców usług telekomunikacyjnych. Wpis do KRD może więc sporo utrudnić, i nie chodzi tutaj o same pożyczki czy leasing, ale także tak prozaiczne czynności jak podłączenie internetu czy sieci komórkowej.

Co ważne, jeśli Twoja firma nawiązuje współpracę z różnymi podmiotami, jest też sprawdzana przez potencjalnych partnerów biznesowych. Wpis do KRD nie rokuje dobrze w kontekście przyszłej współpracy.

Co sprawia, że można pojawić się w rejestrze dłużników?

W rejestrze dłużników można pojawić się z wielu różnych, czasem, jak mogłoby się wydawać, błahych powodów. Najczęściej, do KRD trafiają osoby, które nie spłaciły pożyczek, kredytów czy leasingów. W rejestrze jest jednak również kategoria zadłużenia z pozakredytowych segmentów gospodarki. Są to na przykład sytuacje, w których nie została zapłacona polisa ubezpieczeniowa, czy rachunek za gaz. Oczywiście takie przypadki nie zdarzają się często, jednak jest to jak najbardziej możliwe.

Jedną z częściej spotykanych kategorii są długi w instytucjach publicznych, czyli wszystkie niespłacone mandaty, a także inne zobowiązania finansowe – jak na przykład zaległe alimenty, czy nieuregulowanie rachunku za jakąś usługę.

Warto przeczytać: Rodzaje działalności gospodarczej. W jakiej formie możesz prowadzić własny biznes?

Pobieranie danych ...