Jutro mija termin dla przedsiębiorców na złożenie ważnego wniosku do ZUS

Informacje o autorze

30 stycznia 2020
Udostępnij:

Pozostał raptem jeden dzień przedsiębiorcom na złożenie wniosku ZUS IWA. Jest on obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców, którzy między innymi zatrudniają co najmniej 10 pracowników.

Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Czasu pozostało bardzo niewiele, by odwiedzić ZUS. Jednak nie ma konieczności pojawienia się fizycznie w placówce, bowiem wszystkie niezbędne dokumenty można wysłać również drogą elektroniczną. Taki obowiązek mają wszystkie firmy, zatrudniające co najmniej 10 pracowników. Do 31 stycznia 2020 r. (piątek) muszą oni złożyć w ZUS dokument „ZUS IWA” z danymi potrzebnymi do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Przeczytaj! Historia Polaków, którzy sprzedają najdłuższe frytki na świecie

[mb_newsletter_box]

Kto musi złożyć dokument ZUS IWA?

Poza wcześniej już wspomnianym warunkiem, czyli zatrudnieniem co najmniej 10 pracowników, trzeba spełnić jeszcze dwa, by złożenie dokumentu ZUS IWA było obligatoryjne. Konieczne jest by taki przedsiębiorca był zgłoszony nieprzerwanie, jako podatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2020 r. Ponadto w dniu 31 grudnia 2019 roku musiał być wpisany do rejestru REGON.

Ważne! Jeśli żaden z pracowników nie podlegał takiemu ubezpieczeniu w poprzednim roku, nie ma konieczności składania informacji ZUS IWA.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Jak wypełnić ZUS IWA?

W dokumencie, jakim jest ZUS IWA powinno znaleźć się szereg podstawowych danych o firmie, a więc: rodzaj działalność gospodarczej według PKD, numer REGON, NIP, nazwa firmy. Jednak ponadto należy podać liczbę ubezpieczonych, liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, liczbę poszkodowanych przy pracy ogółem, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. To właśnie od tych danych uzależniona będzie wysokość składek na ubezpieczenie wypadkowe, jakie będzie obowiązywać przez następny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. Wniosek ZUS IWA znajdziesz tutaj.

Źródło: ZUS

Wysokość składek ustalana jest przez ZUS, jednak w przypadku nowych firm lub przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy składają ZUS IWA muszą oni zrobić to samodzielnie. Stopa procentowa składek na ubezpieczanie wypadkowe  w takim przypadku będzie zróżnicowana w zależności od poziomu ryzyka i plasować się będzie w przedziale od 0,67 proc. do 3,33 proc. Płatnicy, którzy robią to po raz pierwszy lub drugi, ustalają wysokość stopy procentowej w zależności od swojego PKD. Należy odczytać to z obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

W przypadku pozostałych płatników ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie danych przekazanych przez płatnika składek z ostatnich trzech lat.

Wypełniony dokument należy dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wysłania drogą listowną, na kopercie powinien być umieszczony napis „ZUS IWA”.

Kopie informacji ZUS IWA oraz ewentualne korekty należy przechowywać przez 10 lat od dnia ich przekazania do ZUS-u w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Polecamy

Więcej w tym dziale: