Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bezrobotni założyli w 2019 roku 30 tys. firm. Ile dotacji z urzędu pracy otrzymali?

Osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne mogą uzyskać wsparcie z urzędu pracy na założenie własnej działalności. W ubiegłym roku kwota bezzwrotnej dotacji sięgała nawet blisko 30 tys. zł. Łącznie w 2019 roku urzędy pracy na ten cel przekazały ok. 660 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Dotacja z urzędu pracy w 2019 r.; Fot. FORUM/ Daniel Dmitriew

W ubiegłym roku osoby bezrobotne na rozpoczęcie własnej działalności mogli otrzymać nawet 29 589,54 zł z urzędu pracy. Kwota ta wynika z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która mówi, że wielkość tego dofinansowania nie może przewyższyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Środki te pochodzą z Funduszu Pracy, a przyznaje je starosta.

W 2019 roku liczba udzielonych bezzwrotnych dotacji osobom bezrobotnym na realizację własnego pomysłu na biznes wyniosła 32 240 na łączną kwotę 659 690 100 zł — wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i  Polityki Społecznej, do których dotarł portal MamBiznes.pl. Oznacza to, że średnio w kraju na jednego bezrobotnego (ubiegającego się o dotację) przypadło 20 461,85 zł. Jednak wielkość ta jest mocno zróżnicowana pod względem kraju. Najwięcej wypłaconych środków zostało w województwie mazowieckim na łączną sumę 76 392 700 zł. Jednak to nie tam zostało najwięcej ich wypłaconych. To miano przypadło województwu śląskiemu, gdzie zostało udzielonych 3 662 bezzwrotnych dotacji.

O dotację na własną działalność z urzędu pracy jednak najlepiej było się starać w województwie łódzkim. To właśnie tam przyznawano średnio 22 547,65 zł. Po drugiej stronie zestawienia znaleźli się bezrobotni z województwa lubuskiego, bowiem wypłacana tam przeciętna dotacja, była najniższa w kraju (19 955,53 zł).

 

Jednak nie każdy otrzyma takie wsparcie, bowiem należy spełnić szereg kryteriów. Wśród nich należy wymienić:

  • przez ostatnie 12 miesięcy nie będzie można odmówić propozycji zatrudnienia czy też proponowanych form szkolenie realizowanych przez urząd pracy
  • przez ostatni rok również nie można prowadzić działalności gospodarczej. Oznacza to, że jeśli ktoś już prowadził wcześniej własną firmę, ale co najmniej rok temu to również może ubiegać się o dotacje,
  • nie można było dotychczas otrzymać z Funduszu Pracy środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolnicze
  • w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie można było być skazanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu
  • nie można złożyć wniosku do innego urzędu pracy

Więcej o tym, jak uzyskać dotację z urzędu pracy przeczytasz tutaj.

 

Najłatwiej jednak będzie można otrzymać dotację w województwie wielkopolskim. Tam aż blisko 7 proc. bezrobotnych otrzymało wspomnianą formę wsparcia. Natomiast najtrudniej uzyskać dotację w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie 2,38 proc. osób zarejestrowanych w urzędzie pracy otrzymało dotację na założenie własnej działalności.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
anonimus 30 sty 2020 (18:38)

celem tych firm jest wyciągnięcie kasy z budżetu, cel został zrealizowany. Więc aktualnie będą ponownie rejestrowane,aby ponownie zzrealizować cel. Więc w pewnym sensie dalej działają.