MamBiznes.pl

Zatrudnianie niepełnosprawnych

Pobieranie danych ...

Czasami zdajemy sobie sprawę z tego, że zatrudniając pracownika musimy patrzeć nie tylko na korzyści płynące z jego wykształcenia, doświadczenia czy umiejętności, ale również na koszty związane z jego zatrudnieniem. Dlatego w dobie bardzo małego wzrostu gospodarczego pracownik, dzięki któremu możemy trochę zaoszczędzić zdaje się być „na wagę złota”.

Z grupą tańszy

Osoby posiadające grupę inwalidzką są dlatego chętniej zatrudniani, bowiem koszty ich zatrudnienia (opłat ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, pensji itp.) są znacznie niższe. Jednak zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to również koszty, o których czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak na przykład konieczność przystosowania ich stanowiska pracy do ich możliwości.

Jednak dzięki rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 maja 2003 r. można liczyć na zwrot kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwrot tychże kosztów następuje ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Są to, jak już wspomniano, koszty poniesione przez pracodawców w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy stosownie do potrzeb osób niepełnosprawnych wynikających z ich niepełnosprawności oraz rozpoznania tych potrzeb przez służby medycyny pracy.

W rozporządzeniu tym określono również wzór wniosku i elementy umowy, dokumentację niezbędną do zwrotu kosztów oraz sposób i terminy rozpatrywania wniosków.

Koszty zwróci fundusz

Pracodawca może ubiegać się o zwrot dwojakiego rodzaju kosztów:

Aby to jednak mogło nastąpić, to powinien on złożyć wniosek do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jeśli pracodawcą jest starosta bądź prezydent miasta na prawach powiatu, to wniosek składa się do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem oddziału Funduszu, właściwego ze względu na siedzibę tego pracodawcy.

Wniosek

Do składanego wniosku, zarówno pracodawca, jak i starosta czy prezydent miasta na prawach powiatu, zobowiązani są dołączyć:

Oczywiście nie każdy pracodawca, mimo prawidłowo złożonego wniosku, może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Kryterium

Przy rozpatrywaniu wniosków o zwrot kosztów przystosowania stanowiska oraz o zwrot kosztów rozpoznania przez służby medycyny pracy bierze się pod uwagę w szczególności:

Niezależnie od tego, czy wniosek pracodawcy zostanie rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie, to organ wydający decyzję, ma obowiązek wnioskodawcę w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku wraz z kompletem dokumentów.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to w myśl rozporządzenia, w okresie 30 dni od dnia powiadomienia wnioskodawcy należy przeprowadzić negocjacje w zakresie warunków zwrotu kosztów przewidzianych do uwzględnienia w umowie.

Dostaniesz jak spełnisz warunki

Jak już zostało powiedziane, pracodawca może się starać zarówno o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, jak i o zwrot kosztów rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb danej osoby niepełnosprawnej. W pierwszym przypadku zwrot kosztów obejmuje:

Niezależnie od źródła otrzymania środka trwałego przystosowania stanowiska musi być dokonane w sposób umożliwiający wykonywanie przez pracownika niepełnosprawnego powierzonych czynności na poziomie porównywalnym z analogicznymi czynnościami wykonywanymi przez pracownika pełnosprawnego.

Zakup tych środków dokumentuje się fakturą lub dowodem wpłaty.

Natomiast udokumentowania wytworzenia środka trwałego dokonuje się przedstawiając ocenę techniczną rzeczoznawcy wraz z dokonaną przez niego wyceną, przy czym koszty tej oceny i wyceny ponosi wnioskodawca.

Drugi przypadek, czyli zwrot kosztów rozpoznania przez służby medycyny pracy obejmuje co niżej następuje:

Ponadto, należy zwrócić uwagę, że zwrotem kosztów przystosowania stanowiska i rozpoznania nie obejmuje się kwoty podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT.

Umowa

Po zakończeniu negocjacji związanych ze zwrotem kosztów zawiera się umowę o przystosowanie stanowiska i rozpoznanie.

Umowa ta winna w szczególności określać następujące rzeczy:

Ważne wystąpienie

Mimo dokonania wszystkich formalności wnioskodawca bez tak zwanego wystąpienia nie może otrzymać środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z § 6. 1. rozporządzenia w celu uruchomienia środków wnioskodawca występuje odpowiednio do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu bądź też do Prezesa Zarządu Funduszu. Do takiego wystąpienia należy dołączyć kilka niezbędnych informacji:

Ponadto na tej podstawie starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu występuje do Państwowej Inspekcji Pracy o wydanie opinii o przystosowanym stanowisku.

Zobowiązany jest on do dołączenia do takiego wystąpienia kopii przeprowadzonego rozpoznania, jeżeli zostało przeprowadzone.

Pobieranie danych ...