Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Finansowanie dla funduszy venture capital od PFR Ventures. Pierwsze nabory zostały już zaplanowane

funduszy venture capital

Jeszcze pod koniec roku, PFR Ventures informował o nowym finansowaniu dla funduszy venture capital. Pierwszy nabór został wydłużony do 29 lutego 2024 roku.

Jak informowaliśmy jeszcze w grudniu, kapitał publiczny dla funduszy venture capital wyniesie 2 mld zł. Ponadto, aniołowie biznesu przeznaczą na inwestycje dodatkowy 1,1 mld zł. Kapitał może trafić do około 40 funduszy VC. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki. Nowy kapitał pozwoli na stymulowanie finansowania dla startupów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na rynku funduszy venture capital sfinalizowano 399 transakcji w porównaniu do 435 zrealizowanych w 2022 roku.

Zgodnie z nowym harmonogramem PFR Ventures, zgłoszenia w ramach pierwszego naboru zostały przedłużone do 29 lutego 2024 roku. Kolejny ma rozpocząć się 8 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia. „Zmiana związana jest z prośbami płynącymi od zespołów zarządzających. Naszą intencją nadal pozostaje sprawna ocena ofert, podpisanie umów i uruchomienie środków z FENG tak szybko, jak tylko będzie to możliwe” – czytamy na stronie PFR Ventures.

Warto przeczytać: Nowe finansowanie dla funduszy venture capital od PFR Ventures. W 2024 roku może nastąpić ożywienie na rynku startupów

Finansowanie dla funduszy VC

2023 rok nie był najlepszy pod względem liczby transakcji na rynku funduszy VC. Łączna kwota, którą przeznaczono na inwestycje wyniosła 2,1 mld zł. W tym roku sam kapitał publiczny przeznaczony dla funduszy ma wynieść 2 mld zł. Swoje dołożą aniołowie biznesu, bo 1,1, mld zł. Pozwoli to na wsparcie około 40 funduszy VC.

„Rynek VC jest motorem finansowania innowacji. PFR w ostatnich latach stał się największym inwestorem instytucjonalnym w fundusze PE/VC w tej części Europy. Od początku mówiliśmy, że kluczowe jest, aby środki były dostępne na każdym etapie rozwoju firmy oraz długoterminowo. Dlatego to ważne, że PFR Ventures startuje z kolejnym duży programem finansowanym ze środków UE w ramach FENG. Zamierzamy zainwestować około 2 miliardy złotych w 40 zespołów zarządzających. Wśród nich ponownie znajdą się tzw. first-time teams, ale kapitał trafi także do istniejących już zespołów zarządzających, które będą uruchamiać swoje kolejne fundusze” – zapowiadał w grudniu Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pierwsza seria naborów w ramach pięciu dostępnych programów została wydłużona do 29 lutego 2024 roku. Natomiast druga została zaplanowana na 8 kwietnia i powinna potrwać do 19 kwietnia. Na stronie PFR Ventures dostępne są również wszystkie wymagane dokumenty związane z poszczególnymi programami:

  • PFR Starter: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.
  • Biznest: podobnie jak PFR Starter. Dodatkowo aktywizacja inwestorów prywatnych i transfer wiedzy od osób z dużym doświadczeniem rynkowym.
  • Otwarte Innowacje: inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa z komponentem B+R+I znajdujące się na zarówno na wczesnych jak i dalszych etapach rozwoju.
  • KOFFI: inwestowanie poprzez pośredników finansowych w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie wzrostu, rozwoju, ekspansji, będące w fazie rozszerzania działalności lub realizacji nowych projektów, a także przechodzące na nowe rynki lub na nowe rozwiązania.
  • CVC: dostarczenie kapitału innowacyjnym spółkom poprzez Fundusze CVC (corporate venture capital) wraz ze środkami inwestorów korporacyjnych.

Warto przeczytać: Fundusze venture capital ograniczyły finansowanie startupów w 2023 roku. Sytuacja może się niedługo poprawić

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.