Nowoczesny system magazynowy plus ERP – to klucz do sukcesu w commerce

Zadowolenie klienta w branży e-commerce jest wypadkową ceny i czasu realizacji zlecenia. Oczywiście im niższa cena i szybsza przesyłka, tym lepiej.  Zobacz, jaki wpływ na czas realizacji zleceń ma program magazynowy w połączeniu z systemem ERP.

WMS i ERP – komplementarny system w e-commerce

Rynek e-commerce na całym świecie w ostatnim czasie rozwija się w zawrotnym tempie, nie tylko z powodu pandemii wirusa Sars-Cov-2. Coraz większa konkurencja w handlu internetowym sprawia, że każdy element prowadzonego biznesu staje się równie istotny, jak cena i jakość oferowanych produktów. To w końcu satysfakcja klienta wynika nie tylko z atrakcyjnych warunków zakupu, ale także czasu otrzymania przesyłki. Klienci nie są zbyt cierpliwi, jeśli już coś kupią i zapłacą, to chcieliby mieć swoją wymarzoną rzecz właściwie już. Jeśli szybko dostaną przesyłkę, są nie tylko gotowi do naszego sklepu zajrzeć powtórnie, ale także rekomendować go znajomym. To wszystko sprawia, że warto zadbać o ten aspekt prowadzenia elektronicznego biznesu. Najlepiej inwestując w nowoczesny program magazynowy, który w połączeniu z systemem ERP pozwoli usprawnić procesy magazynowe, a co za tym i idzie, przyczyni się do szybszej realizacji zleceń. Odpowiedni program do zarządzania magazynem to sine qua non sprawnej realizacji zleceń w e-commerce. Ma ogromne znaczenie w obszarze dostarczania i rozliczania zamówień, obsługi klienta w tym zwrotów i reklamacji oraz w uzupełnianiu wyprzedanych towarów.  Głównymi czynnikami, jakie należy uwzględnić przy wyborze programu magazynowego, powinna być łatwość obsługi oraz szybkość wdrożenia pracowników odpowiedzialnych za jego obsługę.

WMS – sposób na automatyzację procesów logistycznych w e-commerce

W dużych i średnich firmach posiadających magazyny o wielopoziomowej strukturze, gdzie codziennie wykonuje się dużo wieloetapowych procesów, znaczenie sprawnego i intuicyjnego w obsłudze programu magazynowego klasy WMS jest ogromne. Trzeba pamiętać, że logistyka sklepu internetowego jest o wiele bardziej skomplikowana, niż by się to z pozoru mogło wydawać. Nie ogranicza się tylko do przyjmowania i wydawania towarów. Na to przedsięwzięcie składa się wiele, nieraz wieloetapowych procesów. Przedsiębiorcy muszą mieć pod kontrolą nie tylko aktualne stany magazynowe, ale także monitorować proces zaopatrzenia u swoich dostawców, realizować procesy pakowania, komplementacji i dostawy – wysyłki do klienta, jak najszybciej, jak to możliwe. Ponadto, co jest niestety integralnym elementem prowadzenia działalności handlowej, załatwiać zwroty i reklamacje. Skrócić czas realizacji zamówień można inwestując w sprawdzony program magazynowy, choćby system Comarch ERP Optima z modułem Comarch WMS do zarządzania magazynem.

Zarządzanie magazynem w sklepie internetowym

Wśród przedsiębiorców niezmienną popularnością od lat cieszy się Comarch ERP Optima Handel, moduł usprawniający sprzedaż oraz magazynowanie, także w branży e-commerce. Dzięki pełnej kontroli procesów logistycznych w przedsiębiorstwie można znacznie podnieść efektywność zarządzania towarami w magazynie i lepiej kontrolować stan towarów i zamówień. Swoją opinią na temat korzyści z zastosowania tego programu podzielił się z nami Mateusz Miągowski, kierownik działu e-commerce w firmie Debiut Plus, która korzysta z wersji e-sklepu w modelu b2b, mówi: „Prowadząc wielokanałową sprzedaż w Internecie należy przede wszystkim zagwarantować, że w swojej konfiguracji wyróżniamy pewien system nadrzędny, który zarządza stanem magazynowym w jednym lub większej liczbie magazynów. W naszym przypadku rolę takiego systemu pełni program Comarch ERP Optima, a w zasadzie jego moduł Handel. To dzięki temu rozwiązaniu mamy automatyczną synchronizację stanów magazynowych, cen, nazw, opisów i atrybutów we wszystkich kanałach e-commercowych, wliczając w to Allegro, Ceneo, sklep internetowy oraz wszystkie integracje z marketplace’ami bazujące na plikach XML„.

System ERP plus WMS – korzyści dla firmy

Program ERP to zintegrowany system do zarządzania przedsiębiorstwem w takich obszarach, jak księgowość, kadry, produkcja czy logistyka – poprzez moduły do obsługi magazynu jak np. system WMS. Za sprawą automatyzacji wielu procesów w zakresie realizacji zamówień, sklepy internetowe mogą znacznie skrócić czas przyjęcia i wydawania towarów. Zastosowanie tego systemu ma także wpływ na ograniczenie liczby błędów. Z kolei system zarządzania magazynem (ang. warehouse management system), taki jak oprogramowanie WMS to nowoczesne narzędzie, z którego pomocą można usprawnić pracę magazynu. System scala, koordynuje i optymalizuje szereg procesów magazynowych w takich strefach jak przyjęcia, kontrolowanie stanów magazynowych, rotacja artykułów, zarządzanie lokalizacją, etykietowanie, kompletacja zamówień, ilość towarów, wydania itd. Firma Comarch, jeden z największych w Polsce dostawców zintegrowanych narzędzi do zarządzania firmą oferuje system WMS, jako pakiet dwóch rozwiązań – Comarch WMS Zarządzanie oraz Comarch WMS Magazynier. W połączeniu tworzą optymalny system informatyczny do obsługi rozległych magazynów wysokiego składowania. Dzięki integracji aplikacji WMS z systemem ERP firma może w pełni kontrolować przepływ towarów. Aplikacja umożliwia optymalne rozplanowanie obowiązków pracowników i wykorzystanie tylko niezbędnej liczby pracowników. 

Podsumowanie

Wydaje się, że w obszarze e-commerce, a szczególnie w aspekcie logistyki, program WMS należy traktować komplementarnie wobec systemów ERP. Ich łączne zastosowanie gwarantuje efekt synergii, z którego wynika szereg korzyści związanych ze sprawniejszym rozliczaniem sprzedaży wraz z jej ewidencją (płatności, inwentaryzacje), oszczędnością czasu – większe tempo dostaw, planowaniem zaopatrzenia, współpracą z kurierami, oraz niższymi kosztami administracji i przede wszystkim mniejszą liczba pomyłek.

Wybierz odpowiedni program magazynowy od Comarch : https://www.comarch.pl/erp/magazyn/ 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*