Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy jest możliwe dofinansowanie firm jednoosobowych?

Zarówno założenie, jak i później prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza pod względem finansowym. W tym przypadku przedsiębiorca musi bowiem sam zdobyć środki na rozwinięcie biznesu i są to zwykle niemałe sumy. Warto więc wiedzieć, że w Polsce można się ubiegać o dofinansowanie firm jednoosobowych i poniżej podpowiadamy, gdzie to zrobić.

Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w Polsce każdego miesiąca powstaje średnio 30 tysięcy nowych firm i większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Trudno się temu dziwić, ponieważ założenie JDG jest najprostsze pod względem formalnym. Można to zrobić nawet za pośrednictwem banku, przy okazji zakładania konta firmowego.

Banki proponują przedsiębiorcom także różne kredyty na start i potem na rozwijanie działalności. Nie każdy jednak ma zdolność kredytową, aby z nich skorzystać. W takim przypadku pomocne mogą być więc różne dotacje oferowane choćby przez państwo, czy też Unię Europejską.

Jakie są dotacje dla firm jednoosobowych w 2023?

Zacznijmy od wyjaśnienia, jakie są w ogóle możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie firm jednoosobowych w 2023 r. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo i obejmują one przeróżne formy wsparcia. Wśród nich są bowiem zarówno te zwrotne, jak i bezzwrotne, a także przeznaczone dla przedsiębiorstw w różnej fazie rozwoju. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 • dofinansowanie z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności,
 • dotacje i pożyczki na start od państwa np. z Banku Gospodarstwa Krajowego,
 • dotacje unijne dla przedsiębiorców i różne programy Unii Europejskiej pomagające uzyskać finansowanie w banku firmom bez zdolności kredytowej.

To nie wszystko, ponieważ oprócz publicznych form wsparcia przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na rozwój swojego biznesu także od prywatnych inwestorów np. w ramach crowdfundingu.

Dofinansowanie firm jednoosobowych na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy

Potrzebując środków na założenie działalności gospodarczej, warto w pierwszej kolejności udać się do lokalnego urzędu pracy. Można się tam ubiegać o dotację do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a więc nawet o około 40 tys. zł. Jest to maksymalna kwota dotacji, ponieważ w niektórych urzędach może być proponowana w znacznie niższej wysokości.

Ma ona charakter bezzwrotny i może być przeznaczona np. na zakup niezbędnych urządzeń do prowadzenia biznesu (w tym także sprzętu biurowego), a także na pomoc prawną, czy usługi doradcze. Środki są przyznawane wyłącznie na konkretne cele wyszczególnione we wniosku i potem należy się z nich rozliczyć, w ciągu 2 miesięcy od założenia firmy.

Takie dofinansowanie z urzędu pracy obwarowane jest jednak wieloma warunkami. Mogą się o nie bowiem ubiegać wyłącznie:

 • osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne,
 • opiekunowie osoby niepełnosprawnej, którzy nigdzie nie pracują i poszukujący pracy,
 • absolwenci centrum lub klubu integracji społecznej.

Co ważne, o dofinansowanie na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej należy wnioskować jeszcze przed rejestracją firmy w CEIDG. To nie wszystko, ponieważ dotacja nie przysługuje osobom, które skorzystały już z innych dotacji z Funduszu Pracy i które prowadziły firmę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jeśli uda się otrzymać wsparcie z PUP, należy pamiętać nie tylko o konieczności rozliczenia wydatków. Dodatkowym wymogiem jest prowadzenie działalności gospodarczej przez kolejne 12 miesięcy. Nie można jej zatem wcześniej zamknąć, ponieważ urząd będzie miał wówczas prawo żądać zwrotu udzielonych środków.

Dowiedz się więcej: Jak założyć firmę jednoosobową przez internet? Krok po kroku

Preferencyjne pożyczki na założenie działalności gospodarczej od państwa

Państwo proponuje dofinansowanie firm jednoosobowych także w innej formie – preferencyjnej pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest ona udzielana w ramach Rządowego Programu Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie, którego szczegółowe zasady opisane są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Najważniejsze parametry pożyczki są następujące:

 • kwota – od 1000 do 129 000 zł,
 • okres spłaty – od 1 do 84 miesięcy,
 • oprocentowanie – 0,25 lub 0,1 stopy redyskonta weksli NBP, w zależności od rodzaju podejmowanej działalności gospodarczej.

Największym atutem pożyczki jest niski koszt jej zaciągnięcia. Aktualnie (lipiec 2023 r.) stopa redyskontowa weksli NBP wynosi bowiem 6,8 proc., zatem oprocentowanie pożyczki może wynieść 1,7 lub 0,68%. Pożyczając zatem np. 50 000 zł na okres 24 miesięcy, będzie trzeba zapłacić zaledwie 885,42 zł odsetek. Co więcej, pożyczkę można zacząć spłacać nawet po roku od jej zaciągnięcia, ponieważ program przewiduje możliwość skorzystania z karencji.

O pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą się jednak i w tym przypadku ubiegać tylko niektóre osoby:

 • studenci ostatniego roku studiów,
 • absolwenci szkół i uczelni wyższych poszukujący pracy, do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
 • osoby bezrobotne,
 • opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Chcąc wnioskować o taką preferencyjną pożyczkę, należy najpierw znaleźć instytucję obsługującą program. Ich lista znajduje się na stronie BGK.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje założenie własnej firmy?

Dotacje dla firm jednoosobowych z Unii Europejskiej

Warto też wiedzieć, że początkujący przedsiębiorcy mogą się ubiegać o różne dotacje unijne. Środki na założenie działalności gospodarczej można pozyskać między innymi w ramach różnych programów regionalnych.

Ciekawą formą wsparcia są także preferencyjne pożyczki, kredyty i poręczenia dostępne w ramach tzw. inicjatywy JEREMIE. Mogą z nich skorzystać początkujące startupy nieposiadające zdolności kredytowej w województwach: mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

A czy można dostać dotację na istniejącą firmę? Jak najbardziej, ponieważ istnieją różne programy unijne wspierające rozwój przedsiębiorstw, również tych najmniejszych. Przykładem może być Program FENG – Ścieżka SMART, dzięki któremu małe i średnie firmy mogą się ubiegać o fundusze europejskie na tzw. badania B+R oraz różnego rodzaju innowacje. W praktyce można dostać dotację pokrywającą do 80% kosztów kwalifikowanych np. zakupu nowoczesnych maszyn i urządzeń, czy też promocji firmy za granicą.

Inne możliwości dofinansowania firmy jednoosobowej

Środki na rozwój biznesu przedsiębiorcom proponuje nie tylko państwo i Unia Europejska. Dofinansowanie firm jednoosobowych oferują bowiem także różne niepubliczne instytucje, a nawet prywatni inwestorzy. Szukając wsparcia finansowego, warto zainteresować się w szczególności takimi rozwiązaniami jak:

 • fundusze venture capital, które inwestują głównie w przedsiębiorstwa innowacyjne, na wczesnym etapie rozwoju,
 • anioły biznesu, czyli osoby prywatne angażujące swój własny kapitał w ciekawe przedsięwzięcia biznesowe,
 • platformy crowdfundingowe, na których można zebrać fundusze od indywidualnych inwestorów,
 • inkubatory przedsiębiorczości – oferują one różne formy pomocy w rozpoczęciu działalności np. tani lokal, obsługę księgową, czy też możliwość wypróbowania biznesu bez zakładania firmy.

Dowiedz się więcej: Źródła finansowania działalności gospodarczej: 16 możliwości.

Jak widać, przedsiębiorcy w Polsce mają mnóstwo możliwości zdobycia funduszy na realizację swoich pomysłów biznesowych i pokrycia kosztów założenia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ze wszystkich co prawda łatwo skorzystać, ale na pewno warto spróbować po nie sięgnąć, by dzięki temu mieć po prostu łatwiejszy start na mocno konkurencyjnym rynku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Claudia Klein 4 wrz 2023 (13:39)

Witam, nazywam się Claudia Klein, jestem dyrektorem finansowym, udzielam pożyczek i innych usług finansowych oraz reprezentuję Spotcap Global Financial Services.

Spotcap Global Financial Services to kompleksowa i godna zaufania firma pożyczkowa, która oferuje wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, takie jak; Pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych. Jeśli pilnie potrzebujesz usług pożyczkowych, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | [email protected] | lub wyślij SMS-a na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819 | i uzyskaj pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.