Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Cykl Edukacyjny: metale przemysłowe, towary rolne. Czym charakteryzuje się rynek surowców?

inwestowanie w surowce

Choć złoto jest uważane za „bezpieczną przystań” dla inwestorów w trudnych czasach, to nie jest to jedyny surowiec, w którym można lokować swój kapitał. W dzisiejszym cyklu edukacyjnym omówimy pokrótce rynek surowców.

Surowce energetyczne, metale przemysłowe, metale szlachetne czy towary rolne. To jeden z podstawowych podziałów surowców na rynku, więc jak widać jest on dość szeroki. I dzięki temu możliwości inwestycyjnych jest również wiele. Do pierwszej kategorii można zaliczyć chociażby ropę naftową czy gaz ziemny. Do metali przemysłowych można zaliczyć miedź czy nikiel, a wśród szlachetnych znajdziemy srebro czy wspomniane już złoto. Wśród towarów rolnych znajdziemy pszenicę, ryż czy kawę.

W dzisiejszym i jednocześnie ostatnim Cyklu Edukacyjnym: Inwestowanie Oszczędności przedstawimy możliwości lokowania kapitału na rynku surowców.

Warto przeczytać: Cykl Edukacyjny: złoto jako bezpieczna przystań i ochrona kapitału przed inflacją

Zależność cen surowców

Warto na początku zapamiętać, że inwestując przykładowo w ropę naftową, nie stajemy się nagle specjalistami od całego rynku surowców. Biorąc pod uwagę jego zróżnicowane, często wpływ na ceny będzie inny. Jednak są podstawowe zasady na rynku, które definiują w pewien sposób ceny. Pierwszym z nich jest oczywiście popyt oraz podaż. W przypadku gdy podaż danego surowca jest ograniczona, a popyt zaczyna rosnąć, to ceny mają tendencję wzrostową. Natomiast gdy występuje nadwyżka podaży w stosunku do popytu, to ceny z reguły spadają.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny surowców są warunki pogodowe. Warto tutaj wskazać przykład ostatniego wzrostu cen kakao. Pod koniec kwietnia cena za tonę wyniosła około 11 tys. dolarów. Tak gwałtowny wzrost cen wynikał głównie ze słabych zbiorów w Afryce, które są wywołane problemami klimatycznymi. W przypadku towarów rolnych silny wpływ na kształtowanie cen mogą być nagłe zmiany pogody – susza bądź ulewne deszcze. Ponadto, surowce są podatne na sezonowość.

Pisząc o inwestowaniu w złoto, wskazywaliśmy, że warto znać aktualną sytuację makroekonomiczną oraz geopolityczną. Ta zasada dotyczy całego rynku surowców. Polityka banków centralnych, w szczególności amerykańskiej Rezerwy Federalnej, nie pozostaje bez wpływu na światową gospodarkę. Warto pamiętać, że ceny surowców są w dużej mierze zależne od kondycji globalnej gospodarki.

Inwestowanie w surowce

Skoro już wyjaśniliśmy od jakich czynników są zależne ceny, warto wymienić popularne surowce, w które można inwestować. Pokrótce omówimy każdą z kategorii.

Surowce energetyczne

Do surowców energetycznych zaliczamy między innymi ropę naftową, gaz ziemny oraz węgiel. Najpopularniejszym w przypadku tej kategorii jest oczywiście ropa. Zdaniem niektórych jest to najważniejszy surowiec na świecie. Warto wiedzieć, że ropa WTI (West Texas Intermediate) jest wydobywana w Stanach Zjednoczonych i dlatego stanowi punkt odniesienia cen w USA. Natomiast ropa Brent pochodzi z Morza Północnego i w głównej mierze odnosi się do Europy.

Najpopularniejszą formą inwestowania w ropę są kontrakty CFD, czyli instrumenty których cena jest oparta o aktualną cenę ropy. Możliwe jest również inwestowanie poprzez fundusze ETF czy też akcje spółek wydobywających ropę naftową.

Metale przemysłowe

Miedź, aluminium, cynk. To tylko kilka z metali przemysłowych, które są w centrum uwagi inwestorów. Pierwszy z nich jest równie ważny jak ropa naftowa. Jest on wykorzystywany między innymi przy produkcji pojazdów, budownictwie oraz elektronice. Polską spółką z ekspozycją na miedź jest oczywiście KGHM Polska Miedź.

Podobnie jak w przypadku ropy, inwestorzy zainteresowani miedzią mają szeroki wachlarz instrumentów do wyboru. Mowa znów o kontraktach CFD, funduszach ETF oraz spółkach wydobywczych. Przykładowo fundusz Global X Cooper Miners ETF jest największym, który skupia blisko 40 spółek wydobywających miedź.

Metale szlachetne

Jak już wspomnieliśmy, do metali szlachetnych można zaliczyć szeroko omawiane złoto, srebro, platynę oraz pallad. Oczywiście najpopularniejszym z nich jest złoty kruszec, który został omówiony w oddzielnym artykule. Srebro natomiast jest uznawane przez niektórych za „młodszego brata” złota. Jest to również metal tańszy, bo jego cena za uncję kształtuje się obecnie na poziomie 29,2 tys. USD.

Warto pamiętać, że srebro nie jest uznawane za „bezpieczną przystań” jak złoto. Ponadto, nie jest ono w Polsce zwolnione z podatku VAT. Natomiast rynek palladu oraz platyny jest znacznie mniej płynny w porównaniu do złota. Inwestorzy chętni na inwestowanie w ten rodzaj metali szlachetnych mogą zdecydować się na fundusze ETF czy kontrakty CFD.

Towary rolne

Pszenica, cukier, bawełna. To tylko niektóre z towarów rolnych, w które można inwestować. Należy pamiętać, że inwestując w instrumenty finansowe nie staniemy się fizycznym właścicielem danego towaru. Rynek towarów rolnych jest zdecydowanie mniej popularny w porównaniu do złota czy ropy naftowej, jednak nadal interesują się nim inwestorzy.

Decydując się na inwestycje w surowce, warto zacząć od tych najpopularniejszych. Należy pamiętać z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie. Tym samym inwestowanie w surowce jest ostatnim materiałem z Cyklu Edukacyjnego: Inwestowanie Oszczędności.

Warto przeczytać: Cykl Edukacyjny: cyfrowa waluta, czyli inwestowanie w kryptowaluty. Z jakim ryzykiem mamy do czynienia?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.