Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć PIT na zasadach ogólnych?

Wielkimi krokami nadciąga termin, do kiedy każdy ma obowiązek złożenia swojego zeznania podatkowego. W tym poradniku wyjaśniamy jak należy rozliczyć podatek PIT na zasadach ogólnych.

Jak rozliczyć PIT na zasadach ogólnych?; Fot. Shutterstock/ Anna Stasia

Jednym z najpopularniejszych sposób rozliczania się z podatku dochodowego są zasady ogólne. Wyróżnia  je obecność dwóch stawek podatkowych. Jeszcze do niedawna było to 18 proc. i 32 proc. Jednak wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 30 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw za 2019 uległo to zmianie. Osobowy fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą za 2019 rok zapłacą podatek w wysokości 17,75 proc. oraz 32 proc. uzyskanego dochodu. Natomiast już w przyszłym roku, pierwsza stawka podatkowa ulegnie jeszcze większej obniżce, do 17 proc.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Wybór stawki podatkowej przy rozliczeniu podatku za 2019 rok jest uzależniony od wielkości uzyskiwanego dochodu. Zatem pierwszą z nich wybieramy, gdy dochody nie przekraczają kwoty 85 528,00 zł. Natomiast z wyższej stawki skorzystamy dopiero w momencie, gdy przekroczona zostanie wspomniana powyżej kwota.

Podstawa obliczenia podatku w złotych

W całym 2019 roku podatek wynosi

Ponad

Do

85 528 zł 17,75 proc. Minus kwota zmniejszająca podatek
85 528 zł 15 188,22 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 proc.

Jak rozliczyć?

Osobowa prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczająca się na zasadach ogólny musi złożyć sprawozdanie podatkowe w terminie od 15 lutego 2020 r. do 30 kwietnia 2020 r. W tym celu niezbędny będzie formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT B. W zeznaniu tym można także rozliczyć działalność nierejestrowaną (więcej o tym przeczytasz tutaj), ale również pozostałe dochody uzyskiwane przez przedsiębiorcę z innych tytułów, np. wynagrodzeń za pracę, z usług wykonywanych osobiście czy z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych. W formularzu wykazuje się również zasiłki z ZUS. Korzystając z zasad ogólnych przedsiębiorca może zmniejszyć kwotę podatku o liczne ulgi (ulga prorodzinna, wspólne rozliczenie z małżonkiem, bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko).

Należy pamiętać, że można liczyć się z karami w przypadku, gdy:

  • w zeznaniu podasz nieprawdę lub zataisz pewne informacje,
  • nie poinformujesz urzędu o zmianie danych,
  • nie złożysz zeznania lub zrobisz to po terminie.

Podatek, który przedsiębiorca musi zapłacić fiskusowi, należy go przekazać od tego roku na mikrorachunek podatkowy. Sprawdź, jak uzyskać numer rachunku. Natomiast nadpłatę urząd skarbowy zwróci w przeciągu 45 dni od daty złożenia deklaracji. W takim przypadku środki trafią już na konto firmowe.

PIT na zasadach ogólnych w pigułce

  1. Skala podatkowa obok podatku liniowego jest najpopularniejszą formą rozliczania się z fiskusem,
  2. Podatek płacimy od dochodu, czyli nadwyżki przychodów nad kosztami,
  3. O wyborze stawki podatkowej decyduje wielkość osiągniętego dochodu
  4. Formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-B należy przesłać fiskusowi w terminie od 15 lutego 2020 r. do 30 kwietnia 2020 r.
  5. Podatek należy zapłacić na mikrorachunek podatkowy
  6. Zwrot podatku nastąpi w przeciągu 45 dni od dnia złożenia deklaracji

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.