Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fiskus w tym roku nie wypełni jeszcze PIT za przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów nie zdążyło

Już w ubiegłym roku po raz pierwszy osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej nie musiały martwić się o rozliczenie swojej działalności. W tym roku do tego grona mieli dołączyć także przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Niestety mieli, bowiem Ministerstwo Finansów nie zdążyło ze zmianą ustaw.

Już od 15 lutego 2020 roku, jak co roku przedsiębiorcy będą musieli złożyć zeznanie podatkowe za 2019 rok. Jednak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się za pośrednictwem PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 miały już o tym obowiązku zapomnieć, bowiem fiskus sam wypełniłby formularz firmy. Zatem miałoby być podobnie jak w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli przedsiębiorca musiałby zatwierdzić lub odrzucić (lub nic nie robić, co automatycznie wiązałoby się z potwierdzeniem) przygotowanego przez fiskusa zeznania podatkowego.

Niestety nie mamy najlepszej wiadomości, bowiem ta usługa pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie wejdzie jeszcze w tym roku. – Od 15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT udostępnimy przygotowane dla ciebie zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W zakresie PIT-28 i PIT-36 — nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej — podano w oficjalnym komunikacie Majsterstwa Finansów. Ponadto w uzasadnieniu do rządowego projektu ustawy, opublikowanym na stronie Sejmu, można przeczytać „Usługa (Twój e-PIT- przyp. red.) nie znajdzie zastosowania do zeznań składanych przez podatników w związku z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej.” Co więcej, ciężko jest określić nawet kiedy w usłudze Twój e-PIT pojawiłyby się formularze dla przedsiębiorców. Problem z dotrzymaniem terminu wynikł ze zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi, a kolidują z nowym rozwiązaniem. Dlatego zdecydowano się opóźnić wprowadzenie usługi Twój e-PIT dla przedsiębiorców, aby uniknąć powstania dużej ilości błędów. W konsekwencji tego przedsiębiorcy wciąż będą musieli samodzielnie wypełnić formularz PIT za 2019 rok i złożyć go w terminie od 15 lutego 2020 r. do 30 kwietnia 2020 roku.

Warto jednak zauważyć, że w usłudze Twój e-PIT od tego roku znajdą się dodatkowo formularze PIT-28 oraz PIT-36. Pierwszy z nich dotyczy jednak osób fizycznych wynajmujących prywatne mieszkanie i dochody z tego tytułu mają opodatkowane podatkiem ryczałtowym. W drugim przypadku, czyli PIT-36 dotyczy osób, które doliczają przychody małoletnich lub zagraniczne dochody.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.