Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Zbliża się okres, gdy większość osób będzie musiała dokonać rozliczenia przed fiskusem. Ten obowiązek dotyczy również osób prowadzące działalność nierejestrowaną. Jak rozliczyć własną działalność nierejestrowaną za rok 2020? Oto wszystko powinna wiedzieć osoba, która korzystała z tej formy prowadzenia drobnego biznesu.

Osoba prowadząca drobny biznes, którego miesięczne obroty nie przekraczają połowy płacy minimalnej nie musi rejestrować firmy ani odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z dochodów uzyskanych dzięki działalności nierejestrowanej jednak należy rozliczyć się przed urzędem skarbowym

Fot. YAY Foto

Działalność nierejestrowana obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 2018 roku. W ramach tej formy działalności nie ma konieczności rejestrowania własnego biznesu, pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy połowy wartości minimalnego wynagrodzenia. Dla przypomnienia w 2018 roku w skali miesiąca przychód nie mógł przekroczyć 1050 zł, zaś w 2019 roku nie mógł przekroczyć kwoty 1125 zł w skali miesiąca.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Dodatkową zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Jednak skutkuje to brakiem prawa do bezpłatnego leczenia, wypłaty „chorobowego”, macierzyńskiego czy pieniędzy w razie wypadku przy pracy. Obowiązkowo płacony jest tylko podatek wynoszący 17,75  proc. (tylko w 2019 roku) lub 32 proc. Nie można zastosować stawki liniowej wynoszącej 19 proc. Więcej o skali podatkowej tutaj.

Uważaj na pułapkę ZUS-u w działalności nierejestrowanej

Rozliczenie działalności nierejestrowanej krok po kroku

Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT 36. Po uzupełnieniu podstawowych informacji o podatniku przechodzimy do rozliczenia działalności nierejestrowanej.

Fragment formularza PIT-36

Rubryka, w której podatnik powinien rozliczyć działalność nierejestrowaną znajduje się w dziewiątym punkcie dochodów podatnika. Na początek należy wypełnić łączną wartość przychodów uzyskanych w skali całego roku. Należy pamiętać jednak, że wielkość uzyskanych przychodów w 2019 roku z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć kwoty 13 500 zł w skali roku, ze względu na próg wynoszący 1125 zł w skali miesiąca oraz istnienie tej formy prawnej od 30 kwietnia 2018 roku. W 2020 roku kwota ta jednak wzrośnie i będzie ona wynosić już 1300 zł w skali miesiąca, czyli 15 600 zł w skali roku. Oznacza to wzrost o 15,5 proc. rdr.

Zobacz także Jak prowadzić dokumentację w działalności nierejestrowanej?

Kolejnym elementem są koszty uzyskania przychodu. Są to wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. W wielu przypadkach pomocne może okazać się dokumentowanie kosztów dowodami imiennymi, w których podane będą imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL.

Zobacz także Czy ulga zerowy PIT dla młodych obejmuje działalność nierejestrowaną?

Trzecia kolumna to dochód. Tutaj wystarczy odjąć przychody od kosztów, pod warunkiem, że wartość sprzedaży przewyższała koszty. W przeciwnym razie należy umieścić policzoną kwotę w czwartej rubryce „strata”.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

L.

11 marca 2019 Odpowiedz

Witam,

a w której rubryce mam wpisać kwotę podatku do zapłacenia i najważniejsze. Jak mam dokonać tej opłaty? US poda mi numer konta?

Avatar

Darzar

15 stycznia 2020 Odpowiedz

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego wpisz PESEL i otrzymasz rachunek do wypłaty

Avatar

ML

10 czerwca 2019 Odpowiedz

A co z VAT-em ?

Avatar

Kasia

21 stycznia 2020 Odpowiedz

A czy tu też obowiązuje kwota wolna od podatku?

Avatar

MM

24 lipca 2019 Odpowiedz

Ponawiam pytanie osoby „L.” ? Gdzie mam wpisać kwotę podatku, którą wyliczę do zapłaty za cały rok?

Avatar

Małgorzata

6 stycznia 2020 Odpowiedz

a czy można odliczyć w zeznaniu za 2019 stratę z działalności nierejestrowanej za 2018

Avatar

Marcel

19 lutego 2020 Odpowiedz

pracuję na etacie i zajmuję się hobbistycznie muzyką. Dostaję niewielkie tantiemy z ZAIKS oraz firmy zagranicznej która udostępnia moją muzykę w sieci (z zaiksu mam pit, z tej firmy nie) Musiałem kupić komputer bo stary uległ uszkodzeniu (do muzyki kupiłem stacjonalny PC) , inne rzeczy muzyczne zbierałem przez parę lat. Czy mogę to rozliczyć jako koszt tej działalności (niestety jest strata bo sprzęt drogi) i tym samym zmniejszyć swój podatek z pracy etatowej? KOmputer kupiłem przez allegro na 2o rat 0%. Czy odliczam proporcjonalnie raty miesięczne czy mogę całość od razu?

Avatar

R

25 lutego 2020 Odpowiedz

Mam kilka pytań do artykułu bo nie wszytsko rozumiem.
Zacznę po końca:
„Trzecia kolumna to dochód. Tutaj wystarczy odjąć przychody od kosztów….” – chyba powinno być na odwrót bo w podstawówce uczą, że odejmowanie nie jest przemienne czyli dochód = przychody – koszty uzyskania przychodu

Druga sprawa dotyczy ograniczenia wielkosci zarobku do 1/2 najniżeszej krajowej.
„Należy pamiętać jednak, że wielkość uzyskanych przychodów w 2019 roku z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć kwoty 13 500 zł w skali roku”

Czy to ograniczenie nie dotyczy raczej wielkości dochodu? Przycież gdyby przychody nie mogły być większe niż 13500zł rocznie to żadna działalność handlowa się do tego niekwalifikuje.

Avatar

Łukasz

27 lutego 2020 Odpowiedz

W przepisach jest wyraźny zapis o kwocie miesięcznego PRZYCHODU a nie dochodu. Ma tyć to „działalność na próbę” . Handel szybko uzyska ponad 1300 zł przychodu, ale przydatne może to być w niektórych usługach/korepetycjach …

Avatar

Justyna

11 marca 2020 Odpowiedz

Witam wraz z mężem pracujemy na umowę o.prace, chciałabym spróbować założyć działalność nierejestrowana, czy przychód z niej będzie się liczył podczas odliczania ulgi na dzieci( 2dzieci)

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*