Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Zbliża się okres, gdy większość osób będzie musiała dokonać rozliczenia przed fiskusem. Ten obowiązek dotyczy również osoby prowadzące działalność nierejestrowaną. Jak rozliczyć własną działalność nierejestrowaną?

Fot. YAY Foto

Działalność nierejestrowana obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 2018 roku. W ramach tej formy działalności nie ma konieczności rejestrowania własnego biznesu, pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy połowy wartości minimalnego wynagrodzenia. Dla przypomnienia w 2018 roku w skali miesiąca przychód nie mógł przekroczyć 1050 zł, zaś w 2019 roku nie mógł przekroczyć kwoty 1125 zł w skali miesiąca.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Dodatkową zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Jednak skutkuje to brakiem prawa do bezpłatnego leczenia, wypłaty „chorobowego”, macierzyńskiego czy pieniędzy w razie wypadku przy pracy. Obowiązkowo płacony jest tylko podatek wynoszący 17,75  proc. (tylko w 2019 roku) lub 32 proc. Nie można zastosować stawki liniowej wynoszącej 19 proc. Więcej o skali podatkowej tutaj.

Uważaj na pułapkę ZUS-u w działalności nierejestrowanej

Rozliczenie działalności nierejestrowanej krok po kroku

Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT 36. Po uzupełnieniu podstawowych informacji o podatniku przechodzimy do rozliczenia działalności nierejestrowanej.

Fragment formularza PIT-36

Rubryka, w której podatnik powinien rozliczyć działalność nierejestrowaną znajduje się w dziewiątym punkcie dochodów podatnika. Na początek należy wypełnić łączną wartość przychodów uzyskanych w skali całego roku. Należy pamiętać jednak, że wielkość uzyskanych przychodów w 2019 roku z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć kwoty 13 500 zł w skali roku, ze względu na próg wynoszący 1125 zł w skali miesiąca oraz istnienie tej formy prawnej od 30 kwietnia 2018 roku. W 2020 roku kwota ta jednak wzrośnie i będzie ona wynosić już 1300 zł w skali miesiąca, czyli 15 600 zł w skali roku. Oznacza to wzrost o 15,5 proc. rdr.

Zobacz także Jak prowadzić dokumentację w działalności nierejestrowanej?

Kolejnym elementem są koszty uzyskania przychodu. Są to wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. W wielu przypadkach pomocne może okazać się dokumentowanie kosztów dowodami imiennymi, w których podane będą imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL.

Zobacz także Czy ulga zerowy PIT dla młodych obejmuje działalność nierejestrowaną?

Trzecia kolumna to dochód. Tutaj wystarczy odjąć przychody od kosztów, pod warunkiem, że wartość sprzedaży przewyższała koszty. W przeciwnym razie należy umieścić policzoną kwotę w czwartej rubryce „strata”.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

L.

11 marca 2019 Odpowiedz

Witam,

a w której rubryce mam wpisać kwotę podatku do zapłacenia i najważniejsze. Jak mam dokonać tej opłaty? US poda mi numer konta?

Avatar

Darzar

15 stycznia 2020 Odpowiedz

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego wpisz PESEL i otrzymasz rachunek do wypłaty

Avatar

ML

10 czerwca 2019 Odpowiedz

A co z VAT-em ?

Avatar

MM

24 lipca 2019 Odpowiedz

Ponawiam pytanie osoby „L.” ? Gdzie mam wpisać kwotę podatku, którą wyliczę do zapłaty za cały rok?

Avatar

Małgorzata

6 stycznia 2020 Odpowiedz

a czy można odliczyć w zeznaniu za 2019 stratę z działalności nierejestrowanej za 2018

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*