Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Zbliża się okres, gdy większość osób będzie musiało dokonać rozliczenia przed fiskusem. Ten obowiązek dotyczy również osoby prowadzące działalność nierejestrowaną. Jak rozliczyć własną działalność nierejestrowaną?

Fot. YAY Foto

Działalność nierejestrowana obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 2018 roku. W ramach tej formy działalności nie ma konieczności rejestrowania własnego biznesu, pod warunkiem że wartość sprzedaży nie przekroczy połowy wartości minimalnego wynagrodzenia. Dla przypomnienia w 2018 roku w skali miesiąca przychód nie mógł przekroczyć 1050 zł, zaś w 2019 roku nie będzie mógł przekroczyć kwoty 1125 zł w skali miesiąca.

Sprawdź kwotę wolną od podatku

Dodatkową zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Jednak skutkuje to brakiem prawa do bezpłatnego leczenia, wypłaty „chorobowego”, macierzyńskiego czy pieniędzy w razie wypadku przy pracy. Obowiązkowo płacony jest tylko podatek wynoszący 18 proc. lub 32 proc. Nie można zastosować stawki liniowej wynoszącej 19 proc. Więcej o skali podatkowej tutaj.

Rozliczenie działalności nierejestrowanej krok po kroku

Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT 36. Po uzupełnieniu podstawowych informacji o podatniku, przechodzimy do rozliczenia działalności nierejestrowanej.

Fragment formularza PIT-36

Rubryka w której podatnik powinien rozliczyć działalność nierejestrowaną znajduje się w dziewiątym punkcie dochodów podatnika. Na początek należy wypełnić łączną wartość przychodów uzyskanych w skali całego roku. Należy pamiętać jednak, że wielkość uzyskanych przychodów w 2018 roku z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć kwoty 8400 zł w skali roku, ze względu na próg wynoszący 1050 zł w skali miesiąca oraz istnienie tej formy prawnej od 30 kwietnia 2018 roku. W 2019 roku kwota ta jednak wzrośnie i będzie ona wynosić już 1125 zł w skali miesiąca, czyli 13 500 zł w skali roku.

Kolejnym elementem są koszty uzyskania przychodu. Są to wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest jednak, aby je dokumentować dowodami imiennymi, w których podane będą imię, nazwisko i adres zamieszkania nabywcy. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL.

Trzecia kolumna to dochód. Tutaj wystarczy odjąć przychody od kosztów, pod warunkiem że wartość sprzedaży przewyższała koszty. W przeciwnym razie należy umieścić policzoną kwotę w czwartej rubryce „strata”.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

L.

11 marca 2019 Odpowiedz

Witam,

a w której rubryce mam wpisać kwotę podatku do zapłacenia i najważniejsze. Jak mam dokonać tej opłaty? US poda mi numer konta?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*