Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?

Zbliża się okres, gdy większość osób będzie musiała dokonać rozliczenia przed fiskusem. Ten obowiązek dotyczy również osób prowadzące działalność nierejestrowaną. Jak rozliczyć własną działalność nierejestrowaną za rok 2020? Oto wszystko powinna wiedzieć osoba, która korzystała z tej formy prowadzenia drobnego biznesu.

Osoba prowadząca drobny biznes, którego miesięczne obroty nie przekraczają połowy płacy minimalnej nie musi rejestrować firmy ani odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z dochodów uzyskanych dzięki działalności nierejestrowanej jednak należy rozliczyć się przed urzędem skarbowym

Fot. YAY Foto

Działalność nierejestrowana obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 2018 roku. W ramach tej formy działalności nie ma konieczności rejestrowania własnego biznesu, pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy połowy wartości minimalnego wynagrodzenia. Dla przypomnienia w 2018 roku w skali miesiąca przychód nie mógł przekroczyć 1050 zł, zaś w 2019 roku nie mógł przekroczyć kwoty 1125 zł w skali miesiąca.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Dodatkową zaletą prowadzenia działalności nierejestrowanej jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Jednak skutkuje to brakiem prawa do bezpłatnego leczenia, wypłaty „chorobowego”, macierzyńskiego czy pieniędzy w razie wypadku przy pracy. Obowiązkowo płacony jest tylko podatek wynoszący 17,75  proc. (tylko w 2019 roku) lub 32 proc. Nie można zastosować stawki liniowej wynoszącej 19 proc. Więcej o skali podatkowej tutaj.

Uważaj na pułapkę ZUS-u w działalności nierejestrowanej

Rozliczenie działalności nierejestrowanej krok po kroku

Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT 36. Po uzupełnieniu podstawowych informacji o podatniku przechodzimy do rozliczenia działalności nierejestrowanej.

Fragment formularza PIT-36

Rubryka, w której podatnik powinien rozliczyć działalność nierejestrowaną znajduje się w dziewiątym punkcie dochodów podatnika. Na początek należy wypełnić łączną wartość przychodów uzyskanych w skali całego roku. Należy pamiętać jednak, że wielkość uzyskanych przychodów w 2019 roku z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć kwoty 13 500 zł w skali roku, ze względu na próg wynoszący 1125 zł w skali miesiąca oraz istnienie tej formy prawnej od 30 kwietnia 2018 roku. W 2020 roku kwota ta jednak wzrośnie i będzie ona wynosić już 1300 zł w skali miesiąca, czyli 15 600 zł w skali roku. Oznacza to wzrost o 15,5 proc. rdr.

Zobacz także Jak prowadzić dokumentację w działalności nierejestrowanej?

Kolejnym elementem są koszty uzyskania przychodu. Są to wszystkie koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Należy pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek udokumentowania, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. W wielu przypadkach pomocne może okazać się dokumentowanie kosztów dowodami imiennymi, w których podane będą imię, nazwisko i miejsce zamieszkania nabywcy. Nie ma obowiązku podawania numeru PESEL.

Zobacz także Czy ulga zerowy PIT dla młodych obejmuje działalność nierejestrowaną?

Trzecia kolumna to dochód. Tutaj wystarczy odjąć przychody od kosztów, pod warunkiem, że wartość sprzedaży przewyższała koszty. W przeciwnym razie należy umieścić policzoną kwotę w czwartej rubryce „strata”.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Justyna 11 mar 2020 (10:49)

Witam wraz z mężem pracujemy na umowę o.prace, chciałabym spróbować założyć działalność nierejestrowana, czy przychód z niej będzie się liczył podczas odliczania ulgi na dzieci( 2dzieci)