Jaki jest limit płatności gotówką?

Pomimo że coraz częściej wybieramy opcję płatności bezgotówkowych, to jednak banknoty i monety wciąż mają swoich zwolenników. Jednak warto o tym pamiętać, że jest określony limit, do kiedy można zapłacić gotówką.

Limit płatności gotówką; Fot. Shutterstock/ Jacek Wojnarowski

O ograniczeniu płatności gotówkowych wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej mówi Prawo Przedsiębiorców. Zgodnie z art. 19 tejże ustawy, jednorazowa wartość transakcji może zostać dokonana za pomocą gotówki tylko do kwoty 15 tys. zł lub równowartości w walucie obcej. W takim przypadku wykorzystuje się średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedniego poprzedzającego dzień dokonania transakcji. Warto także wspomnieć, że limit ten jest kwotą brutto, a więc zawierającą już wszystkie podatki.

Przykład

Przedsiębiorca kupuje 2 maszyny od dwóch różnych producentów. Płaci za nie odpowiednio 2 000 euro i 5 000 euro (brutto). Transakcje mają miejsce w dniu 23.01.2020 roku.

By móc zakupić urządzenia za gotówkę, wartość pojedynczej transakcji nie może przekroczyć równowartości 15 tys. zł.

Średni kurs euro wg NBP (z dnia 22.01.2020 r.) wynosił 4,2370 zł

2 000 * 4,2370 = 8 474 zł

5 000 * 4,2370 = 21 185 zł

Oznacza to, że przedsiębiorca w pierwszym przypadku może kupić urządzenie za gotówkę, natomiast w drugim przypadku przekracza limit o blisko 6,2 tys. zł.

Ustawodawca zabezpieczył się także przed ewentualnym naciąganiem przepisu, bowiem nie można dzielić jednej płatności (jeśli łączna wartość transakcji przekracza 15 tys. zł). Zatem nie ma możliwości opłacenia najpierw gotówką (do 15 tys. zł) oraz reszty w postaci przelewu. W takim przypadku należy dokonać transakcji tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.

Pamiętaj o białej liście!

Dokonując jednak przelewu należy pamiętać, by dokonać go na rachunek wpisany na tzw. białą listę podatników. Jest to zestawienie numerów rachunków bankowych założonych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały ogłoszone w CEIDG. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Jeśli jednak zostanie wykonany przelew na rachunek inny niż podany w białej księdze, przedsiębiorca może zostać ukarany. W takim przypadku nie będzie mógł wykazać takiej płatności jako kosztu uzyskania przychodu. Co przyczyni się do zapłaty wyższego podatku dochodowego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*