Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Biała lista podatników VAT – co to, gdzie i jak sprawdzić?

Biała lista podatników to zupełnie nowe rozwiązanie. Dzięki niemu każdy może sprawdzić swojego kontrahenta. Jednak za nieprzestrzeganie nowych zasad mogą grozić konsekwencje. Dlatego warto sprawdzić każdą firmę.

Fot. YAY Foto/ mizar_21984

Od września 2019 roku funkcjonuje tzw. biała lista podatników VAT. Zawiera ona cenne informacje o przedsiębiorcach, dzięki czemu w łatwy sposób każdy można sprawdzić swojego kontrahenta. O innych sposobach przeanalizowania przedsiębiorcy bez wychodzenia z domu, z którym planujesz rozpocząć współpracę  przeczytasz tutaj. Wśród informacji, których można w nim znaleźć jest chociażby rachunek bankowy. Jest to o tyle istotne, że wpłata na inny rachunek niż ten podany w białej księdze VAT może skutkować dotkliwymi sankcjami.

Biała księga podatków VAT – co to?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi elektroniczny wykaz przedsiębiorców, czyli białą listę podatników. Warto zauważyć, że przytoczona lista obejmuje zarówno przedsiębiorców VAT, jak i tych, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT.

Biała lista podatników zawiera przede wszystkim numery rachunków bankowych przedsiębiorców, na które kontrahenci powinni dokonywać wpłat. Jednak to nie jedyna informacja, którą można tam znaleźć. Do pozostałych należy zaliczyć:

 • firmę (nazwę) lub imię i nazwisko;
 • numer, za którego pomocą podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;
 • numer REGON, o ile został nadany;
 • numer PESEL, o ile podmiot posiada;
 • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;
 • adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
 • adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo adres rejestracyjny, w przypadku braku adresu stałego miejsca prowadzenia działalności ‒ w odniesieniu do osoby fizycznej;
 • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;
 • imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL;
 • imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL;
 • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;

Nie bez przyczyny na pierwszym miejscu został wymieniony rachunek bankowy. Bowiem jest to najprostszy sposób by przedsiębiorca został ukarany. Ma to miejsce np. wtedy, gdy należności zostaną przelane na inne konto, niż to podane w białej księdze. Co więcej, jeśli kwota taka przekroczy 15 tys. zł, przedsiębiorca nie będzie mógł tego rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

Warto jednak zauważyć, że choć nowy system obowiązuje już od 1 września 2019 roku, to sankcje zaczną dopiero od 1 stycznia 2020 roku.

Gdzie i jak sprawdzić białą listę podatników?

Aby zajrzeć na białą listę podatników, wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Następnie wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, czyli konieczne jest wpisanie niezbędnych danych. Następnie zostaniesz przekierowany do szczegółowych informacji o firmie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Piotr 23 paź 2019 (08:28)

Kompletnie niepotrzebny w obrocie gospodarczym. Kolejny rejestr do zbierania informacji i inwigilowania przedsiębiorców.