Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można wykonać przelew natychmiastowy w weekend?

Przelew natychmiastowy co do zasady trafia na konto odbiorcy od razu po jego zleceniu przez nadawcę. Dzięki niemu możesz więc w ostatniej chwili opłacić faktury lub inne zobowiązania i uniknąć spóźnienia się z płatnością. A czy można wykonać taki przelew natychmiastowy w weekend? Jak się okazuje, jest to możliwe, ale trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Przelewy natychmiastowe okazują się niezwykle przydatne w prowadzeniu firmy. Nie tylko pomagają uniknąć problemów związanych z przekroczeniem terminu płatności zobowiązań, ale też przyśpieszają różne transakcje gospodarcze np. realizację zamówień na różne towary i usługi. Wybierając konto firmowe, zawsze warto więc sprawdzić, czy dany bank oferuje takie przelewy, a także ile one kosztują. Należy jednak mieć świadomość, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z ich realizacją i dotyczą one właśnie weekendów.

Czym jest przelew natychmiastowy i jak działa?

Przelew natychmiastowy jest specyficznym rodzajem przelewu bankowego, bo zgodnie z nazwą charakteryzuje się błyskawiczną realizacją transferu. Taki przelew trafia więc na rachunek odbiorcy zwykle w ciągu kilku chwil od jego zlecenia przez nadawcę, nawet jeśli ma on konto w zupełnie innym banku.

Warto tu przypomnieć, że standardowe przelewy zewnętrzne wychodzą z banku tylko 3 razy dziennie i tylko 3 razy dziennie są księgowane na kontach w bankach odbiorców. Co więcej, w każdej instytucji obowiązują inne godziny księgowań przelewów wychodzących oraz przychodzących (tzw. sesji), dlatego też czas ich realizacji między różnymi bankami może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.

W weekendy takie przelewy standardowe Elixir nie są księgowane w ogóle, a więc jeśli zleci się je np. w piątek po południu, docierają do odbiorcy dopiero w poniedziałek. Wyjątkiem są przelewy realizowane między dwoma rachunkami prowadzonymi w tym samym banku, ponieważ w ich przypadku nie obowiązują sesje Elixir i transfer środków odbywa się automatycznie bez względu na dzień tygodnia i godzinę.

Przelewy natychmiastowe działają tak samo jak takie przelewy wewnętrzne, pomimo że są realizowane między rachunkami w różnych bankach. Wszystko dlatego, że ich rozliczenie dokonuje się w ramach zupełnie innych systemów rozliczeniowych, najczęściej Express Elixir lub BlueCash.

Czy można zrealizować przelew natychmiastowy w weekend?

Co do zasady przelewy natychmiastowe Express Elixir oraz BlueCash mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. W ten sposób działają bowiem obsługujące je systemy. Jeśli więc zlecisz taki przelew natychmiastowy w weekend np. w niedzielę, to odbiorca powinien go otrzymać w ciągu kilkunastu sekund. Jednak aby tak się stało, muszą być spełnione pewne warunki.

Warunki wykonania przelewu natychmiastowego w weekend

Podstawowym warunkiem wykonania przelewu natychmiastowego jest to, aby oba banki – nadawcy i odbiorcy – uczestniczyły w danym systemie, a więc Express Elixir lub BlueCash. Tak naprawdę w obu systemach uczestniczą dzisiaj niemal wszystkie banki komercyjne w Polsce, a także wiele banków spółdzielczych. Są jednak pewne wyjątki ponieważ np. przelewów BlueCash nie obsługuje w ogóle Citi Handlowy, a kilka instytucji czasowo zaprzestało ich realizacji np. Bank Millennium.

Listy instytucji obsługujących przelewy natychmiastowe znajdziesz na stronach internetowych systemów Express Elixir i BlueCash. Warto je sprawdzać przed każdorazowym zleceniem takiego przelewu, ponieważ niektóre banki okresowo wycofują się z uczestnictwa w danym systemie.
To nie wszystko, gdyż chcąc wysłać przelew natychmiastowy w weekend, musisz spodziewać się dodatkowych ograniczeń.

Ograniczenia do wykonania przelewu natychmiastowego w weekend

Do najważniejszych przeszkód w wykonaniu przelewu natychmiastowego w sobotę lub niedzielę należy zaliczyć:

  • nieobsługiwanie przelewów natychmiastowych w weekend przez niektóre banki,
  • ograniczone godziny realizacji przelewów natychmiastowych w weekendy,
  • czasowa niedostępność bankowych serwisów transakcyjnych np. ze względu na prace konserwacyjne.

Musisz mieć świadomość, że przelewy natychmiastowe w weekend można zrealizować w większości banków bez problemu głównie w systemie Express Elixir. W przypadku BlueCash takich przelewów w soboty i niedziele nie obsługuje bowiem w ogóle wiele instytucji. Wśród nich są np. bank BNP Paribas oraz VeloBank.

Są też banki, które realizują przelewy natychmiastowe tylko w określonych godzinach np. mBank robi to tylko od 8:00 do 20:00 i to zarówno w odniesieniu do przelewów Express Elixir, jak i przelewów BlueCash.

Takie szczegółowe informacje na temat tego, który bank obsługuje przelewy natychmiastowe w weekend i w jakich godzinach to robi, zweryfikujesz najszybciej na wspomnianych wyżej stronach internetowych systemów Express Elixir i BlueCash. Znajdują się tam tabele, w których widnieją wszystkie potrzebne dane.

Pamiętaj jednak, że właśnie w weekendy wiele banków blokuje dostęp do bankowości elektronicznej ze względu na prace konserwacyjne. Niektóre robią to co kilka miesięcy, a inne nawet co tydzień. Bez takiego dostępu do serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej trudno Ci więc będzie zlecić przelew natychmiastowy w weekend. W niektórych bankach jest to co prawda możliwe za pośrednictwem infolinii, jednak wiąże się to z nieco wyższą opłatą.

Przed weekendem zawsze więc warto sprawdzić komunikaty swojego banku na temat ewentualnych przerw technicznych w dostępności do bankowości elektronicznej. Znajdziesz je np. na stronie logowania się do serwisu transakcyjnego lub w dziale aktualności na witrynie głównej banku.

Przelew natychmiastowy w koncie firmowym – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Przelew natychmiastowy jest na pewno bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, jednak ma też pewne minusy. W szczególności jako przedsiębiorca powinieneś pamiętać, że tego rodzaju przelew:

  • można go wysłać wyłącznie w PLN i tylko do banków działających na terenie Polski – nie zrealizujesz za jego pomocą zatem płatności do kontrahenta zagranicznego,
  • nie zawsze można za jego pomocą wysłać pieniądze do urzędu skarbowego lub ZUS – jest to możliwe głównie w ramach systemu Express Elixir, ale też nie we wszystkich bankach,
  • można go zrealizować tylko do określonej kwoty – ogólny limit dla Express Elixir wynosi 100 tys. zł, a BlueCash 20 tys. zł dla pojedynczej transakcji, ale w niektórych bankach jest on ograniczony np. tylko do kwoty 3000 lub 10000 zł,
  • jest zazwyczaj obarczony wysoką opłatą – dla klientów biznesowych opłata za przelew natychmiastowy zlecony w bankowości elektronicznej lub aplikacji wynosi średnio 10 zł.

Wiele takich ograniczeń zależy od banku, dlatego warto na nie zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, jakie konto firmowe wybrać dla swojej działalności. Mimo to ze względu na ich występowanie przelewy natychmiastowe dla wielu przedsiębiorców są więc wyłącznie rozwiązaniem awaryjnym. Najczęściej przydają się do regulowania jakichś wyjątkowo pilnych zobowiązań. Należy tutaj jednak pamiętać, że z reguły jeśli termin płatności zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą wypada w weekend, to można je opłacić w najbliższy dzień roboczy bez żadnych konsekwencji.

Jak jeszcze można wysłać pieniądze w weekend?

Warto też wiedzieć, że pieniądze w weekend można przesłać szybko nie tylko za pomocą przelewów natychmiastowych Express Elixir lub BlueCash. Można bowiem do tego wykorzystać także takie rozwiązania jak:

  • przelew na numer telefonu BLIK – warunkiem jego realizacji jest to, aby zarówno nadawca, jak i odbiorca przelewu miał na smartfonie zainstalowaną aplikację BLIK i uruchomioną funkcję przelewów na numer telefonu,
  • płatność PayPal na adres e-mail – w tym przypadku również obie strony płatności muszą mieć zarejestrowane konto PayPal,
  • przelew w aplikacji Revolut lub podobnej – chodzi tu o aplikacje do płatności online i wymiany walut, w ramach których zarejestrowani użytkownicy mogą sobie przekazywać transfery pieniężne w czasie rzeczywistym bez względu na porę dnia i dzień tygodnia.

Poza weekendem alternatywą dla przelewów natychmiastowych Express Elixir i BlueCash mogą być także przelewy Sorbnet dostępne w bankach. Są one realizowane w ciągu godziny, pod warunkiem że zleci się je do około godz. 15 w dzień roboczy. Co ważne, są one dedykowane klientom transferującym wysokie kwoty, jednak równie dobrze można za ich pomocą przesłać także niewielkie sumy pieniędzy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Brel 6 mar 2024 (16:22)

Poznałem światową firmę pożyczkową, która udzieliła mi pożyczki w wysokości 85 000 euro i dziś jestem właścicielem firmy, a moja rodzina ma się obecnie dobrze. Jeśli chcesz skontaktować się z jakąkolwiek firmą, wspomnij o zabezpieczeniu pożyczki bez zabezpieczenia, bez sprawdzania zdolności kredytowej, brak współsygnatariusza z jedynie 3,0% stopą procentową i lepszymi planami i harmonogramem spłat, uprzejmie prosimy o kontakt z Lapo. Można się z nimi skontaktować poprzez ich e-mail. [email protected]
Telegram: https://t.me/financelapo