Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wznowienie działalności gospodarczej. Sprawdzamy jak zakończyć okres zawieszenia biznesu

Wznowienie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą można zawiesić bezterminowo lub na określony czas. Sprawdzamy jak wznowić swój biznes.

W ubiegłym roku na zamknięcie działalności gospodarczych zdecydowało się 220 tys. przedsiębiorców. Idąc dalej, decyzję o zawieszeniu firmy podjęło 372,5 tys. osób. Wstrzymanie działalności gospodarczej może być bezterminowe lub na określony czas, wybór należy do przedsiębiorcy. Gdy postanowimy wrócić do prowadzenia swojego biznesu, możemy wznowić działalność zarejestrowaną w CEIDG.

Sprawdzamy jak w kilku prostych krokach wznowić zawieszoną działalność gospodarczą.

Warto przeczytać: Zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Jak wznowić działalność gospodarczą?

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie musi płacić zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Ponadto, nie jest zobowiązany do składania deklaracji ZUS ani VAT. Warto pamiętać, że w tym okresie nie można osiągać przychodów w związku z zawieszoną działalnością.

Tym samym, kiedy zdecydujemy się wznowić działalność gospodarczą, automatycznie są przywracane obowiązki przedsiębiorcy względem ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Reaktywowanie firmy może nastąpić w każdym momencie, jednak nie wcześniej niż 30 dni po zawieszeniu. Jeżeli wniosek zostanie złożony przed upływem tego terminu, należy wskazać w nim datę wznowienia późniejszą co najmniej o 30 dni od daty zawieszenia.

Warto pamiętać, że już przy składaniu wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej, można określić termin jej wznowienia. W takiej sytuacji proces ten następuje automatycznie, w terminie wskazanym we wniosku. Jeżeli chcemy skrócić bądź wydłużyć ten termin, przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia osobnego wniosku w tej kwestii.

„Wniosek o wznowienie działalności możesz złożyć przed, w dniu jak i po planowanej dacie wznowienia. Pamiętaj, aby zachować inne terminy (na przykład płatności składek czy zaliczek na podatek) wynikające z przepisów prawa. Jeśli planujesz wskazać datę wsteczną wznowienia i nie masz pewności, czy jest to możliwe w twoim przypadku, bo na przykład nie dokonałeś w tym czasie czynności obowiązkowych dla aktywnych przedsiębiorców – skontaktuj się z urzędem skarbowym oraz ZUS/ KRUS” – czytamy na stronie biznes.gov.

Wniosek do CEIDG można złożyć na trzy sposoby. Pierwsza możliwość to oczywiście online, wybierając usługę „zmień dane w CEIDG”. Można również złożyć wniosek w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Trzecie opcja to wysłanie listu poleconego z wypełnionym wnioskiem. Usługa jest bezpłatna.

Obowiązki po wznowieniu działalności

Wznowienie działalności gospodarczej oznacza powrót do wcześniejszych obowiązków. Przedsiębiorca musi powrócić do prowadzenia księgowości na zasadach, sprzed okresu zawieszenia. Tym samym przychody oraz koszty muszą być ewidencjonowane od dnia wznowienia działalności.

Sytuacja dotyczy również podatków. Podczas wznowienia działalności w trakcie roku, przy wyliczaniu pierwszej zaliczki na podatek dochodowy, należy uwzględnić przychody uzyskane w okresie zawieszenia lub koszty uzyskania przychodu poniesione z czasu zawieszenia. Można je również rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ewentualne przychody należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego po wznowieniu działalności.

Złożenie wniosku do CEIDG o wznowieniu działalności oznacza automatyczną informację do ZUS-u, dzięki czemu nie trzeba składać dodatkowych dokumentów w tym zakresie. Jednak działa to tylko wtedy, gdy podczas okresu zawieszenia nie nastąpiły zmiany, które mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń bądź wysokości składek. Wtedy należy samodzielnie zarejestrować się w ZUS, na co przedsiębiorca ma 7 dni od wznowienia.

Osoby, które chcą odwiesić swoją działalność gospodarczą, mogą w prosty sposób wznowić swój biznes. Wystarczy złożyć wniosek do CEIDG.

Warto przeczytać: Zamknięcie działalności gospodarczej. Oto co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o likwidacji firmy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.