Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Duża inwestycja firmy Microsoft. Gigant obejmie mniejszościowy pakiet udziałów w G42

g42

Wzmocnienie własnej pozycji w wyścigu sztucznej inteligencji. To ma wiązać się z najnowszym partnerstwem Microsoft. Amerykański gigant zainwestuje blisko 1,5 mld dolarów w firmę G42.

G42 jest firmą technologiczną z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej działalność opiera się na prowadzeniu centrów danych i sprzedaży aplikacji AI. Przedsiębiorstwo opracowało między innymi model języka arabskiego o nazwie Jais. Dzięki współpracy z Microsoft on i inne aplikacje AI stworzone przez G42 będą oferowane za pośrednictwem usługi Microsoft Azure. 

Inwestycja opiewa na kwotę 1,5 mld dolarów i zacieśnia współpracę pomiędzy podmiotami. Prezes Microsoftu Brad Smith zostanie członkiem zarządu G42. Firma Microsoft stanie się mniejszościowym udziałowcem arabskiej firmy.

Warto przeczytać: Ogromne inwestycje w startupy AI. Giganci technologiczni jak Microsoft czy Amazon nie chcą pozostać w tyle

Współpraca w cieniu kontrowersji

G42 do niedawna była w Stanach Zjednoczonych firmą, która budzi duże kontrowersje. Przez ostatnie miesiące jej działalność była przedmiotem drobiazgowego śledztwa. Jeden z posłów Izby Reprezentantów zarzucił firmie współpracę z chińskimi firmami z czarnej listy, między innymi z Huawei. Mike Gallagher domagał się wprost, by również G42 została wpisana na czarną listę dotyczącą handlu eksportowego. Przedstawiciele firmy zaprzeczyli wszystkim zarzutom.

W związku z kontrowersjami nawiązanie współpracy poprzedziło szczególne oświadczenie. Partnerstwo jest „poparte zapewnieniami złożonymi rządom Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w formie pierwszej w swoim rodzaju wiążącej umowy o stosowaniu najlepszych praktyk światowej klasy w celu zapewnienia bezpiecznego, godnego zaufania i odpowiedzialnego rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji”. Wszystko wskazuje na to, że w samą transakcję mocno zaangażowały się rządy Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Korzyści dla Microsoft i G42

Partnerstwo niesie ze sobą korzyści dla obu podmiotów. Microsoftowi zależy na wzmocnieniu swojej pozycji w dziedzinie dostarczania najlepszych rozwiązań sztucznej inteligencji. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być kluczowym centrum technologicznym w obszarze sztucznej inteligencji. G42 ma szansę stać się ważnym elementem tego planu.

Obie firmy zobowiązały się do utworzenia funduszu o wartości 1 mld dolarów. Zostanie on przeznaczony na rozwój programistów zajmujących się sztuczną inteligencją w regionie arabskim.

Warto przeczytać: Zaskakujący ruch w sektorze AI. Microsoft wspiera rywala ChatGPT

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.