Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowa ulga dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Rząd pracuje nad projektem Wakacje od ZUS

Wakacje od ZUS

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad projektem, który ma wprowadzić „wakacje od ZUS”. Mowa o trzech miesiącach „wolnego” w ciągu roku kalendarzowego od niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne dla jednoosobowych działalności gospodarczych.

Od 1 stycznia składka na ubezpieczenia społeczne wzrosła o ponad 180 zł. Wynika ona z prognozy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto na 2024 rok, która ma wynieść 7824 zł. Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wskazywał, że sektor MŚP może na tym mocno ucierpieć. Dlatego też sugerował, aby dać każdemu przedsiębiorcy możliwość zdecydowania czy chce płacić składki, czy chce oszczędzać na emeryturę samodzielnie.

Na ten moment rząd pracuje nad nowym projektem, który ma na celu wprowadzenie „wakacji od ZUS” dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Zakłada on aż trzy miesiące, w których przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z opłaty składki na ubezpieczenia społeczne. Z zapowiedzi ministra rozwoju i technologii, Krzysztofa Hetmana, można spodziewać się wprowadzenia nowych korzyści w 2025 roku, choć nie wyklucza on również drugiej połowy 2024 roku.

„Odpowiedzią na rosnące obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców będzie instytucja wakacji składkowych. Przewiduje ona, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego” – napisano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

AKTUALIZACJA (9.01): Rząd poinformował, że pracuje nad wakacjami od ZUS. Przedsiębiorca będzie mógł jednak skorzystać z ulgi tylko jeden miesiąc w ciągu roku, a nie jak wcześniej zakładano 3 miesiące.

Warto przeczytać: Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

Wakacje od ZUS dla JDG

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ministerstwa rozwoju i technologii, który ma wprowadzić „wakacje od ZUS”. Planowana data przyjęcia przez Radę Ministrów to jeszcze I kwartał 2024 roku. Dlatego też z zapowiedzi ministra Krzysztofa Hetmana wynika, że jednoosobowe działalności gospodarcze będą mogły skorzystać z nowej ulgi w drugiej połowie roku bądź w 2025 roku.

„Przewidziane w projekcie rozwiązanie będzie dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego. Wprowadzona ulga polegająca na okresowym obniżeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przyczyni się do odciążenia finansowego przedsiębiorców. Rozwiązanie ma na celu ograniczenie skali zawieszania i zamykania działalności gospodarczych” – czytamy w projekcie ustawy.

Obecny projekt ustawy zakłada trzymiesięczne wakacje od niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne w ciągu roku kalendarzowego. Będzie on konsultowany z resortem finansów oraz ZUS. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, projekt w obecnej formie może nie zostać zaakceptowany i wakacje będą trwać jedynie miesiąc. Wskazano również, że podobny pomysł miało Prawo i Sprawiedliwość w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Koszt miesięcznych wakacji był szacowany na 1,6 mld zł.

Zgodnie z projektem nowego rządu, skorzystanie z wakacji od ZUS nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego. Jednak należy spełnić jeden obowiązek. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe było opłacane przez okres 90 dni (wskazany w przepisach). Z „wakacji od ZUS” będzie mogło skorzystać 2 mln przedsiębiorców i samozatrudnionych.

Warto przeczytać: Wzrost płacy minimalnej, podwyżka ZUS. Ważne zmiany w 2024 roku

Obecne ulgi dla JDG

Dla jednoosobowych działalności gospodarczych przewidziano kilka ulg na starcie. Pierwszą z nich jest tzw. Ulga na start, która przysługuje przez 6 miesięcy. Jest przeznaczona dla osób, które po raz pierwszy zakładają jednoosobową działalność gospodarczą lub rozpoczynają ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia bądź jej zamknięcia.

Niektóre firmy mogą skorzystać następnie z obniżonych składek ZUS, które obowiązują przez 24 miesiące. Przewidziano również program Mały ZUS Plus, przeznaczony dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Warto przeczytać: Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.