Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ulgi dla przedsiębiorców od nowego rządu. Donald Tusk zapowiedział ważne zmiany

Ulgi dla przedsiębiorców

Kasowy podatek PIT, miesięczny „urlop” od poboru składek na ubezpieczenia społeczne. Oto kilka zapowiedzi nowego rządu dla przedsiębiorców, które mają zostać wprowadzone w życie.

13 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu, a Donald Tusk został oficjalnie premierem. Jeszcze w swoim expose zapowiedział kilka ważnych zmian, które mają zostać wprowadzone w najbliższym czasie dla przedsiębiorców. Warto wymienić trzy główne ulgi przewidywane dla małych biznesów.

Pierwszy z nich to kasowy podatek PIT. W praktyce przedsiębiorca zapłaci dopiero podatek dochodowy po opłaceniu otrzymanej faktury, a nie jak to miało miejsce wcześniej w przypadku jedynie jej wystawienia. Kolejna zapowiadana zmiana to „urlop” dla przedsiębiorców. Ma on obejmować miesiąc zwolnienia z opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Natomiast trzecia mówi o znacznym ograniczeniu kontroli dla mikroprzedsiębiorców, które często wpływają negatywnie na prowadzenie biznesu.

Wszystkie zmiany dla przedsiębiorców, o których mówił Donald Tusk w expose, były już zapowiadane w programie „100 konkretów” na pierwsze 100 dni rządu przed wyborami.

Warto przeczytać: Koszty jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje własna firma?

Nowe ulgi dla przedsiębiorców

Osoby prowadzące własny biznes były ważnym punktem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Dodatkowo w trakcie wtorkowego expose Donalda Tuska wielokrotnie podkreślano ich znaczenie. Dlatego w ramach programu „100 konkretów” przewidzianych na pierwsze 100 dni nowego rządu skupiono się na trzech punktach.

Pierwszy z nich to podatek kasowy PIT. Dotychczas przedsiębiorca płacił podatek dochodowy już po otrzymaniu faktury, nie czekając na zaksięgowanie wpłaty od kontrahenta. Jak wskazuje doradczyni podatkowa, Małgorzata Samborska, obecnie przychód do opodatkowania powstaje już w momencie wystawienia faktury. Według nowego zapisu przedsiębiorca ma płacić wspomniany podatek dopiero po otrzymaniu płatności.

Druga ulga to „urlop” od opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Przewiduje on miesiąc, w którym przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z takiego zwolnienia. Ponadto w programie przewidziano, że w tym czasie będzie przysługiwać świadczenie urlopowe wysokości połowy minimalnego. O ulgach dla przedsiębiorców pisaliśmy niedawno. Mowa m.in. o Uldze na Start czy Małym ZUSie, jednak należy pamiętać, że przedsiębiorca musi spełniać odpowiednie kryteria. W przypadku „urlopu” na razie nie znamy szczegółów.

Trzecia kwestia poruszona przez Donalda Tuska to ograniczenie czasu kontroli dla mikroprzedsiębiorców. Ma on zostać zmniejszony do 6 dni w skali roku. Jak podkreślił nowy premier, małym firmom ciężko jest przetrwać podczas przedłużających się rewizji. Obecnie, zgodnie z Prawem Przedsiębiorcy, kontrola u mikroprzedsiębiorców nie może przekraczać w roku kalendarzowym 12 dni roboczych. W przypadku małych przedsiębiorców jest to 18 dni roboczych; dla średnich przedsiębiorców przewidziano 24 dni roboczych; a dla pozostałych już 48 dni roboczych.

Inne obietnice dla przedsiębiorców

W programie „100 konkretów” są jeszcze dwa kluczowe zapisy, które mogą zainteresować przedsiębiorców. Pierwszy z nich to podniesienie kwoty wolnej od podatku, do 60 tys. zł. Obecnie wynosi ona 30 tys. zł. Z ubiegłotygodniowych zapowiedzi Donalda Tuska, o których pisaliśmy, wynika, że planowane podwyższenie może zostać przesunięte, ponieważ Koalicja chce trzymać się zasad roku podatkowego.

Druga obietnica, którą można znaleźć w programie Koalicji Obywatelskiej dotyczy pomocy dla mikroprzedsiębiorców w obniżeniu kosztów działalności. W tym przypadku zasiłek chorobowy dla pracownika ma być wypłacany przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności.

Nowy rząd ma zdecydowanie więcej do zrobienia, jednak od początku widoczny jest nacisk na ulgi dla przedsiębiorców.

Warto przeczytać: Jednoosobowa działalność gospodarcza: z jakich ulg może skorzystać przedsiębiorca?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.