Chcą wydać niezwykłą książkę. Po pieniądze poszli na platformę crowdfundingową

Przy ograniczonych środkach na promocję, tylko dzięki społeczności, dzięki osobom, którym podoba się projekt mamy szansę zaistnieć w szerszej świadomości. Ktoś komuś poleci, udostępni w mediach społecznościowych, nagle Projekt nabiera rozpędu, robi się o nim głośno – mówi Michał Konca, który dzięki kampanii crowdfundingowej chce wydać niezwykłą książkę „Get the picture”.

Grzegorz Marynowicz: Jaki projekt chcecie zrealizować dzięki kampanii crowdfundingowej?

Michał Konca: Chcielibyśmy stworzyć wyjątkową książkę zawierającą 60 autorskich ilustracji filmowych. Wyjątkowa ponieważ nie ma obecnie na polskim rynku wydawniczym tego typu publikacji. W ostatnim czasie pojawiło się kilka albumów związanych z młodymi polskimi ilustratorami, ale jest to raczej zbiór prac wybranych artystów, a nie podjęty jakiś konkretny temat. My koncentrujemy się na plakacie filmowym, ale też naszym celem nie jest przedstawianie wprost danych produkcji – nie umieszczamy na ilustracjach tytułów filmów, tylko bardziej zapraszamy odbiorców do wciągającej gry w filmowe skojarzenia. By odgadnąć poszczególne tytuły, trzeba będzie wnikliwie przyjrzeć się każdej ilustracji, odnaleźć najbardziej charakterystyczne dla danego filmu elementy, odszyfrować liczne wskazówki, skojarzyć poszczególne miejsca oraz postaci. Więc będzie to świetna książka, którą nie tylko się ogląda i odkłada na półkę, ale równie dobrze świetnie spędza się czas ze znajomymi zgadując poszczególne tytuły.

Skąd pomysł, by skorzystać z crowdfundingu jako formy finansowania projektu?

Mamy nadzieję, że dzięki platformie Polak Potrafi dotrzemy do osób, które tak jak my poszukują designerskich książek, cenią autorskie grafiki młodych ilustratorów, uwielbiają oglądać filmy, czy spędzać czas ze znajomymi na wspólnym graniu w planszówki, rozgryzaniu interesujących łamigłówek. Zdajemy sobie jednak sprawę, że książka i to z ilustracjami młodego twórcy, to bardzo niszowa propozycja. Przy ograniczonych środkach na promocję, tylko dzięki społeczności, dzięki osobom, którym podoba się Projekt mamy szansę zaistnieć w szerszej świadomości. Ktoś komuś poleci, udostępni w mediach społecznościowych, nagle Projekt nabiera rozpędu, robi się o nim głośno.

 

Ile środków minimum potrzebujecie, by zrealizować projekt, a jaka kwota byłaby spełnieniem marzeń?

Musimy zebrać 38K. Niestety wydanie wysokiej jakości książki wiąże się niestety z dużymi kosztami takimi jak profesjonalny skład, redakcja, promocja, dystrybucja i przede wszystkim druk. Nie chcemy tworzyć półśrodków – rezygnować z odpowiedniej jakości, czy gramatury papieru, oszczędzać na jakości druku wybierając niesprawdzone drukarnie, czy iść na jakiekolwiek kompromisy związane z kształtem okładki. Estetyka i jakość jest dla nas najważniejsza.

W razie udanej zbiórki na Polakpotrafi.pl jakie macie dalsze plany odnośnie książki? Chcielibyście ją wydać i sprzedawać np. w księgarniach?

W momencie gdy Projekt okaże się sukcesem – uda się zebrać wymaganą sumę, będziemy mogli wydać książkę i rozesłać ją wszystkim wspierającym Projekt osobom. Oczywiście będzie to dla nas impuls, by zaprezentować nasz Projekt wybranemu wydawnictwu i razem pomyśleć o wydaniu książki (w polskiej i angielskiej wersji), wprowadzeniu jej do szerokiej dystrybucji.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*