Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundusze gotowe do zainwestowania ponad 4 mld zł w polskie start-upy

W ubiegłym roku w Polsce zainwestowano 1,266 mld zł w start-upy. Ten rok może okazać się jeszcze hojniejszy. To za sprawą podpisania umowy przez Polski Fundusz Rozwoju z siedmioma nowymi funduszami inwestycyjnymi, których łączna kapitalizacja sięga 816 mln zł. Tym samym, portfel PFR Ventures opiewa obecnie na kwotę 4 mld zł.

Na start-upy czeka nawet 4 mld zł; Fot. Shutterstock/ Andrey_Popov

Choć czeka nas kryzys gospodarczy, to są wielkie szanse, że start-upy go nie odczują. Wciąż będzie wiele środków finansowych, czekających na innowacyjne pomysły. Ubiegły rok okazał się rekordowym, jeśli chodzi o inwestycje VC w start-upy. Wielkość ta sięgnęła poziomu 1,266 mld zł. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku już odnotowano transakcje na łączną kwotę 190 mln zł (IQ 2020). Dla porównania jest to większa kwota niż wartość wszystkich inwestycji w start-upy dokonane w całym 2018 roku.

Ten rok może być rekordowy. To za sprawą nowej umowy, którą podpisał PFR. Do grona funduszy, zaliczanych do portfela PFR Ventures dołączyło siedem nowych. Tym samym jego kapitalizacja wzrosła do poziomu 4 mld zł, w skład którego wchodzi 30 zespołów. Wśród nowych funduszy znalazły się: Avia, FundingBox Deep Tech Fund, Icos Capital Fund, Movens Capital, Oxx, SMOK Ventures oraz YouNick Mint VC.

– W 2019 roku odnotowaliśmy rekord ilości kapitału zainwestowanego na polskim rynku VC. Udział funduszy uruchomionych z Grupą PFR wyniósł około 13 proc. Liczymy, że w 2020 będzie on jeszcze większy, choć oczywiście niedominujący. Już teraz mamy dobre sygnały z rynku, w postaci kolejnych, wysokich rund z udziałem naszych funduszy. W tym momencie, na rynek wchodzi kolejnych 7 graczy w barwach PFR – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Część z nowych funduszy dokonały już pierwszych inwestycji. SMOK Ventures zainwestował w SmartHotel oraz ExitPlan, a OXX wspólnie z Kernett Partners zapewniły ponad 22 mln USD w rundzie A zebranej przez Codility.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
SerwisFinansowy.pl 20 kwi 2020 (23:09)

Bardzo mądra decyzja, warto inwestować w innowacyjne przedsięwzięcia, które mogą w przyszłości przynieść duże zyski. Polacy generalnie są bardzo kreatywni :)