Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

8 sygnałów, że czas porzucić korporację i zacząć własny biznes

Praca na etacie ma wiele zalet: stała pensje, liczne benefity, niskie ryzyko. Jednak w życiu większości pracowników przechodzi myśl: „A co by było gdybym to ja prowadził własną firmę?”. Jednak za nim przejdziemy do realizacji pomysłu na biznes, warto zastanowić się czy już jesteś gotowy porzucić pracę na etacie. Oto 8 sygnałów, że czas założyć własny biznes.

Kiedy porzucić korporację i rozpocząć własny biznes? Fot. thinkstock

1. Jesteś sfrustrowany pracą dla kogoś innego

Pojawiając się w nowej pracy, człowiek jest zawsze pełen wigoru i motywacji do działania. Jednak przychodzi pewien moment, w szczególności gdy odnosisz duże sukcesy w firmie,  świadomość, że wszystko co robisz jest to na czyjś rachunek. Często można sobie zdać sprawę z tego w momencie, gdy z tortu sukcesu, na który ciężko pracowałeś, dostajesz zaledwie mały kawałek. W takiej sytuacji nie należy długo czekać, bowiem często można robić to samo, jednak pracując już na własny rachunek.

2. Mocno wierzysz w swój pomysł

Pomysł to klucz do sukcesu każdego biznesu. Jednak ważna jest nie tylko jego siła, ale także twoje przekonanie do samego pomysłu. Jeśli masz silną wiarę, że Twój pomysł zadziała, przekształcając się w dochodowy biznes, to jednocześnie przekonasz do niego nie tylko inwestorów, ale także pracowników.

3. Jesteś zmotywowany i zdyscyplinowany

Jak już wcześniej zostało wspominane, praca na etacie to w pewnym sensie bezpieczna przystań. Natomiast biznes można przyrównać do statku na środku morza w trakcie sztormu. Dlatego tak ważna jest samodyscyplina oraz motywacja, by przetrwać (przede wszystkim na początku) najtrudniejsze momenty. Warto przy tym pamiętać, że tak jak po każdym sztormie wychodzi Słońce, tak i w przypadku biznesu po ciężkim okresie, przychodzi czas spokoju.

4. Najlepsze wyniki osiągasz pracując według własnego harmonogramu

Zwykła praca od 9 do 5 (lub od 9 do 6) nie jest dla wszystkich. Niejednokrotnie jest tak, że jednego dnia można by było pracować 24 h, a innego ciężko jest zająć się obowiązkami chociaż przez kilka godzin. Co więcej, część osób lubi bardziej pracować z rana, a pozostali wieczorami.  W przypadku własnej działalności, można dopasować czas pracy do własnych preferencji. Dzięki temu można znacznie więcej osiągnąć niż pracując standardowe 8 godzin. Oczywiście należy zauważyć, że nie każdy biznes daje taką możliwość. Niekiedy należy dostosować się do harmonogramu klienta.

Przeczytaj! Michał Sadowski (Brand24) i inni start-upowcy opowiadają o swoich błędach

5. Jesteś otwarty na nową wiedzę

Gdy po raz pierwszy podejmujesz się działalności, to tak właściwie wszystko jest nowe. Można by powiedzieć, że człowiek błądzi przez dżunglę regulacji prawnych czy też praktyk biznesowych. Jednak raz pozyskane doświadczenie będzie procentować w przyszłości. Bowiem wiele nieznanych dotychczas mechanizmów, staną się jasne i klarowne. Dlatego tak ważne jest, by być otwartym na nową wiedzę.

6. Masz biznesplan

Zanim rozpoczniesz działalność, musisz koniecznie zrobić biznesplan. To właśnie on pozwoli poznać potencjalne koszty oraz stwierdzi czy w ogóle ten biznes jest realny. Oczywiście wszystkie obliczenia opierają się o pewne założenia (często bardzo optymistyczne) to jednak jest to bardzo ważne źródło informacji. O tym, jak prawidłowo przygotować biznesplan, przeczytasz tutaj.

7. Znajomości i kontakty w branży

Wchodząc do danej branży warto posiadać już liczne kontakty. Tzw. networking jest dziś nierozerwalnym elementem każdego start-upu. Dzięki temu można ustrzec się licznych błędów ucząc się chociażby na cudzych pomyłkach. Ponadto niejednokrotnie nasi znajomi mogą stać się pierwszymi klientami.

8. Jesteś świadomy ryzyka

Ostatni, jednocześnie najważniejszy sygnał informujący, że czas zacząć własny biznes jest uświadomienie sobie, że własna działalność wiąże się z dużym ryzykiem. Dotychczas w większości przejmowała go na siebie firma, dla której pracowałeś. Jednak po przejściu do własnego biznesu w całości spocznie na tobie. Dlatego ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowy podjąć takie ryzyko?

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Julita 21 gru 2022 (12:59)

Osobom rozpoczynającym własny biznes, chcącym zwiększyć rozpoznawalność swojej marki polecam usługi firmy 3dsystem.eu https://3dsystem.eu/kontakt. Zleciłam im wykonanie szyldu reklamowego dla mojego nowo otwartego sklepu i efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania.