Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Miliardy złotych popłyną do firm z funduszy unijnych. W czerwcu ruszają dotacje na bieżącą działalność

Do końca 2020 roku firmy zmagające się ze skutkami pandemii będą mogły pozyskać w sumie 3 mld zł To oznacza, że do tarczy antykryzysowej oraz finansowej realizowanych z polskiego budżetu dołączają fundusze europejskie.

Foto: FORUM

Zwolnienia z ZUS, 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirm, świadczenie postojowe, wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju. Wszystkie te instrumenty wsparcia finansowane są przez polskie instytucje. Funduszowy Pakiet Antywirusowy to pakiet propozycji ze środków unijnych dla przedsiębiorców dotkniętych zarazą.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało program wsparcia dla firm, który umożliwi pozyskanie kapitału obrotowego. Pieniądze, które rozdysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości firma będzie mogła przeznaczyć opłacenie rachunków za media a więc gaz, prąd czy paliwo. Pozyskaną dotację firma może wykorzystać również na wynajem powierzchni, zapłatę za loka, czy zakup towarów niezbędnych dla prowadzonej działalności. Finansowanie z unijnych środków może także służyć do zapłaty za ubezpieczenie. Warunkiem jest to, aby wydatki dotyczyły bieżącej działalność gospodarczej.

Trzy programy wsparcia dla firm

Budżet Pakietu Antywirusowego wynosi 3 mld zł i został podzielony na poszczególne programy. W ich skład wchodzi program Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój oraz regionalne programy operacyjne skierowane do poszczególnych województw. Pula pierwszego z nich wyniesie 500 mln zł, a finansowanie w formie dotacji trafi do średnich firm z 5 regionów Polski Wschodniej. Mowa o województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. O wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością wynikające z lockdownu.

Dla średnich firm działających na terenie pozostałych województw przeznaczone są dotacje z programu Inteligentny Rozwój (POIR). W ramach tej inicjatywy przygotowano pulę 2 mld zł. To największe wsparcie z Funduszy Europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Dla mikro i małych firm przygotowana została pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 milionów złotych. – Jak informuje resort ta może ulec zmianie jeśli zainteresowanie przekroczy zakładaną pulę. Finansowe wsparcie przyznawane będzie na podstawie know-how przygotowanego przez MFiPR będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Co ważne z instrumentów finansowania bieżącej działalności będą mogły skorzystać także jednoosobowe firmy. Nabory w poszczególnych programach ruszają jeszcze w czerwcu. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że pula 3 mld zł zostanie rozdysponowana do końca roku 2020. Przeczytaj także:

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Kasia 12 cze 2020 (09:47)

Gdzie składać taki wniosek na dofinansowanie bieżącej działalności na mazowszu ??