Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wzrosła maksymalna dotacja dla bezrobotnych na własny biznes. Od marca rekordowa kwota

Już od marca osoby bezrobotne będą mogły otrzymać większą dotację na własny biznes. Kwota ta jest jednocześnie największą w historii przekazywaną osobom bezrobotnym.

Fot. Shutterstock

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dofinansowanie przyznawane przez starostę (za pośrednictwem urzędu pracy) nie może przekroczyć 6-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na dany kwartał.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił, że w czwartym kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5198,58 zł. Oznacza to, że od 1 marca 2020 roku, wzrośnie maksymalna wielkość dotacji dla osób bezrobotnych na założenie własnego biznesu i wyniesie ona 31 191,48 zł. Jest to jednocześnie najwyższa w historii kwota, jaką mogą otrzymać osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków przyznawane są mniejsze kwoty.

Jednak zanim to nastąpi, należy spełnić szereg warunków. Przede wszystkim, przez 12 miesięcy nie można odmówić propozycji zatrudnienia czy też udziału w proponowanych formach szkoleniowych realizowanych przez urząd pracy. Ponadto w ciągu ostatniego roku nie można było prowadzić działalności gospodarczej. Do innych warunków można także zaliczyć:

  • nie można było dotychczas otrzymać z Funduszu Pracy środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolnicze
  • w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie można było być skazanym za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu
  • nie można złożyć wniosku do innego urzędu pracy

Więcej o tym, jak uzyskać dotację z urzędu pracy przeczytasz tutaj.

Zainteresowanie nie maleje

W ciągu ostatnich 10 lat bezrobotni założyli ponad 470 tys. firm za bezzwrotne dotacje z urzędu pracy, pozyskując w sumie 8,84 mld zł. Jednak widać wciąż spore  zainteresowanie wsparciem z urzędu pracy. Jeszcze 10 lat temu, za pozyskane środki założono ponad 10 tys. firm. W ubiegłym roku było to już 32 240 firm.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wiola 10 maj 2020 (18:48)

Świetnie całą tą procedurę opisał gościu w książce Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniadze na firmę.
30 tys. to już całkiem niezła sumka jest! :)